Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Burza wielokomórkowa zmierza nad woj. lubelskie. Groźna pogoda nie ustąpi w kolejnych godzinach

Prognozy numeryczne wskazują, że w ciągu 2-4 godzin prognozowany jest wzrost aktywności burzowej, który zaznaczy się w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego na obszarze woj. lubelskiego. Znad województwa łódzkiego i Mazowsza na wschód, zmierza rozległy klaster wielokomórkowy.

Na czele jego powstają nowe komórki burzowe, które wkrótce obejmą nasz region. Przewiduje się, że strefa lokalnych burz przemieści się znad powiatów na linii Wisły w głąb Lubelszczyzny i pojawi już przed południem. W kolejnych godzinach wzrastać ma także zagrożenie ze strony zjawisk towarzyszących burzom.

Poniedziałek przyniesie zmianę pogody i przejście chłodnego frontu, który wyprze upał. Prognozowane jest początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane, jednak z biegiem godzin wzrastające do dużego, przejściowo i gdzieniegdzie całkowitego. W wielu miejscach spodziewane są przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem do 1-2 cm. Strefa opadów i burz przemieszczać ma się z zachodu na wschód. Ponadto w czasie burz prognozowana suma opadów wyniesie do 15-30 mm, powodując nawet lokalne podtopienia i zalania. W najcieplejszym momencie dnia od 27°C do 30°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Głównie trakcie burz porywy wiatru do 60-80 km/h, powodując nawet lokalne szkody.

Przewidujemy, że dziś burze pojawią się na przeważającym obszarze woj. lubelskiego, ale to właśnie na południu i południowym-wschodzie regionu mogą być najgroźniejsze, gdzie intensywność zjawisk towarzyszących może okazać się największa. Powinny one opuścić wschodnią część kraju w godzinach późno popołudniowych bądź wieczornych. Nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura minimalna od 15°C do 18°C. Wiatr słaby, z przewagą kierunków północno-zachodniego i zachodniego.

We wtorek w dzień zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Temperatura będzie jednak poniżej progu i charakterystyczna dla dnia gorącego. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach maksymalnie od 26°C do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.
Prawdopodobieństwo dziś lokalnych burz wynosi 90% w woj. lubelskim. Strefa burz przejdzie z zachodu na wschód, południowy-wschód naszego regionu, dochodzić będzie do rozwoju kolejnych komórek burzowych w obrębie burzy wielokomórkowej oraz na jej przedpolu w głębi Lubelszczyzny.

Obserwuj na bieżąco prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

Burze i opady wczoraj w regionie

Burza wielokomórkowa zmierza nad woj. lubelskie. Groźna pogoda nie ustąpi w kolejnych godzinach

Burza wielokomórkowa zmierza nad woj. lubelskie. Groźna pogoda nie ustąpi w kolejnych godzinach

Burza wielokomórkowa zmierza nad woj. lubelskie. Groźna pogoda nie ustąpi w kolejnych godzinach

Burza wielokomórkowa zmierza nad woj. lubelskie. Groźna pogoda nie ustąpi w kolejnych godzinach

34 komentarze

  1. Pan Sołtys z Lublina

    Mam czas i możliwości, więc zadałem sobie trud i przez CB radio popytałem kolegów z różnych stron regionu…
    Nikt nie słyszał grzmotów, ani nie widział błyskawic jak region długi i szeroki.
    Redakcyjne strachy na Lachy stają się faktem

  2. O paanie co to był za klaster, a jak wiałoooo musi ze 380km/h, tylko nie pamiętam czy deszcz padał bo grilla rozpalałem

  3. Kolejna prognoza do śmietnika, sprawdzalność 10% – jak by redakcja nie rozumiała to sprawdza się wam 1 z 10 wróżbickich wypocin.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo