Burza wielokomórkowa zmierza nad woj. lubelskie. Groźna pogoda nie ustąpi w kolejnych godzinach
09:10 21-08-2023 | Autor: redakcja
Na czele jego powstają nowe komórki burzowe, które wkrótce obejmą nasz region. Przewiduje się, że strefa lokalnych burz przemieści się znad powiatów na linii Wisły w głąb Lubelszczyzny i pojawi już przed południem. W kolejnych godzinach wzrastać ma także zagrożenie ze strony zjawisk towarzyszących burzom.
Poniedziałek przyniesie zmianę pogody i przejście chłodnego frontu, który wyprze upał. Prognozowane jest początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane, jednak z biegiem godzin wzrastające do dużego, przejściowo i gdzieniegdzie całkowitego. W wielu miejscach spodziewane są przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem do 1-2 cm. Strefa opadów i burz przemieszczać ma się z zachodu na wschód. Ponadto w czasie burz prognozowana suma opadów wyniesie do 15-30 mm, powodując nawet lokalne podtopienia i zalania. W najcieplejszym momencie dnia od 27°C do 30°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Głównie trakcie burz porywy wiatru do 60-80 km/h, powodując nawet lokalne szkody.
Przewidujemy, że dziś burze pojawią się na przeważającym obszarze woj. lubelskiego, ale to właśnie na południu i południowym-wschodzie regionu mogą być najgroźniejsze, gdzie intensywność zjawisk towarzyszących może okazać się największa. Powinny one opuścić wschodnią część kraju w godzinach późno popołudniowych bądź wieczornych. Nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura minimalna od 15°C do 18°C. Wiatr słaby, z przewagą kierunków północno-zachodniego i zachodniego.
We wtorek w dzień zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Temperatura będzie jednak poniżej progu i charakterystyczna dla dnia gorącego. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach maksymalnie od 26°C do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
Burze to zjawiska lokalne
Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.
Prawdopodobieństwo dziś lokalnych burz wynosi 90% w woj. lubelskim. Strefa burz przejdzie z zachodu na wschód, południowy-wschód naszego regionu, dochodzić będzie do rozwoju kolejnych komórek burzowych w obrębie burzy wielokomórkowej oraz na jej przedpolu w głębi Lubelszczyzny.
Obserwuj na bieżąco prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz
Mam czas i możliwości, więc zadałem sobie trud i przez CB radio popytałem kolegów z różnych stron regionu…
Nikt nie słyszał grzmotów, ani nie widział błyskawic jak region długi i szeroki.
Redakcyjne strachy na Lachy stają się faktem
O paanie co to był za klaster, a jak wiałoooo musi ze 380km/h, tylko nie pamiętam czy deszcz padał bo grilla rozpalałem
Kolejna prognoza do śmietnika, sprawdzalność 10% – jak by redakcja nie rozumiała to sprawdza się wam 1 z 10 wróżbickich wypocin.