Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Brodacze znów wyszli na ulice. Wieloletnia tradycja wciąż jest kultywowana (wideo)

Bardzo dużą popularnością cieszą się brodacze ze Sławatycz, którzy jak co roku w ostatnich dniach grudnia opanowali ulice tej przygranicznej miejscowości. Wydarzenie to, oprócz mieszkańców przyciąga też liczne grono turystów.

Jak co roku w ostatnich dniach grudnia, w Sławatyczach znów można było natknąć się na brodaczy. Paradując po ulicach, zaczepiali przechodniów jak też kierowców. Jest to ciesząca się dużą popularnością regionalna tradycja pożegnania starego roku. Zgodnie z wierzeniami, spotkanie z nimi przynosi szczęście w nadchodzącym Nowym Roku.

Tradycja sławatyckich brodaczy kultywowana jest dzięki członkom Gminnego Ośrodka Kultury. To oni każdego roku starają się, by znani już w całym kraju przebierańcy nie przeszli do historii. Aby zachęcić do udziału w wydarzeniu jak najwięcej mieszkańców, organizowany jest konkurs na najładniejszy strój Brodacza.

 

 

Oceniane są trzy elementy stroju: okrycie, maska i kapelusz Brodacza. Prezentacje poszczególnych strojów, jak też wybory Brodacza roku odbywają się w centrum Sławatycz w przedostatni dzień roku. Dla osób, które stworzą najładniejsze stroje, organizatorzy zapewniają nagrody.

Kiedy pierwsi brodacze pojawili się w rejonie Sławatycz, tego obecnie już nikt nie pamięta. Wiadomo jest, że tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, od bardzo dawna. Jak wyjaśniają najstarsi mieszkańcy, odkąd sięgnąć pamięcią, w tej okolicy zawsze w ten sposób żegnano stary rok. Określenie brodacze wzięło się od bardzo długich bród wykonanych z lnianego włókna, które przyczepiała sobie miejscowa ludność. Miały one przynieść długie życie, duże doświadczenie a także bogactwo przeżyć.

(fot, wideo – GOK Sławatycze)

6 komentarzy

  1. No i fajnie. Ile to trzeba wychlać żeby doprowadzić się do takiego stanu?

  2. Do tego zmierza Polska.

  3. Zabobony pożywką dla ciemnego ludu…

  4. …wierzenia… A w niedzielę na sumę hehee

  5. i już wiadomo skąd wzięli się nosacze 😀