Wtorek, 14 maja 202414/05/2024
690 680 960
690 680 960

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program lubelskich uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja

3 maja jest datą symboliczną w polskiej historii. To wstęp do opowieści o przełomowym dziele prawodawczym – pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie i drugiej na świecie. Przyjęta na Sejmie Wielkim (Czteroletnim) ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a podstawę jej konstrukcji ustrojowej wyrażało zawarte w artykule V przekonanie, że „wszelka władza w społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu”.

Dzisiaj obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja – 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Lubelskie obchody rocznicy tradycyjnie rozpocznie o godz. 9.00 uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym. O godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej. Po zakończeniu Mszy św. nastąpi przemarsz ulicami miasta na Plac Litewski, gdzie o godz. 11.30 rozpocznie się oficjalna część obchodów.

Program obchodów – Lublin, 3 maja 2023 r.:

godz. 9.00 – Uroczysta Sesja Rady Miasta Lublin (Trybunał Koronny, ul. Rynek 1)

  • Odczytanie Odezwy Komitetu Honorowego organizacji Narodowego Święta Trzeciego Maja przez Wojewodę Lubelskiego

godz. 10.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny (Archikatedra św. Jana  Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, ul. Królewska 10)

godz. 11.30 – Uroczystości na Placu Litewskim (Pomnik Konstytucji 3 Maja)

  • Złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin
  • Podniesienie Flagi RP i Odegranie Hymnu Narodowego RP
  • Odczytanie preambuły Konstytucji Trzeciego Maja
  • Salwa armatnia
  • Przemówienie wojewody lubelskiego
  • Wręczenie aktów mianowań na kolejny stopień wojskowy
  • Utwór okolicznościowy odegrany przez orkiestrę wojskową
  • Apel Pamięci
  • Składanie kwiatów pod pomnikiem Konstytucji Trzeciego Maja
  • Defilada pododdziałów

godz. 13.00 – Polonez Trzeciomajowy (prowadzony deptakiem od Ratusza na Plac Litewski)

godz. 13.15 – Piknik na Placu Litewskim (koncert pieśni patriotycznych oraz polskich tańców narodowych i regionalnych, wystawa sprzętu historycznego i współczesnego Wojska Polskiego i służb mundurowych)

godz. 15.00 – Spacer „Lubelskim Szlakiem Konstytucji 3 Maja” (rozpoczęcie przed Pomnikiem 3 Maja)

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Lublinie

Historia obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest bardzo bogata i odzwierciedla historię naszej Ojczyzny. Jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 roku.

– W tym roku świętujemy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wyjątkowego dzieła w dziejach polskiego parlamentaryzmu i myśli polityczno-prawnej. Zrodzona w chwili śmiertelnego zagrożenia dla bytu państwowego ze strony ościennych mocarstw, miała na celu zreformować ustrój społeczno-polityczny, aby wzmocnić Rzeczpospolitą. W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wspominamy z wdzięcznością i szacunkiem naszych przodków, którzy walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny. Niech uczestnictwo w Święcie Narodowym Trzeciego Maja będzie symbolem naszej jedności, zaangażowania i odpowiedzialności za Ojczyznę. Razem możemy zbudować silną Polskę, z której możemy być dumni. Niech Święto Narodowe Trzeciego Maja przypomni nam o jedności, sile i duchu walki, które zawsze kierowały Polakami w dążeniu do wolności i niepodległości  – apeluje wojewoda lubelski Lech Sprawka, przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Województwie Lubelskim.

Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Województwie Lubelskim

Konstytucja 3 Maja to akt prawny uchwalony przez Sejm Wielki w Polsce w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadnicza, która regulowała kwestie organizacji władzy, prawa i obowiązki obywateli oraz gospodarki. Konstytucja ta była dziełem polskich reformatorów, którzy dążyli do modernizacji kraju i ugruntowania jego niepodległości. Głównymi jej autorami byli Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki.

Konstytucja 3 Maja określała, że władza w państwie należy do narodu, który sprawuje ją za pośrednictwem swoich przedstawicieli wybieranych w wyborach powszechnych i równych. Wprowadziła również trójpodział władzy na wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, co miało zapewnić równowagę i kontrolę między nimi. Gwarantowała również wolność osobistą, równość wobec prawa, wolność wyznania, swobodę druku i korespondencji oraz zakaz nadużyć władzy przez urzędników. Zawierała również przepisy dotyczące edukacji, ochrony własności i innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego.

Konstytucja 3 Maja była rewolucyjnym aktem prawnym w swoim czasie i spotkała się z entuzjazmem wśród reformatorów i postępowych myślicieli w Europie. Jednakże, została obalona przez interwencję zbrojną Rosji, Prus i Austrii, które obawiały się wzmocnienia Polski i traktowały ją jako zagrożenie dla swoich interesów. Pomimo tego, Konstytucja 3 Maja jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii, symbolizujące dążenie do wolności i niepodległości, a jej rocznica obchodzona jest jako święto narodowe w Polsce.

(fot. www.sejm.gov.pl)

Jeden komentarz

  1. Uczestnictwo kościoła w tych obchodach do ohyda.
    W Konfederacji Petersburskiej (błędnie zwanej Targowicką) udział wzięło, od samego początku przynajmniej 4 polskich biskupów, a błogosławił jej sam papież Pius VI.
    W tych okolicznościach strojenie się przez kościół w piórka „świętującego wielki dzień w historii Polski” jest co najmniej niesmaczny.