Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Poszedł na działkę usuwać chwasty z malin. Znalazł krzemienną siekierę sprzed 5 tys. lat (zdjęcia)

Wiele znalezisk, które są niezwykle ważne w archeologii, zostało odkrytych przypadkiem. Co pewien czas mieszkańcy natrafiają na różnego rodzaju przedmioty, którym posługiwano się setki a nawet tysiące lat temu. Tak właśnie było niedawno, gdyż pod koniec kwietnia w miejscowości Potok Górny w powiecie biłgorajskim.

Posiadający plantację malin mężczyzna udał się usuwać rosnące między nimi chwasty. W pewnym momencie natrafił na kawałek krzemienia, którego kształt przypominał siekierkę. Sfotografował znalezisko i przesłał mailem jego zdjęcia wraz z lokalizacją miejsca jego odkrycia do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W tym tygodniu na miejscu pojawili się archeolodzy. Z ich analizy wynika, że jest to najprawdopodobniej narzędzie wykonane przez schyłkowo-neolityczną ludność kultury amfor kulistych i może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. Odnaleziona część siekiery ma ok. 6,5 cm długości, jednak całe narzędzie posiadało ok. 19-20 cm, a więc było ono sporych rozmiarów.

Jak wyjaśnia lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski, znaleziska siekier kultury amfor kulistych na terenie naszego województwa są bardzo rzadkie. Generalnie pochodzą z obiektów grobowych, a niekiedy są typowymi znaleziskami luźnymi, nie powiązanymi z żadnymi obiektami.

Dotychczas odkrywane były przeważnie we wschodniej części naszego województwa oraz na terenie Wołynia i Podola w Ukrainie. Pojawienie się tego typu zabytków w okolicach Biłgoraja jest pewną sensacją, pozwalającą sądzić, że ludność tej kultury penetrowała znacznie większe obszary niż sądziliśmy dotychczas.

Dodatkowo, odkrycie kolejnego zabytku archeologicznego w powiecie biłgorajskim świadczy, że teren ten nie był typową „pustką” osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo pradziejowe. Co ważne, jest to już trzecia taka siekiera znaleziona w tym powiecie.

Odkryta siekiera zostanie przekazana do Muzeum w Biłgoraju, a w miejscu jej znalezienia zostanie zaewidencjonowane nowe stanowisko archeologiczne.

Poszedł na działkę usuwać chwasty z malin. Znalazł krzemienną siekierę sprzed 5 tys. lat (zdjęcia) Poszedł na działkę usuwać chwasty z malin. Znalazł krzemienną siekierę sprzed 5 tys. lat (zdjęcia) Poszedł na działkę usuwać chwasty z malin. Znalazł krzemienną siekierę sprzed 5 tys. lat (zdjęcia)

Autor: redakcja

7 komentarzy

  1. CPK nie będzie, Izery nie będzie, Atomu nie będzie bo Polszy zwyczajnie nie stać. Stać polsze za to na finansowanie konkordatem kościoła, co pozwala wam jako niewolnikom wygodniej klęczeć przed swoim właścicielem.

    • Pusa PiS wywaliliście i dlatego nic nie będzie. Katolicki PiS chce tych budów.

  2. Ja mam taki i ile jeszcze zrobić ?

  3. Pewnego razu przypadkiem znalazłem przedmiot dość ciekawy Kultura Trypolska 4200-2750 pne i ktoś mi go za….ł

  4. ile to warte kasy jest?

  5. Jakbym znalazl takie coś to nigdy nie daj Boże żadnej info do państwowych instytucji, zaraz ci dokebia kary i zabiorą, za granicą opierdolisz jeszcze ten artefakt a e polszy po łbie dostaniesz, jebać Polskę

Dodaj komentarz