Kto lata nad Lublinem? Cały świat (zdjęcia)

Patrząc w górę można codziennie dostrzec kilkadziesiąt samolotów przecinających niebo nad Lublinem. Kto nad nami lata? Cały świat.

Nad Lublinem krzyżują się drogi samolotów różnych linii lotniczych. Odkąd mamy obok siebie lotnisko, coraz więcej ludzi patrzy z zaciekawieniem w niebo. Wystarczy lornetka aby popatrzeć na maszyny poruszające się nad naszym miastem, ewentualnie aparat fotograficzny z dobrym zoomem lub teleskop. Ruch samolotów nad Lublinem jest bardzo duży. Przelatują nad nami samoloty z Kataru, Emiratów Arabskich, Indii, Turcji, Turkmenistanu, Australii, Singapuru, USA oraz z wielu innych „egzotycznych” krajów. Oprócz rejsowych lotów spostrzegawcze oko wypatrzy loty prywatne i loty biznesowe. I to wszystko kilkanaście kilometrów nad naszymi głowami.

W Lublinie nie brakuje spotterów polujących na samoloty, które uwieczniają na fotografiach. Na Facebooku powstają nawet odpowiednie fan page zajmujące się np. samolotami na naszym niebie lub tymi, które lądują na lotnisku w Lublinie. Na YouTube miłośnicy awiacji prowadzą swoje kanały nagrywając lądujące i startujące maszyny. Samoloty na LUZ-ie czy kanał JANKESinfo mają już spore rzesze zwolenników. Lubelskie lotnisko przybliżyło nam świat samolotów i wszystkiego co ich dotyczy.

Pasjonaci śledzą stronę http://www.flightradar24.com gdzie na bieżąco można podglądać, na żywo co w danym momencie przelatuje na naszym lubelskim niebie. To nie lada gratka dla kochających samoloty. Oprócz pozycji maszyny i miejsca startu oraz lądowania mamy tam fotografie prezentujące malowanie samolotów, jego typ i wiele innych ciekawych danych. Możemy odtwarzać archiwalne loty a nawet „wejść” do kokpitu i obserwować to co widzi pilot.

Zachęcamy do obserwowania nieba. Przy odrobinie szczęścia, posiadając dobry sprzęt fotograficzny lub optyczny dostrzeżemy trochę wyżej poruszające się nad ziemią satelity…a może i zielonych gości z innych galaktyk…