Spektakularna chmura w rejonie Wysokiego (zdjecia, wideo)

60

Wczoraj mieszkańcy m.in okolic Wysokiego w powiecie lubelskim mieli okazję podziwiać bardzo ładnie ukształtowaną chmurę. Jest jednak sporo sprzeczności co do określenia jej rodzaju.

 

Struktura chmurowa pojawiła się na czele burzy, która we wtorek w godzinach popołudniowych nadciągała nad nasz regionu. Zjawisko to zachwyciło obserwatorów, gdyż tego typu układy chmur są dość rzadko spotykane. Specjaliści mają jednak wątpliwości co do tego, jaki to był rodzaj chmury. Są dwie wersje, albo powstała chmura rolkowa bądź też mieliśmy do czynienia z chmurą szelfową, która jest zdecydowanie częstsza.

Cechą, która odróżnia chmurę rolkową od wału szkwałowego jest to, że nie ma kontaktu z macierzystą chmurą. Chmury szelfowe są często obserwowane w czasie występowania burz. Powstaje on często na czele komórki burzowej z powodu zejścia chłodniejszego powietrza. Chłodniejsze powietrza opada do ziemi, powodując wznoszenie cieplejszego powietrza ku górze, następnie ochłodzenie oraz kondensacje pary wodnej.

Pojawienie się wału na czele burzy powinno dawać ostrzeżenie dla obserwatora, aby szukał schronienia. Wieloletnie jednak obserwacje dowiodły, że stopień uformowania chmury nie wpływa na siłę zjawisk tuż po przejściu jej. Jednak zazwyczaj występuje silne uderzenie wiatru, miejscami prowadzące do łamania konarów czy też zrywania dachów.

Zbliżonym wyglądem charakteryzuje się chmura rolkowa. Przypomina ona typową rurę, bądź tubę. Znajduje się ona na czele struktury konwekcyjnej. Jednak co warto ująć nie jest ona związana z podstawą chmury burzowej. Może ona pojawić się nawet bez obecności chmur burzowych. Często obserwowana jest również rotacja wokół osi chmury. Spowodowane jest to obecnością uskoku wiatru pomiędzy chłodniejszym i cieplejszym powietrzem, które zalega nad chmurą.

Przypadek z rejonu Wysokiego podzielił środowisko łowców burz i obserwatorów pogody. Na pewno jednak mieliśmy do czynienia z bardzo ładnie uformowaną strukturą chmurową na czele burzy. Czy był to jednak wał szkwałowy, czy chmura rolkowa przyjdzie nam jeszcze poczekać po analizie kolejnych ujęć, czy też filmów.

Film z nasuwającej się chmury w technice poklatkowej

 

61
62

63

64

70

71
(fot. nadesłane – Fani Pogody, Jarek)
2018-08-15 19:13:20