Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zużyte opony można zamienić w jedno drzewo. Jednak to nie wszystko!

Mieszkańcy Lublina i okolic dołączyli do ogólnopolskiej kampanii Kręci Nas Recykling. Podczas nadchodzących akcji sprzątania terenów zielonych zatroszczą się nie tylko o środowisko, ale i wezmą udział w grywalizacji – będą mieli szansę otrzymać nowe opony do karetki lub pojazdu ochotniczej straży pożarnej w swojej gminie.

Kręci Nas Recykling to kampania zainicjowana przez Oponeo.pl i ekologa Dominika Dobrowolskiego, która ma zwracać uwagę na znaczenie prawidłowej utylizacji zużytych opon. W jej ramach między 21 marca a 22 kwietnia w całej Polsce zorganizowanych zostanie ponad 50 akcji sprzątania terenów zielonych pod hasłem #ZmieniamyOtoczenieNaLepsze.

Najbliższa lokalna akcja odbędzie się w sobotę, 23 marca i obejmie brzegi rzeki Kosarzewki. Zbiórka zaplanowana jest na godz. 10.00 nad zalewem w Bychawie. Kolejne akcje sprzątania terenów zielonych zaplanowane są na 30 marca (lasek przy ul. Warszawskiej w Lublinie) oraz 13 kwietnia (rzeka Bystrzyca i Zalew Zemborzycki).

Razem możemy więcej

Ze wszystkich akcji organizowanych w całej Polsce, wyróżnione zostaną te, w trakcie których zebranych zostanie najwięcej odpadów. Ich koordynatorzy i uczestnicy będą mogli wskazać podmioty z 10 gmin, którym Oponeo.pl przekaże nowe opony. Będą one przeznaczone do karetki lub pojazdu ochotniczej straży pożarnej.

Na tym nie koniec – każde 4 opony zebrane podczas akcji sprzątania terenów zielonych zamienią się w 1 drzewo. Do kampanii można dołączyć nie tylko podczas lokalnej akcji sprzątania, ale i przy okazji sezonowej wymiany ogumienia. Klienci Oponeo.pl, którzy skorzystają z opcji dostawy z montażem w serwisie oznaczonym symbolem akcji, po wykonaniu usługi mają możliwość bezpłatnego zostawienia zużytego ogumienia w warsztacie. Za opony przekazane w ten sposób w okresie 21.03-22.04 także będą sadzone drzewa – tegorocznym celem organizatorów jest łącznie 4000 sadzonek.

Partnerem strategicznym kampanii jest Grupa Recykl S.A. Przetworzy on część zebranych opon na granulat gumowy, z którego następnie wykonane zostaną maty sportowe.

Co zrobić ze starymi oponami?

Na co dzień opony dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Jednak te, które po zużyciu są porzucane na podwórkach, w parkach, lasach czy akwenach z czasem zaczynają zatruwać nasze środowisko. Dlatego ich prawidłowa utylizacja jest tak istotna. Co więcej, ze starych opon można pozyskać granulat gumowy, stal i tekstylia, nadające się do ponownego wykorzystania.

W każdej gminie można oddać zużyte opony do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Muszą one pochodzić z pojazdów osobowych o wadze do 3,5 tony oraz być oczyszczone z większych zabrudzeń. Przed udaniem się do punktu w swojej okolicy, warto najpierw poszukać informacji, o zasadach przyjmowania opon w danym miejscu – te nie wszędzie są identyczne. Sprawdźmy m.in., jakie dokumenty będą nam potrzebne na miejscu. Najczęściej będzie to potwierdzenie płatności za wywóz śmieci lub rachunek za media.

W niektórych gminach można przekazać opony do utylizacji przy okazji cyklicznego wywozu odpadów wielkogabarytowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie w każdej miejscowości będzie to możliwe. Dlatego przed wyniesieniem kompletu opon pod śmietnikową wiatę, upewnijmy się w Urzędzie Gminy lub Miasta, czy rzeczywiście możemy tak postąpić.

Więcej informacji o kampanii Kręci Nas Recykling oraz prawidłowej utylizacji opon można znaleźć na https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling

Zużyte opony można zamienić w jedno drzewo. Jednak to nie wszystko!

3 komentarze

  1. Propaganda jak zwykle. Mam 100 opon, przyjmiecie? Oczywiście że nie. Muszę do lasu wywieźć…

  2. Natychmiast powinny być zniesione limity na odpady. Osoby zamieszkujące gminy powinny móc oddać każdą ilość odpadów w punkcie należącym do swojej gminy. Przez te niemądre ograniczenia po lasach, łąkach i krzakach walają się sterty odpadów. Ktoś je tam dotransportował, a lepiej żeby dowiózł w odpowiednie miejsce. Podobnie problem jest z drobnicą typu butelki plastikowe i szklane. Powrót kaucji i znormalizowanie opakowań plastikowych i szklanych na napoje rozwiązałby problem z rzucaniem butelek gdzie popadnie.

  3. Opon nie można zamienić w drzewo, można wymienić na drzewo, albo zamienić analfabetę w ogarniętego redaktora, ale to wymaga czasu, więc lepiej wymienić analfabetę na ogarniętego redaktora.

Dodaj komentarz

Z kraju