Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Znaleźli tam już ponad 70 000 ruchomych zabytków. Cały czas trwają prace archeologiczne (zdjęcia)

Na terenie zespołu poseminaryjnego w Janowie Podlaskim w powiecie bialskim, wpisanego do rejestru zabytków woj. lubelskiego, prowadzone są wyprzedzające badania archeologiczne związane z budową nowego budynku parafialnego. Do tej pory w trakcie badań natrafiono na ponad 70 000 ruchomych zabytków.

Obszar prowadzonych wykopalisk położony jest w sąsiedztwie kościoła pw. świętej Trójcy w Janowie Podlaskim w powiecie bialskim i zajmuje powierzchnię nieco ponad dwóch arów. W trakcie badań archeologicznych natrafiono łącznie na 32 obiekty archeologiczne, w tym pozostałości po warsztatach rzemieślniczych związanych z wytwórczością garncarską. Wykopaliskami kieruje archeolog Mieczysław Bienia.

– Odkryto piece do wypału ceramiki i związane z nimi jamy odpadowe zawierające różnego rodzaju naczynia gliniane i kafle piecowe (w całości i we fragmentach) o chronologii XVI-XIX w. Łącznie pozyskano ponad 70 000 ruchomych zabytków masowych oraz ponad sto pięćdziesiąt zabytków wydzielonych, w tym całe garnki, pokrywki do garnków, kafle oraz zabytki metalowe: gwoździe, monety, aplikacje. Na szczególną uwagę zasługuje gliniana tzw. manierka pielgrzymia, czy kafle herbowe, w tym zachowany w całości kafel piecowy z wizerunkiem herbu Prawdzic – relacjonuje dr Dariusz Kopciowski Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wykopaliska są kontynuowane, a każdy dzień badań przynosi odkrycia kolejnych zabytków. Obecne prace są kontynuacją prac z zeszłego roku.

– Zabytki są rewelacyjne. Mamy niewątpliwie materiał ceramiczny, który musi pochodzić z tutejszych warsztatów garncarskich. Tych garnuszków, kubeczków, mis, garnków będziemy mieli kilkadziesiąt. Mamy przepiękne kafle, bogato zdobione. Największe odkrycie to pozłacana srebrna patera z drugiej połowy XVI wieku, z wizerunkiem Maksymiliana II. To był ten pan, który starał się o to, żeby zostać królem Polski wtedy, kiedy królem został Stefan Batory. On się wycofał z rywalizacji, ale próbował sobie pewne stronnictwo pozyskać. Być może ten przedmiot był jednym z tych tzw. prezentów może dla popierających go biskupów, bo wiemy że Janów był wtedy miastem biskupim. Mamy też fragmenty złotych kielichów, ewidentnie mszalnych – informował rok temu prowadzący badania Mieczysław Bienia.

(fot. P. Zieniuk, M. Bienia, P. Sawicki)

7 komentarzy

  1. Uważam się za zbawionego

    No, mega zabytki. A ile szkieletów niemowląt znaleźli?

  2. Zbawiony masz problem ze zrozumieniem tekstu skoro wstawiłeś taki komentarz

    • Wierna słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

      Słusznie pytał…
      Jak zaczynała się ta nasza polska demokracja gazeta „Solidarność” pisała, że na Pomorzu odkryto 4 kilometrowy tunel łączący klasztory męski z żeńskim.
      W ścianach owego tunelu były krypy z pochowanymi tam blisko 300 niemowlakami.
      Sprawie nadano klauzulę milczenia.

  3. Ludziom to się nudzi.

  4. Lewaczek Lolo miły miękki chłopiec

    Dokładnie tak było, przecież zakonnice nie mogły używać antykoncepcji.

Dodaj komentarz

Z kraju