Środa, 01 maja 202401/05/2024
690 680 960
690 680 960

Założył lubelską gazownię. Jego imię otrzymało jedno z rond na terenie miasta (zdjęcia)

W ubiegłym roku decyzję podjęli radni, dziś oficjalnie odsłonięto tablicę z nazwą ronda. W uroczystości wzięły udział m.in. władze miasta i województwa.

W piątek miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy z nazwą ronda Anastazego Lubomiła Suligowskiego. W ten sposób postanowiono uhonorować założyciela Gazowni Lubelskiej, a przede wszystkim jego zasługi dla miasta. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk, przewodniczący rady miasta, radni województwa lubelskiego, dyrekcja lubelskiego zakładu gazowniczego oraz jego byłe władze.

Decyzję o nazwaniu ronda imieniem Anastazego Lubomiła Suligowskiego podjęli niemal jednogłośnie latem ubiegłego roku lubelscy radni. Chodzi o skrzyżowanie przed halą Targów Lublin, u zbiegu ul. Dworcowej z łącznicami prowadzącymi do ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz al. Piłsudskiego.

– To wielki człowiek, który łączył w sobie ideę romantyzmu i pozytywizmu, który walczył o wolną i niepodległą Polskę a następnie organiczną pracą starał się zmieniać tę rzeczywistość ojczyźnianą i lokalną. Bez wątpienia jest postacią szczególną, która jest godna upamiętnienia. Wzorem takich postaci rodzina Vetterów, rodzina Krauze, Plage i innych przedstawicieli przemysłu lubelskiego otrzymał miejsce, które uwypukla jego znaczenie dla miejskiego krwiobiegu i na stałe zapisuje się w naszej historii – mówił zastępca przewodniczącego rady Miasta Lublin Marcin Nowak.

Z kolei wojewoda Lech Sprawka podkreślał, iż była to ponadprzeciętna osobowość, zasłużona nie tylko dla Lublina, lecz także innych miast w Polsce. Był inicjatorem wielu inwestycji, posiadał znakomite wykształcenie, należał też do grona przedsiębiorców, którzy byli społecznikami i darczyńcami.

Anastazy Lubomił Suligowski w 1879 roku otrzymał koncesję na budowę gazowni przeznaczonej głównie do oświetlenia miasta i mieszkań prywatnych. W ciągu kolejnych trzech lat zaprojektował i zbudował liczący ok. 10 kilometrów gazociąg. Całe budynki wraz z urządzeniami znajdowały się w rejonie dworca PKP, gdzie później powstała obecna ulica Gazowa. Zgodnie z umową, Suligowski przez 40 lat zarządzał gazownią, później przeszła ona na własność miasta. Była to jedna z pierwszych gazowni w Królestwie po Warszawie, Łodzi i Kaliszu.

9 komentarzy

  1. niech ci durnie pisuary co tak ochoczo wysyłali polskie rezerwy w padline niech teraz tam spie.

  2. Frekwencja polityków na wydarzeniu na miarę uroczystości na 3 maja. Czy szanowni państwo prrzyjadą na otwarcie osiedlowego karmnika? Przygotuję wstęgę.

  3. DO roboty niech się wezmą nieroby, a nie tylko otwarcia, uroczystości i gdzie się tylko da te marna facjenty wpychają…

  4. „Banery wyborcze Magdaleny Filipek-Sobczak, kandydatki PiS w wyborach do Sejmu z okręgu 6 zawisły przy drodze wiodącej na cmentarz komunalny na lubelskim Majdanku. ”

    Miało być więcej głosów, a trzeba było zdjąć, bo ludzie oburzeni… PiS ma wprawę na robieniu polityki na grobach.

  5. Wszystkie kandydaty na posła się zjechały na rondo, którego nazwy 99% Lublinian nie będzie znać – im się wydaje, że każdy podatnik to debil.

  6. Ludzie maja doskonałą ściągawkę na kogo nie głosować, porównując banery z podobnymi do tych zdjęciami.

    Im więcej banerów poszczególnych zainteresowanych ,,polityką”, im większe banery, jak ten który stoi naprzeciwko lubelskiej Areny, tym mniej głosów będą mieli.

Dodaj komentarz

Z kraju