Zalane budynki, zniszczone uprawy. Ulewa znów wyrządziła szkody w naszym regionie (zdjęcia)

Mieszkańcy gminy Dołhobyczów liczą straty po piątkowej ulewie, jaka nawiedziła kilka miejscowości. Woda zalała budynki oraz zniszczyła wiele upraw.

Gwałtowne i obfite opady deszczu nawiedziły kilka miejscowości na terenie gminy Dołhobyczów w powiecie hrubieszowskim w piątkowe popołudnie. Początkowo nie było nic niepokojącego, zaczął padać drobny deszcz, który zwłaszcza na typowo rolniczym terenie jest potrzebny. Jednak z minuty na minutę opady były coraz intensywniejsze i niebawem przerodziły się w prawdziwą ulewę. Gleba nie nadążała z przyjmowaniem tak dużej ilości wody co sprawiło, że drogi zamieniały się w rwące potoki i zaczęły być zalewane posesje. Tworzyły się także rozlewiska, które zaczęły zagrażać m.in. Szkole Podstawowej, remizo-świetlicy oraz magazynowi ze zbożem w Hulczu.

Mieszkańcy widząc, że sytuacja robi się coraz bardziej poważna a woda stanowi zagrożenie dla ich dobytku, zaczęli prosić o pomoc strażaków. Do akcji ratowniczej włączyły się jednostki PSP, OSP, Wójt Gminy oraz sami mieszkańcy. W Hulczu woda zalała niżej położony teren przy szkole: boisko szkolne, plac zabaw ponadto w budynku szkoły podstawowej zalała szatnie i piwnicę, dodatkowo zalewała drogę powiatową i sąsiedni budynek remizo-świetlicy. Strażacy jednocześnie zaczęli wypompowywać wodę z zalanych pomieszczeń, jak też wraz z mieszkańcami za pomocą worków z piaskiem zabezpieczano zagrożone posesje.

Z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Hrubieszowie ściągnięto m.in. pompy o dużej wydajności którymi usuwano wodę z zalanych terenów. Udrażniano także przepusty drogowe dzięki czemu woda zaczęła zaczęła spływać w niżej położone tereny, gdzie nie stanowiła już zagrożenia. W Liskach konieczna okazała się ewakuacja bydła z zalanej obory. W Dołhobyczowie zalana została rampa rozładunkowa supermarketu. Strażacy wypompowali wodę chroniąc w ten sposób sklep przed zalaniem. Przy użyciu ciężkiego sprzętu oczyszczone zostały też drogi, które były nieprzejezdne z powodu naniesionej na jezdnię ziemi z pobliskich pól. Woda zniszczyła też wiele upraw. Trwa szacowanie strat.

(fot.: st.kpt. Piotr Sendecki)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Z działu PILNE

 2. A gdzie zbiornik retencyjny? W każdej gminie powinien się znajdować.. a gdzie teren do rozsączania tej wody?

 3. Bo mieszkać to trzeba w Lublinie. Nas nie zalewa.

  • Bo Lublin, proszę pana Adama, znajduje się sporo wyżej niż jego okolice… na radarze burz fanów pogody zauważyłęm, że chmury zbliżając si ę do Miasta Inspiracji dzielą się i jakby opływają go z dwu stron.
   Chyba dlatego częściej pada dookoła miasta niż w jego okolicach.

 4. A tego psa uratowali?

  • Potwierdzam te spostrzeżenia. Latem bardzo często opady zanikają przed dojściem do Lublina. Większe szanse na opad są wówczas gdy przesuwa się szeroki front atmosferyczny.

 5. nauka pływania – szkolenia w stylu, także kajakiem i tratwą – polecam

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0885zł -1.31%
  • GBP 5.0298zł -0.32%
  • EUR 4.48zł -0.69%
  • CHF 4.2226zł -0.88%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online