Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Załamanie pogody nadeszło nad region. Wkrótce pojawią się burze

Maj nie rozpieszcza Polski wysokimi temperaturami. Napływ chłodnych mas powietrza przyczynił się do wystąpienia dużego, ujemnego odchylenia od normy wieloletniej, które sięga aż -2,5°C względem okresu referencyjnego 1981-2010. Pod koniec maja anomalia temperatury sięgnąć może 3 stopni poniżej normy, co plasować będzie ten miesiąc jako bardzo zimny, najchłodniejszy od 1991 roku.

Od środy do soboty utrzymywał się w Polsce napływ powietrza arktycznego. W ciągu dnia temperatura nie przekraczała 13°C. Nocami i w godzinach porannych występowały przymrozki, zwłaszcza przygruntowe, ale w nocy z czwartku na piątek ujemna temperatura pojawiła się miejscami na 2 metrach. Nieco cieplej zrobiło się jednak w sobotę, gdy w drugiej części dnia z zachodu zaczęło napływać do nas cieplejsze powietrze polarno-morskie i temperatura zbliżyła się do 20°C. Oznaką pogorszenia pogody było pojawienie się chmur typu Cirrostratus, które skutecznie ograniczały operacje słoneczną oraz sprzyjały powstawaniu zjawisko optycznego halo.

W nocy z soboty na niedzielę nad region dotarły chmury frontu zokludowanego. Opady deszczu o charakterze jednostajnym utrzymają się do godzin południowych w niedzielę, następnie spodziewane są przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. W świeżym powietrzu polarnym za frontem niewykluczony jest rozwój chmur kłębiasto-deszczowych. Prognozowane są przelotne opady atmosferyczne, a nawet słabe burze. W czasie burz wiatr porywisty do 65 km/h z zachodu i północnego-zachodu. Temperatura wyniesie od 13°C na wschodzie regionu do 17°C w centrum i na zachodzie województwa.

Noc z niedzieli na poniedziałek z zachmurzeniem umiarkowanym, zanikną szybko dzienne opady konwekcyjne. Temperatura oscylować ma w przedziale od 7°C do 9°C. Wiatr będzie słaby z sektora północno-zachodniego.

W poniedziałek dalej chłodno z napływem chwiejnego powietrza polarno-morskiego. Początkowo zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, natomiast około godzin południowych prawdopodobne burze, nawet z gradem. Aktywność burzowa w poniedziałek nie będzie wysoka. Poniedziałkowa konwekcja rozwijająca się w środowisku chłodnej masy może być bardzo fotogeniczna, czemu niewątpliwie sprzyjać będzie stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Lokalne słabe burze z wiatrem do 65 km/h pojawić mogą się w drugiej części dnia w całym regionie. Pod wieczór na skutek zaniku operacji słonecznej chmury kłębiasto-deszczowe zaczną zanikać. Temperatura wyniesie od 14°C do 15°C.

Noc z poniedziałku na wtorek z zachmurzeniem dużym. Opady atmosferyczne i burze zanikną. Temperatura wyniesie od 6°C do 9°C. Wiatr będzie słaby z sektora północnego.

We wtorek kontynuacja chłodnej aury. Temperatura wyniesie od 15°C do 17°C w najcieplejszym momencie dnia. Prognozowane są przelotne opady deszczu i burze adwekcyjne. Przeważnie mają być to pojedyncze komórki burzowe i słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe przemieszczające się z północnego-wschodu na południowy-zachód. Największa ilość chmur burzowych jest prognozowana na godziny popołudniowe. Prawdopodobne opady drobnego gradu, wiatr do 65 km/h i opady do 10 mm. Wieczorem atmosfera zacznie się stabilizować.

W środę dalej chłodno i z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura nie przekroczy w najcieplejszym momencie dnia 17°C. Zbliżone wartości zobaczymy na termometrach w czwartek, wystąpią również wystąpią opady deszczu. Piątek dalej chłodny z temperaturą w okolicach 15°C i opadami. Początek weekendu zimny, w sobotę na termometrach może być zaledwie 12°C, a wyraźne ocieplenie jest prognozowane dopiero na niedzielę, gdy temperatura w regionie wzrośnie maksymalnie do 19°C.

Początek nowego miesiąca przyniesie temperaturę powyżej 23°C. Niewykluczone są przelotne opady i burze.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur oraz burz

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. Ta pogoda jest cały czas załamana!!!

  2. Alojzy podkowa

    Najpierw susza potem zimno i ulewy. To wszystko przez te sieci 5 g. Trza się modlić a nie z golom pupom po mieście latać.

  3. Ocieplenie klimatu.

  4. Nie załamanie tylko poprawa pogody, mala korekta. Prawdziwa poprawa pogody byłaby gdyby padało choć miesiąc.

Z kraju