Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

Z bezpłatnych porad prawnych korzystają tysiące mieszkańców. W Lublinie działa 13 punktów, gdzie są one udzielane

Wiele osób spotyka sytuacja, iż muszą zasięgnąć porady prawnej. Jednak nie każdego stać na udanie się do adwokata czy też kancelarii, gdzie tego typu pomoc można uzyskać. Dlatego też często samorządy, wychodząc na przeciw potrzebom, uruchamiają punkty, gdzie oferowane jest wsparcie w tym zakresie.

W Lublinie działa 13 miejsc, gdzie mieszkańcy mogą się zgłosić i porozmawiać na temat dręczących ich problemów właśnie natury prawnej. Jednak nie tylko. Pomoc dotyczy też spraw związanych z poradnictwem obywatelskim oraz mediacji. W 6 punktach porad udzielają adwokaci i radcowie prawni wskazani przez lubelskie samorządy prawnicze, a pozostałe 7 punktów prowadzone jest przez organizacje pozarządowe – Stowarzyszenie „Sursum Corda” z Nowego Sącza oraz „Pasieka” – Fundacja Rozwoju i Wsparcia z Rzeszowa.

Jak wyjaśnia Monika Głazik z lubelskiego ratusza, nieodpłatna pomoc prawna obejmuje m.in.: informacje o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym; wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego; sporządzenie projektu pism z wyłączeniem procesowych czy nawet mediację stron. Sporządzane są też wnioski o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika bądź adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego.

Z kolei nieodpłatne poradnictwo obywatelskie to działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązaniu problemu, w tym w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Przedstawiciele Urzędu Miasta wskazują, iż bezpłatne porady cieszą się sporym zainteresowaniem. W minionym roku udzielono ich blisko 6,3 tys. Najczęściej porady dotyczyły prawa cywilnego, rodzinnego oraz karnego. Mogą z nich korzystać osoby fizyczne od poniedziałku do piątku, wcześniej jednak należy umówić wizytę za pośrednictwem strony: ms.gov.pl lub telefonicznie 81 466 12 10.

3 komentarze

  1. Byłem widziałem. Niestety prawnik źle mi poradził nie miał racji oraz zbagatelizował sprawę. Porada komercyjna doprowadziła do końca sprawę. Nie polecam!!!! Darmowy sef jest w pułapce na myszy.

    • O to,to!Kilka lat temu darmowa porada (nie w Lublinie) doprowadziła do tego,że trzeba była zapłacić ponad 4 tys. złotych karu w urzędzie skarbowym.

  2. Gdyby był tor ❤️❤️❤️

Dodaj komentarz