Wtorek, 07 maja 202407/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wzmożone działania Straży Ochrony Kolei w okresie świątecznym

Przed nami zbliżający się okres świąt, który dla Straży Ochrony Kolei oznacza czas zwiększonej aktywności. W okresie od piątku do Poniedziałku Wielkanocnego, na stacjach, dworcach oraz w pociągach, należy spodziewać się większej obecności funkcjonariuszy. Wzmożone patrole będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych oraz reagować na przypadki łamania przepisów porządkowych na kolei. Wielkanoc to czas refleksji, nadziei, radości i życzliwości. Dlatego też, postarajmy się, aby podróż pociągiem była przyjemna i bezpieczna, ażebyśmy mogli na czas spotkać się z bliskimi.

Okres przedświąteczny, a także same Święta Wielkanocne to czas wzmożonego ruchu podróżnych na obszarze kolejowym, wynikający z przygotowań oraz przemieszczania się pociągami po terenie całego kraju na rodzinne spotkania lub kilkudniowy wypoczynek. Zwiększonego ruchu kolejowego należy spodziewać się zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach regionalnych. W szczególności od 7 do 10 kwietnia przewidywany jest większy ruch pociągów, w związku z wyjazdami i powrotami ze świątecznego odpoczynku.

Dla funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei to dni intensywnej służby, których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla wszystkich korzystających z usług PKP. Większa niż zwykle liczba funkcjonariuszy SOK będzie czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących pociągami, na dworcach i stacjach kolejowych. Podczas prowadzonych działań, funkcjonariusze będą także zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, zwłaszcza tych, które wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo. Mundurowi będą pojawiać się również na szlakach kolejowych, a także będą pełnić służbę prewencyjno-porządkową na przejazdach kolejowo-drogowych, dbając o bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Funkcjonariuszy będą wspierać specjalnie przeszkolone psy służbowe oraz nowoczesne urządzenia techniczne, takie jak noktowizory, termowizory, lornetki i fotopułapki oraz cyfrowy system łączności radiowej. Jednakże szczególnym wsparciem do działań będą Mobilne Centra Monitoringu (MCM) – specjalne terenowe pojazdy, które będą wykorzystywane do monitorowania obszaru kolejowego. W miejscach występowania zagrożeń wymagających specjalistycznych działań pojawią się zespoły Grup Operacyjno-Interwencyjnych, które będą prowadzić działania między innymi w pociągach i na dworcach, w celu wykrycia sprawców kradzieży kieszonkowych.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – nie należy pozostawiać swojego bagażu bez opieki, wszystkie cenne rzeczy, w tym gotówkę powinno się trzymać zawsze blisko sobie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na kolei zależy nie tylko od działań funkcjonariuszy SOK, ale od zachowania wszystkich osób korzystających z usług PKP. Dołóżmy zatem wszelkich starań, aby zbliżające się święta były bezpieczne. Dodatkowo dla podróżnych przez całą dobę czynny jest numer alarmowy SOK – 22 474 00 00, pod który można zgłaszać informacje o sytuacjach wymagających interwencji funkcjonariuszy SOK.

(fot. SOK\źródło SOK)

2 komentarze

  1. A więc: ma być radośnie, optymistycznie, radośnie i życzliwie! Bo jak nie…

  2. W końcu niech się trochę ruszają?