Wtorek, 14 stycznia 202514/01/2025
690 680 960
690 680 960

Wysycha jedna z lubelskich rzek. Po Czechówce zostało jedynie puste koryto (zdjęcia, wideo)

Wysycha jedna z trzech przepływających przez Lublin rzek. W jej górnym odcinku wody w korycie już nie ma. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka.

Już nie tylko susza rolnicza, ale też hydrologiczna obejmuje coraz większy obszar naszego kraju. Coraz częściej można natrafić na informacje o wysychających rzekach. Nawet w największych z nich drastycznie ubywa wody. Na Wiśle utworzyły się liczne piaszczyste łachy, a w Sanie w niektórych miejscach płynie praktycznie niewielki strumyk zamiast rwącej górskiej rzeki. Co więcej na razie nie zanosi się na poprawę tej sytuacji. Upalne dni zwiększają parowanie wody, a deszczowe dni są rzadkością.

Podobnie jest na Lubelszczyźnie. W większych rzekach stan wody z dnia na dzień jest coraz niższy, natomiast w niektórych małych ciekach wodnych zaczyna jej po prostu brakować. Tak jest m.in. w Czechówce, która w górnym biegu wyschła całkowicie.

Ta jedna z trzech przepływających przez Lublin rzek liczy sobie 17 km długości, z czego 9 km znajduje się w granicach miasta. W miejskim odcinku woda cały czas płynie, głównie dzięki temu, że w okolicach Dąbrowicy Czechówka jest zasilana przez Łazęgę zwaną Motyczanką, a na wysokości Skansenu przez tzw. Konopniczankę. Jednak powyżej ujścia tych rzek, w Czechówce wody już nie ma.

– Czechówka w górnym biegu, w okolicach wiaduktu którym biegnie obwodnica Lublina, po prostu wyschła. Oznacza to, że w Lublinie korytem Czechówki przepływa woda rzeki Motyczanki jak też okresowego cieku prowadzącego z Konopnicy. Z każdym rokiem ta sytuacja będzie się pogarszać. Jeśli obecny dopływ nie będzie zasilał Czechówki na odcinku miejskim rzeka całkowicie zniknie. Taka sytuacja miała już miejsce w połowie lat 90 podczas letnich upałów – wyjaśnia w swoim nagraniu Paweł Małkowski.

Dodaje również, że za taką sytuację należy obwinić niską ilość opadów atmosferycznych, bezśnieżną zimę a także regulację samej rzeki. Nie bez znaczenia jest także brak małej retencji.

Przypomnijmy, przed laty Czechówka była ważniejszą dla Lublina rzeką niż Bystrzyca. Była bardzo zasobna w wodę, głównie dzięki licznym i wydajnym źródłom. Jeszcze w czasach przedwojennych na terenie obecnego Ogrodu Botanicznego, znajdowało się kilka z nich. Samo koryto rzeki miało ok. 3–4 m szerokości, a poziom wody miał nawet 2 m. W jej ciągu zlokalizowane były również liczne stawy, nie brakowało też podmokłych łąk. Wszystko zaczęło się zmieniać po regulacji Czechówki, zmeliorowaniu jej doliny, a także zbudowaniu w okolicach Sławinka ujęcia wody podziemnej dla miasta.

 

Wysycha jedna z lubelskich rzek. Po Czechówce zostało jedynie puste koryto (zdjęcia, wideo)

Wysycha jedna z lubelskich rzek. Po Czechówce zostało jedynie puste koryto (zdjęcia, wideo)

Wysycha jedna z lubelskich rzek. Po Czechówce zostało jedynie puste koryto (zdjęcia, wideo)

Wysycha jedna z lubelskich rzek. Po Czechówce zostało jedynie puste koryto (zdjęcia, wideo)

(wideo – Paweł Małkowski)

38 komentarzy

  1. Jak mi przykro ale Wieprz w Krasnymstawie płynie z tego co widziałem ostatnio zdrowo, i przy ostatnich suszach w Wiśle by zabrakło wody.

    • Kolejny, co pisze, choć nie ma wiedzy. „widzi, że jest woda w rzece”. A wystarczy się zainteresować aby się dowiedzieć, że w ciągu tygodnia w Krasnymstawie w Wieprzu wody ubyło ponad 70 cm.

  2. wina pisu

    • Wycinka drzew nie ma związku z szybszym spływem wody?
      Walka z ekologami, cyklistami, wiatrakami, zrównoważonym transportem, więc kolejne kostkowanie miast pod parkingi też wg Ciebie nie ma z tym związku?

    • Tak, wiemy…

    • Odre zatruli, czechowke wysuszyli… co łoni robio z to polsko… her Tusku ratuj

  3. Więcej terenów pod parkingi należy zakostkować.

    • Zacznij myśleć logicznie, a nie powielać głupoty. Miasto nie jest wybrukowane całe. Większą ilość wody dostaje ziemia niezabrukowana. Problem wynika z małej ilości opadów. Ziemia wyschnięta nie potrafi zabsorbować szybko wodę. Krótkotrwały opad po prostu z niej spływa i nie jest wchłaniany w wystarczajacej ilości.

      • Nie zgadzam się z Tobą.

        Obie przyczyny mają wpływ, tj mała ilość opadów i tzw. betonoza.

  4. Jaka Motyczanka? Dopływem jest Łazęga! Wiedza z Wikipedii…

  5. Rzeczka ktora plynie przez Krasienin tez wyschla…pierwszy raz jak siegam pamiecia.

  6. Wspominany jako Motyczanka dopływ naprawdę nazywa się Łazęga.

  7. a Tusk czasem nie winny ?

  8. Ocena: 0

    Franio mędrca na wszytkie tematy,a głowie siano.

  9. Nawet wodę wysiorbały pisiory.

    • 😉 więc jesteś jednym z nich. Zamiast rzeczki płynie woda z oczyszczalni. a jest to parę tys. m3 na godzinę

  10. Czas na sprzątanie

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia