Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Wojciechowie znów będzie wielkie kucie. Ruszają Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

Przez blisko dwa tygodnie będą trwały Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie w Wojciechowie. W tym roku weźmie w nich udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski.

We wtorek 27 czerwca rozpoczną się tegoroczne, 29. już Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. W wydarzeniu weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski. Najmłodszy z uczestników ma 18 lat, najstarszy 52 lata. Wśród nich są nie tylko osoby zawodowo związane z pracą w metalu, ale także robotyk, geograf czy instrumentalista. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni. W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła oraz Stanisław Wozowicz.

XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie odbywać się będą na placu przy Wieży Ariańskiej. W pierwszej kolejności uczestnicy Warsztatów wezmą udział w spotkaniu organizacyjnym, w trakcie którego nastąpi omówienie zasad BHP pracy w kuźni, jak też właściwości cieplnych metali. Do tego zaplanowano zwiedzanie Muzeum Kowalstwa.

Paleniska kowalskie zostaną rozpalone o godzinie 14:00, wówczas nastąpi początek zajęć praktycznych. Przez dwa tygodnie, do niedzieli 9 lipca, uczestnicy będą uczyć się podstawowych technik kowalskich, zdobnictwa oraz regeneracji narzędzi kowalskich. Nie zabraknie pokazów technik i umiejętności kowalskich w wykonaniu mistrzów – instruktorów. W programie się również wykłady teoretyczne m.in. o marketingu w sprzedaży wyrobów kowalskich, przepisach prawnych w prowadzeniu kuźni, projektowaniu i wizualizacji kowalskich wyrobów artystycznych oraz historii kowalstwa polskiego.

Warsztaty Kowalskie jak zawsze organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem wydarzenia jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego. Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce.

Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego
oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej blisko 500 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

(fot. lublin112)

5 komentarzy

  1. Ile kosztuje taki kurs? Chciałbym poznać tę sztukę.

    • Ja obcakrajowca być tzw. innostranna

      Myślę, że pierwej przybądź tu jako gap, powyrapiaj gały jak i co się z czym je, a potem> „Nie matura a chęć szczera zrobią z ciebie oficera”.

  2. no, dwa tygodnie kucia, cała okolica będzie skuta na maksa
    sklepy sobie zarobią, knajpa pana Cz. zarobi na cały rok

    • Dziadek ze Slamsowa

      Ewo (trzydziesta trzecia), zawód kowala jest ciężkim zawodem, trzeba wysilać nie tylko mięśnie, ale i mózg, tak więc, już po ciężkiej harówie, należy zregenerować siły przy kielonku jakiegoś godziwszego napitku niż „Mszalne” pana księdza, który nomen omen mniej się męczy niż kowal.

Dodaj komentarz

Z kraju