Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

W szpitalu przy al. Kraśnickiej powstanie Oddział Neurochirurgii

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie powstanie Oddział Neurochirurgii. Wsparcie w wysokości 29,3 mln zł zostało przyznane w ramach ósmej odsłony Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Pierwsi pacjenci pojawią się na oddziale już 1 stycznia 2024 roku.

– Szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej dynamicznie się rozwija i zmienia na naszych oczach. Nowa inwestycja, czyli oddział neurochirurgii, to kolejny etap inwestycji, na którą czekali przede wszystkim pacjenci z naszego województwa. Zyskają oni szybszy dostęp do wysokospecjalistycznej opieki medycznej, zaś lekarze – nowoczesny sprzęt i możliwość rozwoju. Bardzo ważnym faktem jest także to, że planowana inwestycja pozwoli skrócić o dwa miesiące czas oczekiwania na świadczenia z zakresu neurochirurgii, a często mamy tu do czynienia z diagnostyką i leczeniem medycznym osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W regionie lubelskim są trzy jednostki posiadające oddziały neurochirurgiczne. Według Narodowego Funduszu Zdrowia w marcu 2023 roku czas oczekiwania na przyjęcie w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie wynosił 30 dni, w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu – 49 dni, a w Samodzielnym Państwowym Szpitalu Klinicznym PSK4 – aż 218 dni, co oznacza, że w samym Lublinie średni czas oczekiwania pacjentów na przyjęcie na oddział neurochirurgii wynosi 124 dni.

Nowy Oddział Neurochirurgii szpitala przy al. Kraśnickiej będzie należał do grupy wysokospecjalistycznych jednostek ochrony zdrowia i będzie świadczył usługi medyczne w zakresie operacyjnego leczenia chorób układu nerwowego. W obszarze zainteresowania neurochirurgii znajdą się m.in. mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe oraz układ naczyniowy. Schorzenia, którymi będą zajmować się lekarze, to na przykład ostre i przewlekłe bóle oraz urazy kręgosłupa i urazy rdzenia kręgowego, guzy mózgu i nowotworowe zmiany w obrębie kręgosłupa, choroby naczyniowe mózgu, krwotoki wewnątrzczaszkowe i nadciśnienie wewnątrzczaszkowe.

– Uzasadnieniem do realizacji planowanej inwestycji jest wzrost zachorowań w zakresie chorób neurologicznych nasilających się w społeczeństwie. Znamienne jest, że dotyczą one zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz seniorów. Jest on spowodowany stresem, siedzącym trybem życia, często ze smartfonem w ręku. Dodatkowo pandemia oraz konieczność pracy i nauki zdalnej nasiliły choroby dotyczące wad postawy, tj. choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatie i inne, powodujące konieczność leczenia operacyjnego – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Zakres inwestycji obejmuje modernizację lokalizacji po byłym trakcie operacyjnym szpitala i dotychczasowym oddziale toksykologiczno-kardiologicznym oraz zakup specjalistycznego sprzętu medycznego do kompleksowego procesu diagnostycznego, operacyjnego oraz terapii małoinwazyjnej chorób neurologicznych i neuroonkologicznych.

(źródło UMWL)

19 komentarzy

  1. Jastrząb skurczywyk

    Nie redakcja nie pisze takich artykułów bo aż mnie ciary przeszły i zemby zazgrzytały

  2. po co nam szpitale ? przecież są w Berlinie !
    zamknij dwa szpitale i przyjdź po 200 baniek – Arłukowicz

    • 20 000 łóżek szpitalnych zlikwidowanych, tysiąc aptek zlikwidowanych, 250 zespołów ratownictwa medycznego zlikwidowanych w ciągu ostatnich 8 lat. Wina Pana Tuska?

      • W ramach obchodów jubileuszu 25-lecia Oddziału Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lublinie zapraszamy @Józef F. na bezpłatną konsultację. Mimo likwidacji pierdyliona łóżek w szpitalu mamy dla pana takie z baldachimem (stalowym) a kaftan gratis. Sanitariusz Józio czeka.

  3. Pytanie do Józew F.
    Zlikwidowano 20 000 łóżek czy 20 000 miejsc na oddziałach szpitalnych leczących chorych. Napisz, gdzie w Polsce przez 8 lat zlikwidowano miejsca na oddziałach szpitalnych i podaj lokalizację pierwszego tysiąca. To ważna odpowiedź w kontekście oceny wiarygodności pisania i mówienia „co ślina na język przyniesie” i ewentualnych konsekwencji rozpowszechniania kłamliwych informacji w okresie trwającej kampanii wyborczej.

    • Nie mam danych dotyczących likwidacji miejsc w szpitalach, ale mam wiedzę ile nadmiarowych zgonów „wygenerowała” „służba zdrowia” za czasów PIS.
      W kontekście „śliny na języku”, to nic i nikt nie jest w stanie przebić propagandy obecnego nierządu.

      • Do Pana QWQW.
        Artykuł opisuje konkretny fakt powstawania nowego oddziału szpitalnego w Lublinie.
        Poprosiłem Komentującego o wyjaśnienie dotyczące opisanego przez Niego faktu likwidacji 20 000 łóżek w ciągu 8 lat. Nie rozumiem, co ma wspólnego z tym tematem i co wyjaśnia napisany przez Pana komentarz, w którym wspomina Pan o wiedzy o ilości zgonów Polaków w okresie pandemii, określanymi jako „nadmiarowe zgony”. Wiedza ta jest publiczna i każdy może uzyskać interesujące go dane. Dnia 14.04.2023 odbyło się posiedzenie Sejmowej Podkomisji Zdrowia która rozpatrzyła informację na temat przyczyn wysokiej umieralności w czasie pandemii COVID-19 oraz po jej ustaniu. Artykułów, analiz i komentarzy na ten temat jest b. dużo. Ale nie ma w żadnym z nich tematu likwidacji 20 000 łóżek szpitalnych. Moja nieśmiała prośba : piszmy komentarze na temat i bez konfabulacji, szanujmy Czytelników. Bez epitetów, obrażania, zmyślania i politykowania. Gazetowe forum to nie czas i miejsce na pisanie głupot bo nikomu splendoru to nie przyczyni. Redakcja ma podziwu godną tolerancję i wstrzemięźliwość, nie ingerując w pisane komentarze. Pozdrawiam.

    • Proszę bardzo. Dawny szpital kolejowy. Fakt, piss nie likwiduje szpitali tylko wygasza oddziały.

    • Polecam analizę strony stat gov. Pięknie pokazuje to o czym piszę. Niestety nie można tu umieszczać linków.

    • Zlikwidowano dwa oddziały Neurologii w szpitalu Neuropsychiatrycznym. Niby w szpitalu na Kraśnickiej miały być przeniesione te miejsca neurologiczne. Tak się nie stało. Nie są to tysiące miejsc, ale nawet te kilkadziesiąt robi różnicę. Osoby schorowane neurologicznie, ale nie udarowe, nie mają się gdzie leczyć!!!! Wiem to z własnego doświadczenia. A ile miejsc na różnych oddziałach zniknęło po połączeniu szpitali? O tym się oficjalnie nie mówi. Dla PiS jesteście ważni tylko teraz przed wyborami, a potem macie zdychać w domu, bo nie macie co liczyć na opiekę lekarską.

  4. smartfony i brak ruchu chyba raczej przez TVP gdy się za dużo ogląda

    • W odpowiedzi do Pana Józew F. – nadal pisz bzdury nie oparte na faktach, więc zastanawiam się w jakim celu to robisz. Jak piszesz o Szpitalu Kolejowym to napisz gdzie wygaszono, a gdzie utworzono (przeniesiono) i jaki jest bilans tych roszad z oddziałami i lekarzami. Nie zapominaj o Szpitalach Jana Bożego, Szpital kard.Wyszyńskiego z kraśnickiej, o Parczewie. Proszę Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i czego dotyczy moje pytanie: gdzie zlikwidowano 20 000 łóżek szpitalnych w 8 lat, proszę podać adres pierwszego tysiąca”.

      • stat gov – wszystko jest pięknie rozpisane.

        • Do Pana Józew F.
          Żeby zakończyć tą polemikę w której nie chcę się dalej zagłębiać, chociaż mogę zapewnić, że tematyka ekonomii medyczne, w tym kosztów oraz statystycznych danych (również z poziomu NFZ) nie jest mi obca. Nie mylę jednak wiedzy z ekonomii z polityką na gazetowym forum internetowym. Na agitację i obrzydzanie rzeczywistości również nie jestem podatny. Napisz proszę prawdę, dlaczego, w jakim celu napisany był kłamliwy i nie na temat komentarz o likwidacji w Polsce 20 000 tys. łóżek szpitalnych w przeciągu 8 lat. Nie pisz o statystykach i GUSie. bo to argument dobrze mi znany, z gatunku: ” a w Ameryce Murzynów biją…”. Trochę mnie poruszyła treść tego komentarza.
          Pozdrawiam i życzę spokoju, obiektywizmu i rozwagi w ocenie faktów z przeszłości i obecnych.

          • Ale pissowski beton. Gościu, klientka przytacza ci dane z GUSu – rządowej agencji a ty piszesz że to głupoty… Widać że jesteś trollem opłacanym przez piss, bo nie można być tak głupim z samego siebie. Obiektywne fakty są takie że piss zlikwidował w ciągu ostatnich 7 lat niespełna 18 500 łóżek w szpitalach, co nawet sam urząd państwowy potwierdza.

      • Dokładnie w 2015 roku – 186 994 liczba łóżek w szpitalach w Polsce, rok 2023 – 168 447 łóżek. Strona głównego urzędu statystycznego RP. Przepraszam, za bardzo zaokrągliłem – dokładnie podczas rządów piss zniknęło w Polsce 18547 łóżek w szpitalach. Dziękuję za uwagę.

  5. Przepraszam za pomyłkę. Miał być rok 2022 – bo ten rok (2023) jeszcze nie jest objęty statystyką, ale patrząc na utrzymujący się kierunek możliwe że dobiliśmy do – 20000 łóżek.

  6. Jak najdalej od tej jatki!

  7. Redakcjo, w województwie lubelskim są cztery oddziały neurochirurgiczne, oprócz wymienionych jeszcze Biała Podlaska

Dodaj komentarz