Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Sygnał od Czytelnika. Wracacie z zagranicy? Myślcie cały czas, po co narażać innych?!

Wczoraj otrzymaliśmy maila od naszego Czytelnika z apelem do wszystkich osób wracających z zagranicy. Czytelnik podpowiada m.in. jak bezpiecznie wrócić do domu, ale przede wszystkim alarmuje, aby nie narażać na niebezpieczeństwo zachorowania swoich najbliższych.

Mail otrzymany od naszego Czytelnika to swego rodzaju apel do wszystkich osób wracających zza granicy. Prezentujemy jego treść:

– Ci, którzy wracają niech myślą, samo odebranie nas z lotniska musi być przemyślane. Tu nie chodzi o sposób, że przyjedzie ktoś po nas, wsiadamy i wracamy do domu. Sam byłem świadkiem wczoraj na lotnisku Chopina, jak wsiadają do aut, bo rodzina po nich przyjechała. Tu chodzi o mądry sposób powrotu do domu. Podstawiamy drugie auto na powrót, rodzina wraca innym autem. Zachowujemy dystans od nich – MYŚLIMY CAŁY CZAS!!! Po co narażać innych na kwarantannę. Policja naprawdę sprawdza, czy jesteśmy na kwarantannie, dzwonią i pytają przez telefon, auto policji podjeżdża pod dom. Pytań jest wiele; jak się czujecie, czy mierzona jest temperatura, czy ma pan zapas jedzenia, środków dezynfekujących. Kciuk w górę, że jest OK, są w ciągłym kontakcie przez radio w radiowozie, a ze mną przez telefon. Informują o karze 5 tyś. zł jeśli opuszczę miejsce kwarantanny. Dziś jestem tego dowodem, spędzam swoją kwarantanne z daleka od ludzi. Myślę – napisał Czytelnik.

To bardzo ważna wiadomość dla wszystkich, którzy wracają z zagranicy. Otrzymujemy od Was wiele wiadomości związanych z tym, że obok Was mieszkają osoby, które wróciły z zagranicy, ale opuszczają swoje domy i odwiedzają znajomych, chodzą np. po sklepach. Taka lekkomyślność może kosztować czyjeś życie, zwłaszcza osób starszych, mających choroby towarzyszące.

Informacje dotyczące pomocy osobom będącym w kwarantannie

Co możesz zrobić?

Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz.

W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym – szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Policjant pomoże!

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.

Ważne! Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

Ciepły posiłek w domu

W sytuacji, kiedy osoba starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina – nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy psychologa?

Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie.

Uwaga! Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.

(fot. nadesłane)

43 komentarze

  1. to znaczy , że to ta zaraza nie przyszła zza granicy ,mimo tego , że ciągle się słyszy , że tu czy tu ma czlowiek korona wirusa,bo miał kontakt z przypadkiem potwierdzonym który wrócił z Włoch,wielkiej Brytanii czy Niemiec.