Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Spora dotacja dla lubelskich pszczelarzy (zdjęcia)

500 tysięcy złotych – to kwota, jaką dziewięć związków i stowarzyszeń pszczelarskich funkcjonujących na terenie województwa lubelskiego otrzymało w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych „Lubelskie dla pszczelarzy”. Dziś odbyło się uroczyste podpisanie umów z udziałem wicemarszałka Michała Mulawy. 

Głównym celem konkursu było wyłonienie wykonawców, którzy dokonają zakupu węzy pszczelej i rozprowadzą ją wśród pszczelarzy posiadających zarejestrowane pasieki na terenie województwa lubelskiego. Zadanie wpisuje się w obszar ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego określony w „Programie współpracy Samorządu Województwa Lubelskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024”.

Z inicjatywą wsparcia finansowego na zakup węzy wyszli lubelscy pszczelarze – osiem związków i stowarzyszeń pszczelarskich działających w województwie lubelskim, pisząc w drugiej połowie 2023 r. wspólny list do Marszałka Województwa Lubelskiego.

Uchwałę w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert pt. „Lubelskie dla pszczelarzy” Zarząd Województwa Lubelskiego podjął 15 grudnia 2023 r. Na jego realizację Samorząd Województwa Lubelskiego zarezerwował pulę 500 tys. złotych. Konferencja prasowa z pszczelarzami 19 grudnia 2023 roku uroczyście zainicjowała pierwszą edycję konkursu.

– Pszczelarstwo to bardzo ważna gałąź gospodarki województwa lubelskiego. W naszym regionie działa ponad 9 tysięcy pszczelarzy i dzisiaj, po raz pierwszy w historii Samorządu Województwa Lubelskiego, przekazujemy środki finansowe bezpośrednio pszczelarzom, aby mogli produkować najwyższej jakości miód. Pszczoły to symbol pracowitości, dobrej organizacji i chcemy, żeby właśnie tak było postrzegane nasze województwo – mówił podczas spotkania wicemarszałek Michał Mulawa.

Termin składania ofert upłynął 26 stycznia br. Dziewięć złożonych wniosków przeszło ocenę formalną i merytoryczną. Z uwagi na fakt, że łączna wnioskowana kwota dotacji przewyższyła pulę zabezpieczoną w budżecie Województwa, komisja podjęła decyzję o proporcjonalnym zmniejszeniu dofinansowania każdemu oferentowi (wg liczby rodzin pszczelich zadeklarowanych przez poszczególne organizacje).

Spora dotacja dla lubelskich pszczelarzy (zdjęcia)

Związki i stowarzyszenia, które otrzymają dotacje, mają czas do 30 czerwca 2024 r. na realizację zadania, czyli na zakup i dystrybucję węzy wśród lubelskich pszczelarzy.

Dlaczego węza pszczela

Węza pszczela jest unikalnym dla pszczół szablonem z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego, który pomaga pszczołom łatwiej odbudować komórki pszczele i zapewnić czystość w ulu. Wymiana plastrów gniazdowych pozwala na znaczne ograniczenie nagromadzania się patogenów, wzmacnia prawidłowe funkcjonowanie rodziny pszczelej, a także zwiększa jakość pszczół. Jest to jeden z elementów dbałości o dziedzictwo przyrodnicze wpisane do realizowanej w województwie lubelskim kampanii informacyjno-edukacyjnej „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.

Przyznane dotacje wystarczą na zakup ponad 8 ton tego cennego towaru, która trafi do ok. 4,7 tys. lubelskich pszczelarzy:


Spora dotacja dla lubelskich pszczelarzy (zdjęcia)

(Źródło: UMWL)

17 komentarzy

  1. Co za czasy nastały, wszystkim się nie opłaca i mus ich dotować, że rolników to wiadomo, że górników i nauczycieli też, teraz przyszła pora na specjalistów od bzykania…
    W Polsce to chyba tylko agencji towarzyskich nie trzeba dotować. Póki co, tym się opłaca działać bez dotacji.

  2. Nie było uni dotacje nie były potrzebne.

  3. Dotacje by nie protestować?

  4. Po co te związki dotować skoro polskiego miodu nie kupują,tylko wschodni pchają w słoiki i sprzedają syf jako ekologiczny

Dodaj komentarz

Z kraju