Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Śnieżyce zmierzają do woj. lubelskiego. Możliwe niebezpieczne oblodzenie dróg i chodników

W nocy z poniedziałku na wtorek w regionie możliwe są przelotne opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 2-5 cm. Widzialność w opadach ograniczona będzie do 100-300 m. Drogi i chodniki będą śliskie, miejscami oblodzone.

Dziś Polska znalazła się pod wpływem głębokiego i rozległo niżu z centrum nad Bałtykiem, który przesunął się w rejon państw bałtyckich, przynosząc duże i całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu i śniegu z deszczem i krupy śnieżnej. Pojawiły się liczne burze śnieżne na Pomorzu, Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej i Mazowszu. W tylnej części niżu barycznego zaczęły napływać chłodne masy powietrza arktycznego o cechach morskich z północy. Aczkolwiek początkowo zachodnie i centralne rejony Polski były w ciepłym sektorze wycinku omawianego cyklon, co spowodowało, że temperatury wahały się na poziomie 0°C i nieznacznie powyżej. Duży gradient baryczny sprzyjał zaś wietrznej aurze. Szczególnie silnie wiało w górach i nad morzem oraz w zasięgu konwekcji.

W poniedziałek po południu i wieczorem występowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie zdarzyły się konwekcyjne i przelotne opady śniegu w woj. lubelskim. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 0°C do 1°C. Wiatr był umiarkowany i dość silny. Jednak w porywach do 50 km/h, południowo-zachodni, powodujący miejscami zawieje śnieżne i potęgujący odczucie chłodu.

Nocne opady śniegu i oblodzenie

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 2-5 cm. Widzialność w opadach ograniczona do 100-300 m. Drogi i chodniki śliskie, miejscami oblodzone w woj. lubelskim. Podczas śnieżyc konwekcyjnych zanotowany zostanie szybki spadek temperatury. Zachowajmy dlatego ostrożność na drogach i chodnikach. W najchłodniejszej części nocy od -8°C do -5°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny. Jednak porywach do 60-65 km/h, z przewagą kierunków zachodnich, powodujący zawieje śnieżne. Najsilniejszy w zasięgu struktur konwekcyjnych. Istnieje niskie prawdopodobieństwo burz śnieżnych.

Wtorek z przelotnymi opadami śniegu

We wtorek znajdziemy się w strumieniu powietrza arktycznego morskiego z północnego – zachodu. Prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Spodziewamy się słabych i przelotnych opadów śniegu. Na termometrach maksymalnie od -5°C do -3°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. Potęgować ma wyraźnie odczucie chłodu.

Szczególnie mroźna zapowiada się noc z wtorku na środę. Wówczas prognozowane jest zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Gdzieniegdzie słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od około -15°C na północy, przez -11 °C w centrum do -8°C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni skręcający na południowy.

W czwartek odwilż

Jednak już w czwartek możliwa odwilż. Na termometrach będzie nawet 4-5°C. Możliwe są opady deszczu, w początkowej fazie odwilży możliwe opady marznące powodujące gołoledź.

Noc z czwartku na piątek przyniesie ochłodzenie i mróz w tylnej części niżu. Dlatego możliwe jest oblodzenie dróg i chodników. Koniec tygodnia z temperaturą za dnia w okolicach -1/0°C. Noce i poranki dalej z mrozem. Wraz z początkiem przyszłego tygodnia czeka nas silna odwilż i odbudowa cyrkulacji strefowej. Wstępnie wiadomo, że termometry w trzeciej dekadzie stycznia pokażą nawet 8/10°C.

Proces topnienia pokrywy śnieżnej przyspieszą opady deszczu i coraz wyższa temperatura. Jedynie początkowo utrzyma się mróz nocami, który najprawdopodobniej szybko ustąpi. Powrócimy do termicznego przedzimia, a okresami nawet jesieni termicznej. Najchłodniejsza część stycznia już za nami, ale nie oznacza to, że większy mróz i śnieg nie pojawi się w naszej części Europy w lutym i marcu z akcentami zimowymi przeciągającymi się na kwiecień.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów konwekcyjnych i burz śnieżnych nad Polską

21 komentarzy

  1. No i gdzie ten śnieg?!

  2. przyrost pokrywy śnieżnej „3-5 cm” normalnie aramgjedonnn hehe

  3. Głosowaliście tak, to macie śnieżyce.

  4. Może to nie będzie huragan ale coś tam dosypie jak to w styczniu a redakcja jak zwykle przesadza i robi wielka Drake z niczego

  5. Ha ha ha ha łófcy w akci

  6. nadzwyczajna sprawa, LUUUDZIE ŚNIEG W STYCZNIU SENSACJA !

    • Ile redaktor ma lat, że nie pamięta normalnych zim? Po co pisać artykuł o tym że w styczniu będzie parę stopni mrozu i popada śnieg,czasem mocniej zawieje Nie ma ważniejszych tematów w Lublinie?

      • Skąd to błędne założenie i skąd to bez sensu pytanie?
        To, że szanującego komentującego temat nie interesuje, nie znaczy, że nie interesuje wszystkich.
        Lepiej patrzeć na świat przez pryzmat szerszy, niż tylko i wyłącznie przez pryzmat własnego „JA”.
        Miłego dnia.

  7. Możliwe niebezpieczne oblodzenie dróg i chodników, powiadacie…
    Daj Boże, daj Boże !!! Bo zbyt dużo gipsu mamy w magazynie.
    A i koledzy ortopedzi będą mieć co robić.
    Może nawet blacharze samochodowi i grabarze załapią się na jakąś fuchę.

  8. Where śnieżyca?

  9. Szanowni drogowcy, zapowiada się śnieżyce i oblodzenie dróg.
    Proszę dzisiaj wyjechać w trasę i przygotować je na nadejście marznący h opadów śniegu. Jutro będzie za późno i będziecie mieć na sumieniu ofiary źle przygotowanych do eksploatacji dróg.

    • Pan Sołtys z Miasta Inspiracji (dawniej: Lublin)

      Myślisz, że drogowcy potrafią czytać i czytają 112 ?

  10. Katastrofa 😱 …
    Śniegu spadnie do 5 cm 🤣🤣🤣
    Z tego tytułu trzeba było napisać reportaż na Lublin112.
    Kierowcy już ustawiają się w kolejki w hipermarketach po szufle do śniegu, łańcuchy na koła i raki na buty..🤣
    🤔 Siedzę na balkonie i palę szluga..🤷 i gdzie ten śnieg…?🤔😂

Dodaj komentarz

Z kraju