Niedziela, 15 września 202415/09/2024
690 680 960
690 680 960

Setki milionów złotych na rozwój turystyki na Roztoczu. Niebawem ruszą konsultacje społeczne

Plan jest taki, aby wykorzystać potencjał, jaki istnieje na Roztoczu. Działania trwają już od kilku lat i oprócz Lubelszczyzny w programie uczestniczy też Podkarpacie.

W czwartek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym miało miejsce posiedzenie Zespołu Zadaniowego związane z opracowywanym Programem Rozwoju Roztocza. Jest to pierwszy w Polsce program ponadregionalny przygotowany z inicjatywy samorządów dwóch województw: lubelskiego i podkarpackiego. Prace nad nim prowadzone są od 2019 roku.

Współpraca Lubelszczyzny i Podkarpacia ma na celu lepsze wykorzystanie przyrodniczych, kulturowych i gospodarczych atutów tej, wyjątkowej krainy. Jako priorytet postawiony został rozwój turystyki, w tym uzdrowiskowej.

Plan jest taki, aby wykorzystać potencjał, jaki istnieje na Roztoczu. Słynie ono bowiem z czystego powietrza, dziewiczej przyrody i zapierających dech w piersiach widoków. Mało kto wie, że jest to też jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów w Polsce, zaś stężenie jodu jest tam porównywalne z wybrzeżem.

Aby przyciągnąć turystów na Roztocze samorząd województwa intensywnie zaczął inwestować w poprawę zaniedbanych i znajdujących się w fatalnym stanie dróg w tej części naszego regionu. W planie są także inwestycje mające sprawić, aby stało się ono także bazą wypadową do innych okolicznych miejsc, zaś przyjeżdżające tam osoby mogły znaleźć szereg atrakcji. Kraina ta ma się w całym kraju kojarzyć z doskonałym miejscem do uprawiania aktywnej turystyki.

Jak wyjaśnia marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, w ostatnich latach w roztoczańskiej części naszego regionu udało się m.in. zmodernizować prawie 80 km dróg wojewódzkich a samorządy lokalne zrealizowały wiele inwestycji i działań na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Bardzo ważna dla rozwoju turystyki była też budowa drogi ekspresowej S19, gdyż jak podkreślono, znacząco „przybliżyła” ona Roztocze do centrum kraju, ale i do całej południowej części Polski.

Uczestniczący w posiedzeniu Zespołu Zadaniowego wskazywali również, że już teraz o Roztoczu mówi się i pisze coraz częściej nie tylko w kontekście jego walorów przyrodniczych i kulturowych, ale także aktywności mieszkańców i przedsiębiorców.

Na rozwój Roztocza przeznaczono kwotę 500 mln zł. Środki te mają trafić na budowę infrastruktury drogowej i ścieżek rowerowych, instalacji wodno-kanalizacyjnych czy też zaopatrzenie w energię elektryczną, cieplną i gazową. Niebawem rozpoczną się konsultacje społeczne, do których Województwo Lubelskie będzie chciało włączyć również przedsiębiorców i organizacje pozarządowe.

14 komentarzy

  1. Ci pato-ekolodzy walczący z ścieżkami rowerowymi na Roztoczu mieszkają w największych miastach, mają w domu po dwa samochody, na wakacje jeżdżą na najbardziej zatłoczone plaże, gdzie nie ma gdzie położyć koca, grilują i żłopią piwo.

  2. Jest coś bardziej smutnego i nijakiego niż roztocze? Wątpię.

  3. Atuty czysta woda i powietrze zaraz zmienią się w śmieci i spaliny jak zwali się tam jeszcze więcej ludzi niż do tej pory. Już teraz często trzeba sobie posprzątać przed rozłożeniem koca. Może oprócz dróg warto byłoby pomyśleć o kampanii edukującej na temat kultury osobistej i otoczenia? Skoro można było przynieść koszyk jedzenia i picia, to i śmieci to nich można zabrać ze sobą do samochodu. Śmietniki i nie rozwiążą problemu bo i tak musi je ktoś opróżniać.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport