Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Setki martwych ptaków w Wiśle. To kolejne ognisko tej choroby w regionie

Po odkryciu setek martwych mew nad jeziorkami międzyrzeckimi podobna sytuacja wystąpiła nad Wisłą w okolicach Wilkowa. W obu przypadkach potwierdzono ptasią grypę.

Ptasia grypa rozprzestrzenia się na kolejne miejsca w Polsce. Na Lubelszczyźnie potwierdzone zostały już dwa ogniska. Pierwsze z nich, jak już informowaliśmy, znajduje się w Międzyrzecu Podlaskim. Na międzyrzeckich jeziorkach przy ul. Zahajkowskiej zebrano około pół tysiąca padłych mew śmieszek. Niebawem na podobną sytuację natrafiono nad Wisłą.

Członkowie Fundacji Ptasie Horyzonty podczas monitoringu wiślanych wysp w gminie Wilków natrafili na martwe ptaki. O wszystkim zaalarmowali służby weterynaryjne. W jednym tylko miejscu, na wysokości Zastowa Karczmiskiego zebrano 70 ptaków. Przeważały mewy śmieszki, jednak był wśród nich również ostrygojad i rybitwa rzeczna. Badania potwierdziły podejrzenia o ptasiej grypie.

– Serce się kraje na widok setek padłych ptaków, które już nie wrócą do swoich gniazd, jaj i piskląt. W zainfekowanej kolonii mamy obecnie lęgowe dwie mewy z nadajnikami GPS, które cały czas monitorujemy. Ptaki te kąpią się i piją wodę z zastoisk płytkiej wody, w miejscach w których stwierdziliśmy padłe zainfekowane ptaki, ale na szczęście mają się dobrze – wskazują przedstawiciele Fundacji.

Na skutek choroby, w kolonii lęgowej, jaka znajduje się na jednej z wiślanych wysp koło Wilkowa, do tej pory padło 5 proc. ptaków. Przyrodnicy apelują, aby obecnie nie wchodzić na wyspy wiślane i łachy. Podobna sytuacja dotyczy spacerów wzdłuż Wisły w tej okolicy z luźno biegającymi psami. Mogą one bowiem łatwo zarazić się dotykając martwych ptaków.

(fot. GSV)

11 komentarzy

  1. Coś dziwnie te wszystkie choroby omijają jeden kraj. Niemcy to mają zabezpieczenia

Dodaj komentarz

Z kraju