Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Sensacyjne odkrycie monety z XVI w. na polu pod Hrubieszowem (zdjęcia)

Na jednym z pól pod Hrubieszowem pasjonat poszukiwań natrafił na nietypową monetę. Już wstępna analiza wskazywała, że może ona pochodzi z odległych zakątków świata.

Do odkrycia srebrnej monety doszło w Czerniczynie w gminie Hrubieszów w ubiegłym tygodniu. Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków pan Tomasz podczas poszukiwań natrafił na dziwną monetę wykonaną ze srebra i mocno spatynowaną. Numizmat posiada nietypowy, wieloboczny kształt i mechaniczne przetarcia oraz niejednolitą grubość – od 1 mm do 3 mm, a jej średnica wynosi 3,6 cm w najszerszym miejscu i 3,4 cm w najwęższym.

– Znalazca telefonicznie poinformował o odkryciu WUOZ Lublin Delegaturę w Zamościu, a następnie przywiózł znalezisko do urzędu konserwatorskiego w Zamościu, konsultując po drodze odkrycie w Muzeum w Hrubieszowie. Początkowo sądziliśmy, że jest to piracka moneta z rejonu Morza Karaibskiego, wybita przez Anglików na Antylach za panowania królowej Elżbiety I, ze srebra zdobytego przez korsarza kapitana Francisa Drake, pod koniec XVI w. na hiszpańskiej „Złotej Armadzie” (Hiszpanie w tym okresie intensywnie eksploatowali złoża srebra na terenie dzisiejszego Meksyku oraz Boliwii i Peru, a następnie transportowali ten kruszec do Europy). Ostania analiza znaleziska dokonana przez dra Jacka Feduszkę z Muzeum Zamojskiego, już po wstępnym oczyszczeniu monety, wskazuje, że mamy do czynienia z monetą hiszpańską, wybitą na terenie Meksyku w 1 połowie XVII w., za panowania króla Hiszpanii Filipa IV – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak dodaje jest to znalezisko zaskakują i bardzo nietypowe. Zastanawiające jest, jaką drogą ta moneta trafiła pod Hrubieszów. Można tylko gdybać. Możliwości jest bardzo wiele.

Sensacyjne odkrycie monety z XVI w. na polu pod Hrubieszowem (zdjęcia)

Sensacyjne odkrycie monety z XVI w. na polu pod Hrubieszowem (zdjęcia)

Sensacyjne odkrycie monety z XVI w. na polu pod Hrubieszowem (zdjęcia)

Sensacyjne odkrycie monety z XVI w. na polu pod Hrubieszowem (zdjęcia)

Sensacyjne odkrycie monety z XVI w. na polu pod Hrubieszowem (zdjęcia)

(fot. LWKZ)

11 komentarzy

  1. Trzeba ją oddać natychmiastowo narodowi wybranemu oni wymienią na dolary.

  2. A ja się zastanawiam gdzie guzik od marynaty zgubiłem

  3. Część skarbu Inków z Niedzicy? Do Hrubieszowa nie tak daleko…

  4. były kierownik cytryny

    Sensacyjne, no może nie do końca. Owszem rzadkie ale takie monety siłą rzeczy trafiały z kupcami do Polski. Srebro w tej postaci było przywożone z Ameryki Południowej i w znakomitej cześci było przebijane na talary (do Polski głównie trafiały hiszpańskie patagony zwane również talarami zbożowymi lub krzyżowymi lub talary lewkowe niderlandzkich prowincji-nazywane tak z racji wizerunku kroczącego lwa na rewersie). Przebijane z zyskiem rzecz jasna choć jak widać nie wszystkie. Te do handlu z wschodem często były podłego bicia ale to już inna historia.Pozdrawiam szczęśliwego znalazcę.

    • Jestem pod wrażeniem zdjęć. Jak się oczyszcza takie monety, by nie narobić więcej szkody niż pożytku?

  5. Zagadka w sam raz dla Adasia Cisowskiego.

  6. Historia polski jest całkiem inna niż nam przekazują , przed dziesiątym wiekiem rzekomo nic nie wiadomo o terenach na których leży polska . Rzekomo , bo niektórzy historycy twierdzą że i na naszych ziemiach była względnie dobrze rozwinięta cywilizacja o wiele bardziej rozwinięta niż w średniowieczu …

    • Mrok średniowiecza to przecież nie żart. Obecnie przeżywamy podobny okres tyle że naród jak go du pa zaboli to ma moznosc władzę zmienić.

  7. Witam. Ta moneta to 8 reali o wadze ok 27 gr wybita przez Filipa III 1618-1621.

Z kraju