Ruszyła kampania „Stop Pożarom Traw”. W ubiegłym roku w ogniu zginęło 10 osób, 140 zostało rannych

Blisko 41 mln złotych kosztowały ubiegłoroczne podpalenia traw i nieużytków. Są to jednak tylko ogólne koszty związane z tym problemem. Szkód w przyrodzie nie da się oszacować, a są one ogromne.

Jak co roku, wraz z nadejściem wiosny, dochodzi do plagi podpaleń traw i nieużytków. W związku z tym rozpoczęła się kolejna edycja kampanii społecznej „Stop Pożarom Traw”. Jest ona skierowana do całej społeczności w naszym kraju, zaś jej celem jest uświadomienie, jak wymierne straty powodują pożary lasów, traw i nieużytków rolnych.

Jak bardzo poważny jest to problem, świadczą m.in. liczby. W ubiegłym roku straż pożarna zanotowała aż 55 912 pożarów traw i nieużytków rolnych. Patrząc na ogólną liczbę pożarów, których było 153 520, oznacza to, że co trzecia akcja gaśnicza związana była z pożarami traw i nieużytków. Objęły one łączną powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na 40 974 800 złotych.

Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 9 minut. Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli 183 413 171 litrów wody co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich. Pożary traw bardzo często się rozprzestrzeniają obejmując zabudowania oraz lasy. W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 8896 pożarów lasów, w wyniku których zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.

Każdy z tych pożarów obejmuje środowisko przyrodnicze, a tym samym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.

– Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas – wyjaśnia Tomasz Stachyra z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

W kampanii bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe.

(fot. PSP)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. Sratu tatu a trawy jak sie palily tak palic beda I zadne przykazy.nakazy zakazy dlugo tego nie beda w stanie zmienic.przy suchej trawie wystarczy niechlujnie zucony pet czy iskra z tlumika I po paru minutach mamy ognisko.trzeba tez zauwazyc ze duzych zachwaszczonych nieuzytkow nikt bez wypalenia nie przywruci by zrobic z tego grunt rolny czasem to poprostu jedyny sposob napozbycie sie duzych traw ostow itd

 2. tak to problem bo giną kleszcze, których w trawie jest multum a eko oszołomy niech je sami hodują na sobie i leczą nieuleczalną boreliozę

 3. Tak, niech spali się wszystko i beton zostanie. Wtedy będzie czysto i zdrowo. W końcu życie jest takie brudne. A borelioza jest uleczalna, czego jestem żywym i wyleczonym przykładem.

 4. Popieram Cię „ttk”.Trawy wypalało się od zawsze.Kiedy pasłem krowy /nie wstydzę się tego/w największych zaroślach kleszczy nie było.Dzisiaj pies z którym wychodzę na spacer po przejściu paruset metrów obok mojej nieruchomości jest pełen kleszczy.Mówi wam to coś pseudoekolodzy od darcia japy?.

 5. już nie mogę się doczekać ciepełka, kilka dni i inwestuję w bilet MPK oraz paczkę zapałek i hajda na Górki Czechowskie …. :))

 6. będę oczyszczał z kleszczy i innych pasożytów miasto inspiracji

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika