Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszył powszechny spis źródeł ciepła w budynkach. Złożenie deklaracji jest obowiązkowe

Z początkiem lipca ruszył powszechny spis źródeł ciepła, o którym musi pamiętać każdy właściciel, zarządca budynku lub lokalu ze źródłem ciepła o mocy do 1 MW. Złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) jest obowiązkowe.

Zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania. Obowiązkowa deklaracja dotyczy źródła/źródeł ciepła do 1 MW mocy i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.

Czas na złożenie deklaracji to 12 miesięcy (w przypadku budynków już istniejących) oraz 14 dni w przypadku budynków nowych oraz przy wymianie źródła ciepła lub spalania na nowe.

– Powstanie takiej bazy stanowi narzędzie pomocne dla szczegółowej inwentaryzacji źródeł ogrzewania na terenie miasta. Będzie także ułatwieniem w realizacji miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji poprzez dostępność do informacji o lokalizacji „kopciuchów” koniecznych do zlikwidowania z miejskiej przestrzeni. CEEB jest ważnym narzędziem wspierającym walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Jako samorząd współpracujemy przy tworzeniu i obsłudze ewidencji, którą prowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Kto musi składać deklaracje?

Obowiązkowi zgłoszenia do CEEB podlegają: sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, nagrzewnica gazowa, promienniki gazowe, trzony kuchenne, piecokuchnie, kuchnie węglowe, pompy ciepła, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.

Gdzie złożyć deklarację?

Deklarację można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB lub w formie papierowej do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin z siedzibą przy ul. Zana 38, 20-601 Lublin drogą pocztową, a także osobiście we wszystkich Biurach Obsługi Mieszkańców oraz w Sekretariacie Wydziału. Złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) jest obowiązkowe. Za brak jej złożenia w terminie grozi grzywna.

Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to system informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Będzie on także zawierać dane dotyczące pomocy publicznej udzielonej na projekty termomodernizacyjne czy wymianę pieców. CEEB ma wspierać walkę ze smogiem i prowadzi go Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Szczegółowe informacje na temat CEEB dostępne są na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w zakładce Zintegrowany system ograniczania niskiej emisji.

(fot. pixabay.com)

33 komentarze

  1. Dyrdymałko 112 (słownie: sto dwunasty)

    Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) – bez wskazania podstawy prawnej, to mi może na kant… naskoczyć, nie „kazać”.

    • „Powstanie takiej bazy stanowi narzędzie pomocne dla szczegółowej inwentaryzacji źródeł ogrzewania na terenie miasta.”… „inwentaryzacji” aaaaahhahahahhah chyba inwigilacji…
      jak zwykle szukanie kasy bo kary się posypią jak już ta „ewidencja” powstanie…
      ale ciemny lud poleci zgłosić swojego kopciucha…. bo w imię ochrony środowiska…
      zamiast zachęcać i edukować to totalitaryzm nam się szykuje a ciemny lud nic nie kojarzy…

  2. A jak mnie żona grzeje co wieczór to też mam zgłosić?

    • Jeśli taka gruba że już „wolnostojąca”, to tak.

    • Czapka z daszkiem

      Jak żona na paliwa stałe to musisz zgłosić…nie istotne czy żona z podajnikiem czy bez …pamiętaj tylko żeby jej regularnie czyścić czopuch

  3. ***** *** i ich wyborców

    Już pędzę poinformować buhehehe

  4. burczymucha a pali kot fajkę

    tak Tusk zarządzał w Brukseli, że teraz na rozkaz ich musimy spisywać też ogrzewanie domów. Zasługa wszystkich donosicieli i zdrajców.

    • a ić pan w pis du

      sugerujesz że polski rząd nie ma nic do powiedzenia więc po co on jest…?

      • żebyś myślał że demokracja jest i jakiś wybór, bo bez niej rewolucje, gilotyny dla tych u władzy itp.

  5. A ja mam problem jak to sklasyfikować.Nie palę węglem już dawno ,bo to zło i wogóle .
    Mam swój reaktor jądrowy i mam i ciepło,i pront,no i ogólnie dziwna sprawa,bo jak chodzę po ciemku to nie potrzebuje latarki ,bo sam se świece .Ale poza tym to wszystko w porządku .Nie wiem czego ludzie się bojo w tych reaktorach.
    Dobra idę sprowadzić świnie z drzewa na dojenie ,bo wlazły na lipę żeby pojeść arbuzów

  6. kolejny punkt w życiu polaka żeby pisiory wszystko o tobie wiedziały, po spisie powszechnym, co palimy w piecu a co następne??? kiedy sie ruch&my ??? będą chcieli wiedziec ile dzieci sie urodzi i ile będzie można wycisnąć kasy od ludzi za 20-30 lat??

  7. Podziękujcie POpapranym donosicielom.

    • Peron ci niuniuś odjechał.
      CEEB wprowadziła „ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw” z października 2020 roku.
      Coś mi się wydaje, że wtedy od 5 lat już rządził PiS.

  8. A tam od razu „komuna” i „1984”… widzieliście głąby ten kwestionariusz, że tak pitolicie?
    Właściwie to nic istotnego się tam nie podaje.
    Rodzajów kotła na węgiel są dwa – z podajnikiem i bez (nic o klasie emisyjności, nic o mocy).
    Kocioł gazowy jest jeden.
    To samo z kominkiem lub kozą.
    Pompa ciepła też jest jedna, jedyna…

    Do żadnego z urządzeń nie trzeba podać ani klasy emisyjności, ani mocy!

  9. A niech spier….. ***** ***