Środa, 08 maja 202408/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rusza wielkie sadzenie. W naszym regionie leśnicy posadzą blisko 21 mln drzew

Leśnicy z naszego regionu rozpoczynają tegoroczną akcję sadzenia drzew w miejscach, gdzie prowadzone były wycinki, czy też na terenach, gdzie do tej pory lasów nie było. Większość prac zostanie wykonana wiosną, na jesień pozostawione zostaną te tereny, gdzie obecnie sadzenie może być znacznie utrudnione.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie rusza z tegoroczną akcją sadzenia drzew. Chodzi o odnowienia, które obejmują miejsca w których wcześniej prowadzona była wycinka drzew, a także zalesienia. Te ostatnie dotyczą terenów, gdzie do tej pory nie było lasu, czyli m.in. łąki czy nieużytki. W tym roku obejmą one łączy obszar ok. 3,1 tys. ha, co odpowiada powierzchni 4,4 tys. boisk piłkarskich.

Nieco ponad połowę spośród wszystkich sadzonek, będą stanowiły gatunki iglaste. Posadzonych zostanie 9,8 mln sosen, 650 tys. jodeł, 340 tys. świerków i 250 tys. modrzewi. Sukcesywnie wzrasta ilość drzew liściastych, których udział od czasów II wojny światowej zwiększył się w naszym kraju niemal dwukrotnie. Tylko w tym roku lasy wzbogacą się o ponad 6,5 mln dębów szypułkowych, 1,1 mln buków, 930 tys. olch, 780 tys. brzóz i 170 tys. dębów bezszypułkowych. Natomiast 170 tys. drzewek będą stanowiły pozostałe gatunki biocenotyczne i domieszkowe takie jak: klon jawor, klon zwyczajny, lipa, wiąz czy czereśnia ptasia.

– Od lat wyraźnie zwiększa się udział gatunków liściastych na rzecz iglastych, co wiąże się z postępującą przebudową drzewostanów. Sadzimy więcej drzew niż wycinamy gospodarując naszym wspólnym dobrem w sposób odpowiedzialny. Pamiętajmy, że w miejscu jednego wyciętego drzewa jest wysadzanych piętnaście nowych drzewek. Efektem długofalowych działań leśników jest zapewnienie ciągłego wzrostu zasobów leśnych będących w zarządzie Lasów Państwowych, które wynoszą obecnie 2 mld metrów sześciennych. Dzięki tak prowadzonej gospodarce lasów w Polsce przybywa i mimo wielu przeciwności, takich jak m.in. gradacje szkodników, są one utrzymywane w jak najlepszym stanie i w takiej kondycji chcemy zachować je dla przyszłych pokoleń – podkreśla dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola.

Wszystkie z sadzonek pochodzą z 34 szkółek hodowlanych zlokalizowanych na terenie poszczególnych nadleśnictw. Coraz większa grupa materiału sadzeniowego to drzewka z zakrytym systemem korzeniowym, pochodzące ze specjalistycznej produkcji w szkółkach kontenerowych zlokalizowanych w nadleśnictwach Gościeradów, Strzelce oraz Włodawa. W tym roku zostanie wysadzonych ok. 3 mln tego typu sadzonek. Jednak nie na całym terenie, jaki został zaplanowany do odnowień, pojawią się pracownicy Zakładów Usług Leśnych. Przeszło 10% obszaru pozostawione zostanie do odnowień naturalnych poprzez samosiew. W tych miejscach las odtworzy się siłami natury.

(fot. RDLP/nadesłane)

8 komentarzy

  1. I BRAWO!!! Tak trzymać!!! Lasy Państwowe to chyba jedyna instytucja PAŃSTWOWA (czyli nas wszystkich!), która przynosi zyski a jednocześnie zwiększa zasobność lasów, co dowodzi że jest dobrze zarządzana!!!
    Dlatego łapy polityków i prywaciarzy precz i wara od naszego dobra narodowego!!!

    • Lasy Państwowe to instytucja która ludziom kojarzy się z dobrem. Jak głosi motto LP: „DLA LASU, DLA LUDZI”. I ? Lasy Państwowe!

  2. Wreszcie jakaś miła wiadomość w tak stresującym okresie. Swoją drogą nie wiedziałam, że na Lubelszyźnie sadzi się jodły, bo naturalnie występujące widziałam tylko w Roztoczańskim Parku Narodowym (swoją drogą przepiękne, wiekowe).

  3. ta jasne posadzą z czego się przyjmie może 50%, szumu narobią a wycieli w tym roku 2x tyle DUŻYCH DRZEW
    polska gospodarka hahaha

  4. zła wiadomość dla pseudoekologów, dla których naturę trzeba pozostawić samą sobie jak np. stworzoną przez człowieka puszczę białowieską, niszczoną przez korniki… powinni zablokować tą akcję, przecież Polska nie może zbytnio pochłaniać CO2 bo nie będzie pretekstów do nagonki na nasz kraj ze strony ekoterrorystów

  5. Lepiej posadzić tych, co wydają zgodę na wycinanie drzew w miastach.

  6. i niech sadzą, łosie tez muszą coś jeść- jest ich tyle…