Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ptasia grypa w regionie. Ognisko choroby wykryto w powiecie lubartowskim

Na jednej z ferm indyków w powiecie lubartowskim zostało wykryte ognisko ptasiej grypy. Trwa obecnie odkażanie kurników oraz utylizacja padłych i wybitych ptaków.

Wczoraj Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubartowie zawiadomił o stwierdzeniu wystąpienia 1 ogniska choroby zakaźnej, kategorii A, tj. wysoce zajadliwej grypy ptaków (HPAI), w gospodarstwie położonym w miejscowości Stary Uścimów, gmina Uścimów, powiat lubartowski.

Chore ptaki pojawiły się w jednej z ferm indyków. Konieczne będzie odkażenie pomieszczeń, gdzie znajdowały się ptaki oraz utylizacji padłych lub wybitych ptaków. Liczba zwierząt (indyków rzeźnych) w ognisku to 18000 sztuk.

To trzecie ognisko tej choroby wykryte w tym roku. Dwa pozostałe zostały ujawnione w powiecie trzebnickim w woj. dolnośląskim i goleniowskim w woj. zachodniopomorskim. W minionym roku w kraju ujawniono łącznie 68 ognisk tej choroby.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI*), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Należy bezwzględne przestrzegać zasad bioasekuracji:

 • przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu;
 • zabezpieczyć paszę dla drobiu przed dostępem zwierząt dzikich;
 • nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
 • nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
 • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
 • stosować maty regularnie nasączane aktywnym środkiem dezynfekcyjnym w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.

 

7 komentarzy

 1. I teraz pod pretekstem walki z ptasią grypą zagaduje się kilkanaście tysięcy ptaków które miały być zjedzone.
  Gdzie są ekolodzy ?
  Ratować psa albo kota ze złamaną nogą a indyki do piachu.

  • Po prostu nikomu się nie opłaca ich leczyć i czekać aż wyzdrowieją bo choroba odchudza. Karmić i poić trzeba. To koszty które się nie zwrócą. No więc oszczedza się prad i karmę .

 2. Jutro pierś indycza po 9.99 w sieci marketów.

 3. Jak była świńska gryba to świnie zabierano i przetwarzano na konserwy dla wojska teraz pewnie też tak zrobią

 4. Już szwaby wydali rozkaz będzie ptasiak grypa i świńska grypa ich produkty mają się sprzedawać polskie mają być zniszczone.

 5. smiech na sali kolejnego hodowce w kosmos wystrzelic !! i tak jeden za drugim pada hodowca, az w koncu padna wszyscy i bedziemy jeść gowno chemichne bo nic innego nie bedzie,może bedzie ale nas stac juz nie bedzie na to!!

 6. Kadłubiak to psych*l i nie jedną firmę już zamknął xD Na kontrolach nawet szafki odsuwa..

Dodaj komentarz