Czwartek, 12 grudnia 202412/12/2024
690 680 960
690 680 960

Przed laty żyły ich tam tysiące, teraz zostało kilkadziesiąt osobników. Znów policzą świdnickie susły

W ramach ochrony susłów perełkowanych w Świdniku, Port Lotniczy Lublin ma policzyć, ile dokładnie tych zwierząt żyje na terenie lotniska. Następnie zostanie przygotowany raport z wnioskami i zaleceniami.

To kolejna akcja liczenia susłów perełkowanych, których kolonia zamieszkuje trawiaste lotnisko w Świdniku. Zadanie to ma zrealizować Port Lotniczy Lublin. W tym czasie zostanie ustalona liczebność tych skrajnie zagrożonych wyginięciem zwierząt. Stworzony zostanie również raport z wnioskami i zaleceniami.

Całość została w tym miesiącu dofinansowana kwotą 10 tys. zł przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Celem działań jest m.in. ochrona bioróżnorodności, poszerzenie wiedzy na temat gatunku objętego ochroną ścisłą oraz zachowanie trwałości populacji i zapewnienie zwierzętom skutecznej ochrony.

Kolonia susłów perełkowanych w Świdniku powstała w latach 70. XX wieku po tym, jak jeden z okolicznych działkowców przywiózł je z Roztocza i wypuścił na teren ówczesnego lotniska. Miejsce tak spodobało się zwierzętom, że zaczęły się szybko rozmnażać i zasiedlać coraz to większy teren. W 2004 r. doliczono się 12,6 tys. osobników, na obszarze ok. 85 ha. Wówczas była to największa kolonia susłów w całej Unii Europejskiej.

Jednak w kolejnych latach populacja zaczęła się znacząco kurczyć. Kolejne liczenia tych zwierząt wykazały, że w 2007 r. było ich ok. 6 tys., w 2009 r. już tylko 175, a w 2011 r. pozostało zaledwie kilka osobników. Jak wskazywali naukowcy, liczebność susłów spadała z przyczyn naturalnych. Zwierzęta te są bowiem niezwykle wrażliwe na warunki pogodowe.

Liczne ciepłe zimy sprawiały, że susły budziły się zbyt wcześnie ze snu zimowego, tym samym padały nie mogąc zdobyć pożywienia. Z kolei intensywne opady zalewały ich nory. Swoje zrobiły też uwarunkowania genetyczne, a dokładnie rozmnażanie w obrębie ciągle tej samej kolonii. Kolonię udało się uratować przywożąc do Świdnika 150 susłów z rezerwatu „Popówka” koło Zamościa.

Od kilku lat liczebność kolonii utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi ok. 100 – 200 osobników. Ostatnie liczenie przeprowadzono dwa lata temu. Wiosną odkryto 96 nor, z których 46 było zamieszkanych, Latem okazało się, że w 83 norach mieszkają susły.

Suseł perełkowany wywodzi się z ukraińskich stepów. W Polsce znajduje się zaledwie kilka jego kolonii. Zwierzęta te zostały wpisane do polskiej czerwonej liście zwierząt zagrożonych wyginięciem.

12 komentarzy

  1. Suseł ważna sprawa nie to co chrześcijanie mordowani na świecie.

  2. Dajcie spokój susłom.

  3. A może ktoś już szuka pretekstu do likwidacji lotniska aby ruch przekierować na „bardziej słuszne” lotnisko nazwane „Warszawa – Radom” 🙂

  4. Przed budową lotniska tak głośno było o tych susłach. Mimo to lotnisko powstało na siedliskach susłów i teraz wielkie halo. Trzeba było wybrać inną lokalizację dla lotniska.

    • „Andzik” mylisz się…
      Zmieniono przecież pierwotną lokalizację lotniska.
      Przeniesiono cmentarz, wycięto las, zburzono wiele domów…
      Ciekawe co obecna władza by zrobiła gdyby kolonie susłów pojawiły się… na łąkach przeznaczonych pod CPK 🙂

      • „Ciekawe co obecna władza by zrobiła gdyby kolonie susłów pojawiły się… na łąkach przeznaczonych pod CPK ?” – do rozwiązania problemu zatrudnili by armię pisowskich szwagrów, za kosmiczne stawki, a zwierzątka i tak by miały spokój.

  5. zostały przywiezione… znaczy ze to gatunek inwazyjny na tym terenie. pewnie lisy i jastrzębie tez skutecznie przerzedzają populacje.

  6. Na szczęście,dzięki powszechnemu dostępowi do środków ochrony roślin,broni pneumatycznej oraz powszechnej mechanizacji na moich oraz okolicznych włościach,podobne stwory od lat u nas nie występują.Ja a także moi sąsiedzie jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni.

  7. A powystrzelać te susły wszystkie! Po co one som nam potrzebne!

  8. Ocena: 0

    Najpierw zniszczono ich środowisko, a teraz będą je ratować głąby. Głupota ludzka jest nieskończona. Einstein miał rację.

  9. Potrzebne te susły tak samo jak i tusk

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia