Ponad 5 tys. zł za metr sześcienny drewna. Lubelscy leśnicy sprzedawali najcenniejsze okazy (zdjęcia)

Największą ilość drewna zakupił lubelski Fornir. Nie brakowało też kontrahentów z zagranicy. Rekordową cenę wynoszącą 5 450 zł za m3 surowca zaoferowano za drzewo pochodzące z Nadleśnictwa Puławy.

W tym tygodniu na terenie składnicy ekspozycyjnej w Nadleśnictwie Krasnystaw odbyła się Submisja Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2020”. Leśnicy zaoferowali do sprzedaży 616 kłód dębowych, łącznie ponad 741 m3 surowca. Były to najcenniejsze drewno, jakie w tym roku pozyskano z lasów naszego regionu. Przeważały rodzime gatunki dębu, nie brakowało jednak również dębu czerwonego o charakterze okleinowym i tartacznym, oraz o ponadprzeciętnych cechach użytkowych.

Oferty złożyło 12 podmiotów, z czego największą ilość drewna zakupił lubelski Fornir. Nie brakowało też kontrahentów z zagranicy, ponad 167 m3 drewna trafi do Austrii, zaś przeszło 101 m3 surowca nabyła firma z Włoch. Nabywców znalazło niemal całe oferowane drewno, nie sprzedano tylko dwóch kłód.

– Kolejna edycja „Lubelskiej Jesieni” przeszła do historii i należy ją ocenić jako udaną. Jak co roku, tak i tym razem, największym wyzwaniem było dla nas zapewnienie klientom wyselekcjonowanego, najlepszego i najcenniejszego surowca wybranego z całorocznego planu pozyskania w poszczególnych nadleśnictwach. Osiągnięte ceny pokazują, że udało nam się spełnić ich wysokie wymagania i jest duże zapotrzebowanie na tego typu drewno z lubelskich lasów – wyjaśnia Marek Kamola dyrektor RDLP w Lublinie.

Rekordową cenę wynoszącą 5 450 zł za m3 surowca zaoferowano za drzewo pochodzące z Nadleśnictwa Puławy, nabywca za całą kłodę zapłacił 16 459 zł. Z kolei średnia cena za metr sześcienny oferowanego surowca wyniosła 3 058 zł i była o 21 zł niższa od najwyższej w historii, którą udało się osiągnąć podczas zeszłorocznej aukcji.

(fot. RDLP)

31 komentarzy

 1. Królowa buspasów

  „za dębu” really? A tak swoją drogą dobrze, ze drewno jeszcze w cenie, bo z końmi lipa. Co by tu jeszcze udalo im sie rozpier…ić.

 2. Będzie za co jeść i pić będzie za co pić !!! Będzie za co jeść i pić będzie za co pić !!! hej

 3. W Starym Gaju idzie wycinka od strony Stasina – niedługo chyba nic nie zostanie z tego lasu i wejdzie deweloperka. Już wiadomo po co wybudowano tzw. drogi pożarowe !

 4. Podobno lasy to nasze dobro narodowe.
  Podobno to po sprzedawało za granicę.

 5. Niebać Lasy Państwowe, które z żądzy zysku mogą ciąć przez okrągły rok, nie bacząc na rozród ptaków, ba! nawet wykonywac opryski chemiczne w siedliskach natura 2000 z rzadkimi i chronionymi gatunkami owadów. Niebać ich po stokroć!

 6. Jszcze 10 lat i nie bedzie co ciac . rzeczywiscie jest tragedja w lasach

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia