Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pojawiają się już pierwsze pożary traw. Zdarzenia te groźne są dla zdrowia, życia, mienia i środowiska naturalnego

Wypalanie traw, praktyka stosowana często do kontrolowania roślinności lub w celach rolniczych, stwarza poważne zagrożenie dla środowiska oraz ludzi. Ta forma działań może prowadzić do pożarów, które szybko się rozprzestrzeniają i stanowią wyzwanie dla służb ratowniczych. Niosą niestety ogromne zagrożenie dla zdrowia, życia, mienia i środowiska naturalnego.

Przełom zimy i wiosny to pełne ręce pracy dla strażaków

Pierwszym problemem związanym z wypalaniem traw jest szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Pożary wywołane tą praktyką mogą łatwo przenosić się na sąsiednie obszary, zagrażając mieszkańcom, budynkom oraz innym obszarom chronionym. Straż pożarna musi szybko reagować, aby zminimalizować szkody i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Po drugie, wypalanie traw może prowadzić do utraty siedlisk dla dzikich zwierząt oraz niszczenia różnorodności biologicznej. Pożary niszczą środowisko naturalne, co może mieć długofalowe konsekwencje dla ekosystemów. Strażacy są zobowiązani nie tylko do gaszenia pożarów, ale także do ochrony środowiska naturalnego i jego mieszkańców.

Kolejnym wyzwaniem dla straży pożarnej jest ochrona ludzi przed szkodliwymi skutkami pożarów wywołanych wypalaniem traw. Dym powstający podczas pożarów może zawierać toksyczne substancje, które są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Dlatego też, oprócz walki z ogniem, strażacy muszą zadbać o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, udzielając porad dotyczących zachowania w przypadku pożaru oraz zapewniając odpowiednie wsparcie medyczne.

Wreszcie, kontrolowane pożary mogą łatwo wymknąć się spod kontroli, szczególnie w przypadku nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych, takich jak silny wiatr. W takich sytuacjach walka z pożarem staje się jeszcze trudniejsza i bardziej niebezpieczna dla strażaków. Dlatego kluczowe jest stosowanie środków ostrożności i odpowiedniego planowania działań ratunkowych. Wypalanie traw stanowi istotne zagrożenie dla środowiska naturalnego, ludzi oraz infrastruktury. Straż pożarna odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu pożarów spowodowanych tą praktyką, jednakże efektywna prewencja oraz współpraca społeczna są niezbędne dla minimalizacji ryzyka związanego z wypalaniem traw oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla wszystkich.

 Mity dotyczące wypalania traw

Od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych.

Inauguracja kampanii społecznej „Stop pożarom traw”

1 marca 2024 r. na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 17 Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy, odbyła się inauguracja kampanii społecznej „Stop pożarom traw”, która rozpoczyna się właśnie 1 marca i będzie trwała do 30 kwietnia 2024 r. Głównym celem kampanii jest edukowanie oraz uświadamianie społeczeństwa, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.

Podczas briefingu prasowego zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Józef Galica przekazał:

– Pożary traw to bardzo ważny temat. Chcemy dotrzeć do społeczeństwa, aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń, bowiem okres wypalania traw już się zaczął. Co roku mówimy o tym, jak szkodliwe jest wypalanie traw dla społeczeństwa, zwierząt i środowiska. Na pewno nie sprzyja użyźnianiu gleby, jak panuje o tym powszechnie przekonanie. Wypalanie traw degraduje glebę, a co najważniejsze stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W 2023 roku w pożarach tych odnotowano niestety 3 ofiary śmiertelne, a 36 osób zostało rannych.  Za pośrednictwem tej kampanii społecznej, chciałbym zaapelować do społeczeństwa – proszę nie wypalać traw, to niebezpieczne dla zdrowia i życia!.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano również spot promujący tegoroczną edycję kampanii społecznej „Stop pożarom traw”.  Organizatorem wydarzenia była Komenda Główna PSP a współorganizatorami Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W 2023 roku w Polsce strażacy interweniowali 20 904 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie województw: mazowieckiego 3 314, dolnośląskiego 2 159, wielkopolskiego 1 687, śląskiego 1 672, małopolskiego 1 356 oraz łódzkiego 1319.

19 komentarzy

  1. Pomyśleć że pisowska sowiecka komuna cichaczem szykowali się do wprowadzenia kolejnej próby do zniszczenia wolności i przedsiębiorców. Ta pisowska bandycka mafia chciała nałożyć podatek na przedsiębiorców od sprzedaży powiedzmy maszyny z której nie korzysta(mienia ruchomego/doposażenia miejsca pracy) ! SIC
    Ciekawe na co te ”dodatkowe” pieniądze miały by zostać przeznaczone ? Pewnie na utrzymywanie renowację kościołów, na will+, na subsydia na benzynę dla księży, bo na pewno nie na poprawę infrastruktury drogowej w Lublinie :/

  2. „Pożary” są groźne głównie dla kleszy,reszta to brednie głoszone dla ciemnych mas.

  3. Palić zioła to trzeba umieć z umiarem .

  4. to o tym mówił trzaskowski ?

  5. A podatek za nie używaną stodołę to po co płacę ????

  6. Ciekawe to jest to, że odkąd góki czechowskie są ogrodzne to nie ma pożaró traw w tamtym miejscu. Bardzo, ale to bardzo dziwne.
    Swoją drogą w tym okresie to straż pożarna i odpowiednie służby powinny kontrolować te obszary bo jakimś cudem zawsze są w tym samym miejscu

    • Jestem problemem Tuska

      Straż pożarna nie da rady tego kontrolować dopóki będą ich dysponować po kilka zastępów do byle stłuczki, czy palącego się śmietnika.

      • Nooo… niechby se jechali gasić te trawy, nie blokowaliby dróg na 2-3 godziny przy tych stłuczkach

  7. Powinni strzelać do takich podpalaczy!

    • A miałby kto… po nieudanej krucjacie na afgańskich Talibów, mamy sporo bezrobotnych misjonarzy-snajperów

  8. Strażaku nie podpalaj

  9. żeby wypalić trawę na okreslonym obszarze a nie podpalić drewnianej zabudowy ?

  10. BO wam UNIA nakazała -zakaz wypalania

    Masajowie miliony lat tak utrzymują pastwiska, wspaniały wzrost traw, żyzna gleba, a tu łunijy urzędnik zabronił wypalenia

Dodaj komentarz

Z kraju