Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pierwszy śnieg tej jesieni już w regionie. Przed nami mroźna noc, możliwe spadki temperatury poniżej -10°C w woj. lubelskim

Do Polski nadal dociera bardzo chłodne powietrze arktyczne morskie, którego obszarem źródłowym są rejony Morza Barentsa, Nowej Ziemi oraz kontynentalnej części Rosji. Należy liczyć się z dalszymi spadkami temperatury oraz opadami śniegu w kraju.

Pod koniec drugiej dekady listopada nasz kraj znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Co więcej na aurę w północnej i północno zachodniej części Polski wpływa płytki niż Uschi, który lokuje się nad południowym Bałtykiem, migrując w kolejnych godzinach dziś nad Pomorze Zachodnie. W środkowej troposferze zaznacza się dodatkowo ośrodek górnego niżu, który wyrażony jest jako środkowo-troposferyczna kropla arktycznego chłodu. Z tego powodu oczekiwane są kolejne śnieżyce w północnej połowie kraju, skutkując dużą akumulacją opadów zimowych, miejscami na tym obszarze pojawią się również lokalne burze śnieżne. Do Polski nadal dociera bardzo chłodne powietrze arktyczne morskie, którego obszarem źródłowym są rejony Morza Barentsa, Nowej Ziemi oraz kontynentalnej części Rosji.

Ochłodzenie stało się faktem i po 15 listopada 2022 zaobserwowaliśmy gwałtowny spadek temperatury, który jest spowodowany napływem mroźnego powietrza arktycznego z północy i północnego wschodu. Mróz od czwartku w regionie utrzymuje się przez całą dobę. To najwcześniejszy epizod zimowy od 6 lat w Polsce. Średnia dobowa temperatura w ostatnich dniach obniżyła się z poziomu charakterystycznego dla jesieni termicznej w woj. lubelskim do wartości typowych dla przedzimia, a następnie zimy termicznej, gdyż temperatura poniżej zera utrzymuje się przez całą dobę od kilku dni i to się nie zmieni co najmniej do początku przyszłego tygodnia.

Skala ochłodzenia jest bardzo duża jak na listopad. Na przykład wczoraj na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego wartości zmierzone w klatkach meteorologicznych były niższe o ponad 5°C od normy wieloletniej względem okresu bazowego 1991-2020 w województwie lubelskim. To właśnie na przełom 2 i 3 dekady listopada przypada kulminacyjna faza niskich temperatur. Z biegiem czasu w ostatniej dekadzie miesiąca będziemy obserwować stopniowe ocieplenie, ale nocami i o poranku powszechne okażą się przymrozki. Dodatnie temperatury prawdopodobnie wrócą w ostatnich dniach mijającego miesiąca.

Dziś o poranku na wszystkich stacjach PSHM w województwie lubelskim zmierzono ujemną temperaturę. Najchłodniej w klatce meteorologicznej na wysokości pomiarowej 2 metrów było w Terespolu, gdzie odnotowano -5,2°C. Natomiast w Ciciborze -5,3°C. W Jarczewie zmierzono -4,4°C. Niewiele cieplej było na posterunku we Włodawie, gdzie zmierzono -4,2°C. W Wysokiem na południu powiatu lubelskiego odnotowano -3,8°C. W podlubelskim Radawcu, gdzie znajduje się stacja IMGW pierwszego rzędu odnotowano -3,7°C. W Puławach było -3,3°C. Najcieplejszą stacją okazał się Zamość, gdzie zmierzono -2,7°C.

Przy gruncie natomiast odnotowano w województwie lubelskim -5°C do -3°C. Najniższe wartości były w powiatach przygranicznych, najwyższe miejscami na południu regionu.

Jeśli chodzi o pokrywę śnieżna, to poranne pomiary dokonane śniegowskazami na stacjach IMGW w województwie lubelskim wskazały, że najwięcej śniegu leży we Włodawie, bo aż 3 cm. W Terespolu około 2 cm, w podlubelskim Radawcu 1 cm. W Zamościu pokrywa zimowa jest poniżej 1 cm. Miejscami wysokość pokrywy zimowej może być inna, niż na wymienionych posterunkach pomiarowych.

W sobotę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z lokalnymi przejaśnieniami, a nawet krótkotrwałymi rozpogodzeniami w woj. lubelskimi. Lokalnie padać ma przelotnie śnieg. Jednak co należy podkreślić, natężenie opadów stałych będzie niewielkie. Może prowadzić to tylko do małego przyrostu pokrywy śnieżnej. Na ogół nie przekraczającego 1-3 cm. Termometry pokażą od -3°C do -2°C w najcieplejszym momencie dnia.

Jeśli prognozy się sprawdzą, to noc z soboty na niedzielę przyniesie rozpogodzenia na przeważającym obszarze województwa lubelskiego. Wówczas to w warunkach słabego wiatru, napływu mroźnego powietrza arktycznego i długiej listopadowej nocy będzie dochodzić do silnych spadków temperatury. Najbliższa noc okaże się znacznie chłodniejsza od ubiegłej. Prognozy numeryczne wskazują, że temperatura w województwie lubelskim temperatura może spaść do -12°C/-8°C w naszym regionie. Przy gruncie wartości mogą okazać się niższe o nawet kilka stopni. Pod warunkiem, że w godzinach późno popołudniowych i wieczornych pojawią się obszary pogodnego nieba.

Niedziela z kontynuacja pogody bardziej charakterystycznej dla zimy niż jesieni. Zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite, lokalnie w regionie słabo popada śnieg. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od -3°C do -1°C. Noc z niedzieli na poniedziałek będzie mroźna. Temperatura może spaść miejscami do -11°C/-7°C w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.

Początek nowego tygodnia z wartościami na termometrach typowymi dla zimy termicznej. Mróz całodobowy utrzyma się u nas przynajmniej do 21 listopada 2022. W okolicach 22-23 listopada najprawdopodobniej zrobi się cieplej i nadejdzie odwilż i za dnia temperatura przejdzie na wartości dodatnie. Dojdzie do stopienia się kilkucentymetrowej pokrywy śnieżnej, ale noce mogą być z przymrozkami. Wiele wskazuje, że około 24-26 dnia miesiąca czeka nas większe ocieplenie spowodowane napływem cieplejszych mas z zachodu i południowego zachodu. Wrócimy do wartości dobowych charakterystycznych dla przedzimia, ale okresami w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń zdarzyć mogą się przymrozki w godzinach nocnych i porannych.

Pod koniec miesiąca w najcieplejszych dniach będzie nawet 5°C/7°C, zatem najcieplejsze tygodnie listopada za nami. Okresami w chłodniejszych masach powietrza do końca miesiąca zdarzą się opady mieszane i stałe, lecz trwałej zimy z tego nie będzie. Listopad powinien zapisać się w naszym regionie z temperaturą wyższą o około 1°C od normy dla okresu referencyjnego 1991-2020. To ostatni dzwonek na zmianę opon z letnich na zimowe, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów śniegu nad Polską

(fot. fanipogody.pl)

4 komentarze

  1. Dziadek ze "slamsowa"

    No to potwierdziło się to co wczoraj czułem na własnej skórze i widziałem na gołe okulary…
    Z drewutni przytaszczyłem naręcze , poprawnego politycznie, chrustu, napaliłem se w piecu (CO) i siedząc przed telewizorem ze szklaneczką „conieco”, oglądam programy obowiązkowe.

  2. Gondol Jerzy z Nadwisły

    Ładna fotka – nie miałem takiej w zbiorach, ale już mam.
    Dziękuję i pozdrawiam autora.

  3. No to super.

  4. Od razu człowiek lepiej się czuje. Bo to lato w październiku i listopadzie rozwala nawet najodporniejszy organizm. I wreszcie nie ma błota. Chociaż tego tej jesieni i tak było mało.

Z kraju