Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Papierosy, farmaceutyki, podróbki. Ciekawostki przemytnicze stycznia (zdjęcia)

Z czym w styczniu na granicy wpadali przemytnicy? Niezmienne z papierosami, ale także z innymi produktami. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podsumowali pierwszy miesiąc nowego roku na przejściach granicznych w regionie.

Papierosy z przemytu w ładunku soli drogowej i w komorze silnika

Przemytnicy nieustannie podejmują próby przemytu do Unii Europejskiej papierosów. Od lat jest to zresztą towar najczęściej zatrzymywany na odcinku granicy w województwie lubelskim. Miejsca i sposoby ukrycia nielegalnych wyrobów tytoniowych bywają przeróżne – poczynając od skrytek w pojazdach osobowych i autokarach, kończąc na wagonach kolejowych.

Przykładowo, towarem przykrywkowym dla blisko 4 tys. paczek papierosów przemycanych do Polski w pociągu towarowym była sól drogowa. Funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Małaszewiczach, podczas kontroli składu, który wjeżdżał z Białorusi, odkryli pod wierzchnią warstwą soli pakiety z papierosami. Wszystkie papierosy opatrzone były białoruską akcyzą.

Z kolei kierowca polskiego autokaru wykorzystał do ukrycia papierosowej kontrabandy komorę silnika pojazdu. Na próbie przemytu zatrzymany został na drogowym przejściu granicznym w Terespolu. Za przemyt 430 paczek papierosów ukarany został mandatem w wysokości 11 tys. zł.

Farmaceutyczne różności, w ilościach przekraczających dozwolone normy

W bagażu jednej z pasażerek autokaru jadącego z Ukrainy do Polski funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z przejścia granicznego w Hrebennem ujawnili 43 opakowania różnego rodzaju środków farmaceutycznych. To m.in. leki przeznaczone dla pacjentów zmagających się z dolegliwościami ze strony układu sercowo-naczyniowego i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Inna podróżna z Ukrainy miała w swoim bagażu 55 opakowań specyfików. To przede wszystkim preparaty do odbudowy struktury skóry, pobudzające syntezę kolagenu i gojenie skóry.

W związku z przemytem przeciwko podróżnym wszczęte zostały postepowania karne skarbowe. Obie kobiety na poczet grożących im kar grzywny wpłaciły po 2 tys. zł.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba wjeżdżająca do Polski może posiadać leki jedynie na własne potrzeby, w ilości nie przekraczającej 5 najmniejszych opakowań leku.

Podrabia się praktycznie wszystko…

Sfałszowane świadectwo ATP: Podrobionym świadectwem zgodności środka transportu (świadectwo ATP) próbował posłużyć się podczas odprawy w Oddziale Celnym w Lublinie obywatel Turcji. Mężczyzna jechał do Turcji z ładunkiem 21 ton mrożonej porzeczki. Weryfikując dokumenty dołączone do zgłoszenia celnego funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej nabrali podejrzeń, że świadectwo ATP może być sfałszowane. Ich podejrzenia potwierdziła jednostka certyfikująca z Niemiec. Kierowca pojazdu zatrzymany został przez policję.

Ponadto, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o transporcie drogowym mężczyzna ukarany został przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej karą w wysokości 3,5 tys. zł.

Czemu służy świadectwo ATP?

ATP to umowa o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych (jak: ryby, mięso, owoce, produkty mrożone). Dla zachowania jakości takich produktów w przewozach międzynarodowych wymagane są odpowiednie środki transportu, wyposażone m.in. w odpowiednie systemy chłodnicze czy grzewcze. Certyfikat ATP, czyli Autoryzacja Techniczna Pojazdu, to dokument potwierdzający, że pojazd przystosowany jest do transportu artykułów spożywczych i spełnia wszystkie niezbędne wymagania techniczne i sanitarne.

Podrabiana odzież

Do czołówki towarów najczęściej podrabianych należy m.in. odzież. Co jakiś czas, zarówno na przejściach granicznych, jak i podczas kontroli prowadzonych na terenie kraju (pasaże handlowe, bazary itp.) funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wyłapują takie modowe podróbki. Ostatnio 286 par skarpet ze znakiem do złudzenia przypominającym znak towarowy znanej firmy ujawnili na przejściu granicznym w Hrebennem. Podróbki przemycał do Polski mieszkaniec Ukrainy. Towar został zatrzymany i trafił do magazynu depozytowego KAS, a przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe.

Papierosy, farmaceutyki, podróbki. Ciekawostki przemytnicze stycznia (zdjęcia)

fot. KAS

Papierosy, farmaceutyki, podróbki. Ciekawostki przemytnicze stycznia (zdjęcia)

fot. KAS

Papierosy, farmaceutyki, podróbki. Ciekawostki przemytnicze stycznia (zdjęcia)

fot. KAS

Papierosy, farmaceutyki, podróbki. Ciekawostki przemytnicze stycznia (zdjęcia)

fot. KAS

5 komentarzy

 1. Podróbki, podróbki… cóż robić jak za oryginałki chcą jak Żyd za matkę, a trzynastka dopiero w kwietniu

 2. Papierosy i inne potrafią znaleźć auto rozebrać na części i się chwalić A tira ba tirów wyładowanych zakazanymi towarami i pociągów to już nie Ktoś bierze w łapę na granicy

 3. Obecny minister powiedział prawdę
  „Za drobne przestępstwa się każe a za duże nie” TIRy i pociągi z kontrabandą jadą bez żadnej kontroli.

 4. A na ruskiej papierosy spirytus narkotyki a milicja nic nie wie.

  • Policja udaje, że nic nie wie, bo wbrew powszechnej opinii to ludzie, a nie psy.
   Też potrzeby swoje mają, a pensje zbliżone do pensji sprzątaczek w agencjach towarzyskich.
   Wielu z nich pali, a i wypić czasem potrzeba wielka…

Dodaj komentarz

Z kraju