Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Oszustwo goni oszustwo. Kolejni mieszkańcy regionu stracili pieniądze

Oszukane w trakcie zakupów

23-latka z powiatu zamojskiego chciała kupić telefon. Znalazła ogłoszenie i korzystając z komunikatora nawiązała kontakt z osobą sprzedającą. Telefon miał kosztować 750 złotych wraz z dostawą. Sprzedająca poprosiła o opłacenie etykiety w firmie kurierskiej. 23-latka zgodziła się i przekazała kod BLIK na kwotę 16,99 złotych.

Po tym otrzymała filmik, na którym zarejestrowana była osoba wkładająca paczkę do paczkomatu. Otrzymała też informację, że przesyłka została nadana. Wówczas dokonała wpłaty metodą BLIK kwoty 700 złotych. Następnego dnia po wpłacie 23-latka dostała powiadomienie, że etykieta, która była nadana na paczce została anulowana. Pokrzywdzona natychmiast spróbowała nawiązać kontakt ze sprzedającą i wyjaśnić sytuację. Jednak było to już niemożliwe, nieuczciwy sprzedawca nie odbierał połączeń.

W podobny sposób oszukana została 42-latka z Zamościa. Skorzystała z oferty sprzedaży perfum zamieszczonej na portalu społecznościowym. Zapłaciła za nie 280 złotych przelewem. Po wpłacie pieniędzy kontakt z osobą, która wystawiła ofertę urwał się. 42-latka nie otrzymała perfum, nie otrzymała też zwrotu pieniędzy.

Zainwestował oszczędności w „akcje koncernu paliwowego”

44-letni łukowianin kilkanaście dni temu obejrzał na portalu społecznościowym film, gdzie znani celebryci rozmawiali o inwestycjach finansowych, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Chcąc dowiedzieć się więcej o tych inwestycjach i możliwości zarobku, łukowianin kliknął we wskazaną zakładkę i podał tam numer telefonu.

Jeszcze tego samego dnia skontaktował się z nim rzekomy przedstawiciel firmy inwestycyjnej i przekazał mu informacje umożliwiające ulokowanie środków w koncernie paliwowym. Na początek 44-latek musiał zainwestować tam równowartość 250 euro. Mężczyzna tę operację finansową zrealizował z wykorzystaniem płatności BLIK. Wkrótce skontaktował się już z nim broker, który przekazywał kolejne informacje umożliwiające ustawienie wskaźników giełdowych.

Broker zapewniał, że nie będzie już musiał pilnować notowań, system będzie pilnował transakcji i sprzeda akcje, gdy osiągną one najwyższą wartość. Aby broker mógł to wszystko dokładnie wytłumaczyć, a 44-latek zrozumieć, za jego namową łukowianin zainstalował „program do myszki”. Nieświadomy podstępu mężczyzna zainstalował w swoim komputerze program AnyDesk.

44-latek dał się też namówić na wykupienie innego pakietu, który ułatwi inwestycje i zagwarantuje jeszcze większe zyski. Za tą usługę mężczyzna zapłacił równowartość 300 euro. Sądził, że kolejna płatność BLIK-iem zagwarantuje mu bezpieczeństwo transakcji. Nic bardziej mylnego. Po chwili okazało się też, że mężczyzna utracił kontrolę na swoim „pulpicie giełdowym”, nie mógł już przeprowadzić żadnej transakcji. Mężczyzna nie mógł już też skontaktować się z brokerem, ani też z przedstawicielem firmy inwestycyjnej. Wówczas to siostra uświadomiła go, że padł ofiarą oszustów.

Chciała sprzedać perfumy, straciła 10 tys. złotych

Za pośrednictwem jednego z portali z 37-latką z powiatu krasnostawskiego skontaktowała się kobieta rzekomo zainteresowana zakupem perfum. Przesłała ona pokrzywdzonej link, który przekierował ją na stronę łudząco przypominającą stronę firmy kurierskiej, a następnie na stronę jej banku.

37-latka zalogowała się na stronę banku. Następnie z kobietą skontaktował się mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik firmy kurierskiej. Zaoferował on pomoc w realizacji transakcji. W pewnym momencie rozmówca stwierdził, że przez pomyłkę banku pokrzywdzonej z konta „kupującej” perfumy została pobrana wyższa kwota niż powinna. Kobieta myśląc, że pomaga przekazała mężczyźnie kilka kodów BLIK. W efekcie z jej konta zniknęło 10 tysięcy złotych

Wszystkimi oszustwami zajmują się policjanci z poszczególnych komend w regionie.

Nie daj się oszukać w trakcie zakupów w sieci

14 komentarzy

 1. No cóż naiwniakow I tepakow jak widać nie brakuje a oszuście się śmieją bo są z reguły nieuchwytni

 2. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

  Oszustwo goni oszustwo, bo oszust też człowiek, żyć z czegoś musi, a jak są tacy, którzy w swojej „empatii” chcą im w tym pomóc (zamiast wysłać do Torunia, (albo zanieść na plebanię „na kościół”) to dlaczego mają z tego nie skorzystać ?.

 3. Dziwicie się tym kobietom? Polacy oddali co mogli sąsiadom a oni podali ich do sądu. Naiwność jest cechą narodową Polaków.

 4. Zamość, łuków i krasnystaw same jełopy. Dziękuję dobranoc

 5. a ja nie mam blika i gowno mi zrobia 😀

  • Trzeźwiej myślący

   Co tam: nie mieć Blika… ja nie mam konta i też mi „gie” zrobią.

   • I to się chwali. Tylko uważaj, żebyś nie wyrzucił „zagrożonych oszczędności” przez okno, lub nie zostawił na wycieraczce.

 6. Za Tuska to prawie nic nie kradli jak za obecnej bandy.

 7. Poziom intelektualny społeczeństwa jest przyziemny. Stąd takie prymitywne oszustwa, stąd też wyniki wyborów. Co zrobić, rozumu ludziom do głowy nie włożysz.

Dodaj komentarz