Sobota, 04 maja 202404/05/2024
690 680 960
690 680 960

O czym pieszy, przechodząc przez przejście, powinien pamiętać? A o czym nie pamięta…

Od 1 czerwca 2021 r. zmieniły się przepisy dotyczące specjalnie wyznaczonych przejść dla pieszych. Kierowca zbliżający się do takiego miejsca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Ale czy tylko kierowca powinien wzmóc ostrożność?

20 komentarzy

  1. Kilka nieprawd padło z ust Pana Policjanta.

    1. „Art. 14. Zabrania się:
    8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.”

    czyli jeżeli nie idzie się wpatrzonym wyświetlacz to korzystać z telefonu, czy słuchać muzyki można

    2. „Bo to on bowiem zwykle ponosi bardziej dotkliwe skutki w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia drogowego.” – zatem dlaczego na przejazdach kolejowych pierwszeństwo ma pociąg? Zatem nie taki jest sens przepisu o którym Pan Policjant mówi.

    3. „Pieszy, który przechodzi przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, nie może oczekiwać od kierujących pierwszeństwa na drodze.” – istnieją od tego wyjątki, a poza tym przechodzenie przez jezdnie poza pdP nie zawsze oznacza przechodzenie w miejscu niedozwolonym.
    Istnieją nawet sytuacje, w których pieszy przechodzący poza PdP ma pierwszeństwo przed kierującym pojazdem.

    „Art. 26.7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.”

    „Art. 26. 2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.” tutaj nie musi być PdP

    kierujący pojazdem właczającym się do ruchu, czyli np wyjeżdżający ze strefy zamieszkanie też powinien ustąpić pierwszeństwa wszystim – czyli także pieszym przechodzącym przez jezdnię. Nawet tym przechodzącym poza PdP.

    • 4. „do nieupewnienia się, czy jakiś pojazd zbyt szybko nie zbliża się do zebry.” – to jest bramka samobójcza i chyba to nie wymaga komentarza. No chyba ,że ktoś twierdzi, że pojazdy zbliża się do PdP zbyt szybko, dlatego, że pieszy bawi się telefonem.
      5. „że jezdnia jest dla pojazdów, zaś chodnik dla pieszych” – to też ciekawe spostrzeżenie. Bo jeszcze nie słyszałem, żeby policja wystawiła mandat za jazdę po chodniku. Chyba, że rowerem, bo samochodem to można.

      • jeszcze raz odnoście punku 4. Bo to brzmi absurdalnie.

        „do nieupewnienia się, czy jakiś pojazd zbyt szybko nie zbliża się do zebry.” – czyli jeżeli ktoś dojeżdża zbyt szybko do PdP – to tak jakby zyskuje pierwszeństwo przez pieszym na PdP? Niech Pan Policjant rozwinie ten punkt, bo brzmi to tak jakby winę w takim przypadku za potrącenie ponosił pieszy?
        Taka interpretacje oznaczałaby, że jadąc setką po mieście – nie trzeba ustępować pieszy.
        I jak ma się „zbyt szybkie zbliżanie się do zebry” do obowiązku zmniejszenia prędkości?

      • Art. 14 pkt 1a z czerwca 1997 jak dobrze pamiętam jeszcze jest, a nie zostało to wspomniane ani razu, a stoi jak przysłowiowy byk czego NIE WOLNO PIESZEMU 🙂

  2. Reasumując, kierowca zbliżający się do przejścia powinien wziąć pod uwagę, że przed maskę może mu wleźć matoł (płci obojga, albo byle jakiej), dla którego najważniejsze jest, żeby odpisać na sms’a, którego właśnie odczytał.

    • Nie trzeba być szczególnie mądrym, by przewidzieć, że ktoś kto zbliża się do PdP (nieważne czy z telefon, czy bez) zaraz się na tym PdP znajdzie. Co w tym jest takiego trudnego do przewidzenia?
      Gdy do przejazdu kolejowego zbliża się pociąg, albo rowerzysta do rowerowego, to też masz wątpliwości czy może to jednak pociąg/rowerzysta Ciebie przepuści?
      Była, nawet nie tak dawno kobieta, która wjechał pod pociąg, po ten na nią trąbił. A ona myślała, że to to sygnał, że ją „puszcza”. Też tam myślisz?

  3. „A to implikuje z kolei konieczność zatrzymania się kierowcy przed danym przejściem.” – toż to zbrodnia drogowa? Bo po każdym zatrzymaniu się należy robić remont hamulców w samochodzie. W tych tańszych autach oznacza to, że lepiej je od razu zezłomować.

    • A to z kolei implikuje wyprzedzanie czy omijanie na PdP. Czyli wykroczenie z którego egzekwowaniem Panowie Policjanci sobie nie radzą.

  4. Może i intencje Piszącego ten artykuł są dobre, ale wydźwięk takich artykułów jest taki, że piesi są rozjeżdżani na pasach ze swojej winy. A to nie jest prawa. Jakieś 5% wypadków na PdP jest z winy pieszego.

    • Ty robiłeś badania i to ustaliłeś hahahahahahahaha masz jakąś obsesję? Większość to twoje wpisy..

  5. Sam sobie piszesz i sam sobie odpowiadasz?

  6. pieszy nie pamięta że „żyje” :]

  7. Dać mu granatnik, bo myślenie nie za bardzo wychodzi.

  8. O czym pieszy, przechodząc przez przejście, powinien pamiętać?
    Powinien pamiętać, że nie jest nieśmiertelny, a kierowca z różnych przyczyn może nie móc, albo co gorsza, nie chcieć się zatrzymać.
    W związku z tym, trzeba by się przynajmniej rozejrzeć, a nie: kaptur na łeb, telefon w garści i gimnastyka po klawiaturze.

  9. Same bzdury i wymysły policjanta niezgodne z kodeksem drogowym.

  10. Pieszy, który stoi NIE MA PIERWSZEŃŚTWA! Tylko wchodzący ma a jak nie wejdzie a się zatrzyma to ma czekać aż ktoś go wpuści aby mógł przejść.