Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nowy gatunek grzyba opisany dzięki badaniom mrówek

Naukowcy odkryli nowy gatunek grzyba: Formicomyces microglobosus. Został on wyizolowany z tzw. kieszonki policzkowej mrówki ćmawej (Formica polyctena), żyjącej m.in. w podwarszawskich lasach.

Wyniki swoich badań naukowcy przedstawili na łamach pisma „Fungal Biology”. Autorami publikacji są Igor Siedlecki, Maria Majchrowska, Alicja Okrasińska i Julia Pawłowska z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marcin Piątek i Magdalena Owczarek-Kościelniak z Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN.

W informacji przesłanej serwisowi Nauka w Polsce autorzy tej pracy zauważają, że wiele grzybów wchodzi w interakcje z mrówkami.

– Znamy grzyby pasożytujące na mrówkach, jak na przykład przedstawiciel owadomorkowców (Entomophthorales): Pandora formicae, czy maczużniki (Ophiocordyceps spp.), doprowadzające do szybkiej śmierci zarażonych owadów. Jednak mrówki i grzyby wchodzą również w symbiozy mutualistyczne, czyli obustronnie korzystne. Dotychczas najlepiej poznana została ścisła relacja mrówek grzybiarek i grzybów z rodziny pieczarkowatych, w której grzybiarki hodują te pożywne grzyby na zbieranych do mrowiska kawałkach liści. Ostatnie lata badań wskazują na to, że interakcje symbiotyczne pomiędzy mrówkami i grzybami okazują się być bardziej powszechne niż dotychczas sądzono. Jednym z przykładów stosunkowo niedawno opisanej interakcji jest odkrycie w ścianach gniazd mrówek budujących kartonowe mrowiska, grzybów należących do rodziny Trichomeriaceae, obejmującej tzw. „czarne drożdże”. Grzybnia tych grzybów przerastając kartonowe ściany, wzmacnia wytrzymałość mrowisk, chroniąc przed zniszczeniem na przykład w wyniku silnych opadów. Dotychczas przykłady takich interakcji opisywano głównie z obszarów tropikalnych – opisują.

Naukowcy ci dodają, że w strefie klimatu umiarkowanego jednym z bardziej pospolitych gatunków mrówek jest mrówka ćmawa, należąca do grupy rudnic. Mrówki te żyją w lasach iglastych i mieszanych, gdzie budują gniazda w postaci dużych kopców, złożonych głównie z zebranego przez siebie igliwia i drobin gleby, wydobytych podczas budowania podziemnej części gniazda. Choć są to mrówki pospolite i bardzo ważne dla leśnych ekosystemów, to wciąż nie wiemy, jakie grzyby występują w ich najbliższym otoczeniu, w ich mrowiskach i w jaki sposób wpływają na życie tych społecznych owadów.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C99184%2Cnowy-gatunek-grzyba-opisany-dzieki-badaniom-mrowek.html

(Źródło informacji: Nauka w Polsce)

Dodaj komentarz