Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nikogo już nie dziwi fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu. Podsumowanie macierzyńskich

Obecnie nikogo już nie dziwi fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu, a mama pracuje. Od wielu lat urlopy tzw. „ojcowski” (potocznie nazywany tacierzyński) i dzielenie wychowawczego z mamą są wśród ojców coraz bardziej popularne. Jak będzie w tym roku? Czy ostatnia zmiana przepisów jeszcze bardziej wpłynie korzystnie na opiekę nad maluszkiem i czy rodzice skorzystają na wprowadzonych w kwietniu rozwiązaniach dowiemy się za kilka miesięcy.

– Prawie 275 tys. mam i ponad 60 tys. ojców skorzystało z zasiłku macierzyńskiego od stycznia do końca kwietnia tego roku – mówi Paweł Żebrowski Rzecznik ZUS. Przy okazji Dnia Matki i czerwcowego Dnia Ojca warto przypomnieć, że tata objęty ubezpieczeniem chorobowym, któremu urodziło się dziecko, może otrzymać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego i rodzicielskiego.

– Najwięcej ojców korzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Przez cztery miesiące br. zasiłek pobrało prawie 57 tys. mężczyzn. Ojcowie mogą go otrzymywać przez 2 tygodnie i wykorzystać jednorazowo albo w dwóch częściach. Każda z tych części musi trwać przynajmniej tydzień, ale części nie muszą przypadać bezpośrednio po sobie – dodaje Żebrowski.

Ojciec dziecka może też skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego. Jednak z danych ZUS wynika, że w zdecydowanej większości to kobiety korzystają z tego zasiłku i zostają z nowonarodzonym dzieckiem w domu. Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Jeśli po 14 tygodniach od urodzenia dziecka mama chce wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości skorzystało od stycznia do końca kwietnia tego roku r. ponad 2,7 tys. mężczyzn.

Po urlopie macierzyńskim rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego. W analogicznym okresie z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego skorzystało blisko 200 tys. rodziców, w tym 1,8 tys. mężczyzn. W roku 2022 łącznie zasiłek macierzyński otrzymało 443 tys. kobiet i 192 tys. mężczyzn, a rok wcześniej w 2021 wypłacono dla 473 tys. kobiet i 196 tys. mężczyzn.

Do końca kwietnia w województwie lubelskim ZUS wypłacił zasiłki macierzyńskich dla 15,7 tys. osób (13 tys. kobiet i 2,7 tys. mężczyzn).

(fot. pixabay.com)

12 komentarzy

  1. Nikogo już nie dziwi fakt, że tata zostaje z dzieckiem w domu, dziwić zaczyna jak mama tatę o molestowanie dziecka oskarży.
    A to ostatnio stało się „modne” wśród matek Polek.

    • Jak nie było Internetu to tylko rodzina wiedziała żeś imbecyl. Przestań pić i wyjdź z piwnicy. Jestem pewny, że Twoja jedyna partnerka to Irena Ręka

      • Matkom Polkom jezdem !!! - (choć nie chcem, ale muszem)

        Jest takie powiedzenie, przysłowie: ” Uderz w stół, a kołtun się odezwie” – nad wyraz pasuje do ciebie „adasiu”.

  2. Uważam, że oskarżenie faceta o molestowanie, jest dobrą recepta na pozbycie się go z domu

  3. Do tej pory kobiety pracowały,gotowały ,sprzątały ,wychowywały dzieci a teraz te cio…y zwane mężczyznami nawet pracować nie chcą. Ale kto zawsze zły ? Baba. Mój mąż też siedział z dziećmi przez 3 miesiące ,palcem nic nie ruszył i wiecznie zmęczony. Nie podołał nawet przy samych dzieciach. Zabrałam dzieci wyjechałam za granicę Zarabiam godziwe pieniądze i stać mnie na nianię i na wszystko. A truteń sam ze sobą sobie poradzić nie może.

  4. Żeby jeszcze podobne równouprawnienie stosowały sądy przy przyznawaniu praw rodzicielskich podczas rozwodu… Może mniej by było takich przypadków jak z Częstochowy.

Dodaj komentarz

Z kraju