Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Jest podejrzany o zgwałcenie młodej kobiety (zdjęcia)

Policjanci z Janowa Lubelskiego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zgwałcenie młodej kobiety, 31-latek wioząc ją w aucie, nie zatrzymał się do kontroli drogowej. We wtorek sąd zadecyduje o dalszym jego losie. Za zgwałcenie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w sobotę w nocy. Policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że kierowca forda może być nietrzeźwy. Kiedy mundurowi z patrolu zauważyli opisany pojazd podjęli próbę jego zatrzymania.

– Kierowca przyspieszył i zaczął uciekać, zajeżdżał też drogę nie dając się wyprzedzić. Po kilku kilometrach skręcił w drogę gruntową i uderzył w betonowy słup trakcji elektrycznej. Następnie wysiadł z pojazdu i zaczął uciekać pieszo. Został zatrzymany, jak się okazało w pojeździe znajdowała się młoda kobieta, która twierdziła, że mężczyzna ten ją zgwałcił, a ona nie mogła uciekać – relacjonuje aspirant sztabowy Faustyna Łazur z janowskiej Policji.

Zatrzymanym okazał się 31-letni mieszkaniec województwa podkarpackiego. Mężczyzna był pijany, miał w wydychanym powietrzu ponad promil alkoholu. Trafił po zatrzymaniu do policyjnego aresztu.

– Jak ustalili policjanci 31-latek był poszukiwany do odbycia łącznej kary blisko roku pozbawienia wolności. Mężczyzna wczoraj był doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty zgwałcenia. Dziś o jego losie zadecyduje Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim. Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna odpowie również za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej – dodaje aspirant sztabowy Faustyna Łazur.

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Jest podejrzany o zgwałcenie młodej kobiety (zdjęcia)

fot. Policja Janów Lubelski

 

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Jest podejrzany o zgwałcenie młodej kobiety (zdjęcia)

fot. Policja Janów Lubelski

 

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Jest podejrzany o zgwałcenie młodej kobiety (zdjęcia)

fot. Policja Janów Lubelski

8 komentarzy

  1. „Mężczyzna był pijany, miał w wydychanym powietrzu ponad promil alkoholu.” – a ten promil alkoholu w wydychanym powietrzu to ile będzie promili alkoholu we krwi? Ewentualnie, jak ten promil alkoholu w wydychanym powietrzu przelicza się na miligramy alkoholu w wydychanym powietrzu? Pytam, bo o promilach alkoholu w wydychanym powietrzu nie ma mowy w żadnych ustawach, więc nie wiadomo, czy delikwent był pijany.

    • Pan dalej swoje? Przecież napisano miał w wydychanym powietrzu ponad promil.
      Prosta matematyka w przeliczaniu, już Panu pisaliśmy.
      W przypadku przeliczania wyników z promili na mg/l wskazanie w promilach dzielimy przez 2,1 np. 0,50 [‰] / 2,1 = 0,238 [mg/l]. Więc 1 promil wystarczy podzielić i ma Pan wynik – 0,47mg\l.
      Dalej Pan nie sprawdził przepisów. Polecamy Art. 115. KK

      Pojęcie stanu nietrzeźwości i stanu wskazującego na spożycie alkoholu w polskim prawie karnym. Definicje stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:
      *zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
      *zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
      W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:
      *zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
      *obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

      Dz.U.2022.1138, Wersja od: 1 października 2023 r. do: 13 marca 2024 r. art. 115 § 16.

      • Zamiast się obrażać, może lepiej uważnie przeczytać przepisy, które się samemu cytuje i poprawić ewidentny błąd w artykule, zwłaszcza jeśli chce się uchodzić za poważny portal. Nie ma czegoś takiego jak „promil alkoholu w wydychanym powietrzu”, bo w promilach mierzy się tylko stężenie alkoholu we krwi, a wydychanym powietrzu – w mg/dm3.

  2. wmiemaniu konfy nie ma oroblemu

    • Droga redakcyjo. Proszę mi podać jeszcze raz ten wzór matematyczny i objaśnić, będę niezmiernie wdzięczny.

  3. Brawo redakcjo, jaśniej się już nie dało tego wytłumaczyć. Pozdrawiam serdecznie

  4. Z całym szacunkiem Redakcjo, ale to nie jest słup trakcyjny!!!

    x-D

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo