Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Najpierw zadzwonił „listonosz”, potem „policjant CBŚP”. Seniorka straciła ponad 11 tys. złotych

89-letnia mieszkanka powiatu bialskiego padła ofiarą oszustów. Kobieta odebrała telefon najpierw od oszusta podającego się za listonosza, po chwili zadzwonił drugi oszust podający się za policjanta. Efektem działań przestępców była utrata przez seniorkę ponad 11 tys. złotych.

Telefon od „listonosza” oraz „policjanta”

Bialscy policjanci otrzymali zgłoszenie od 89-latki, z którego wynikało, że seniorka została oszukana przez mężczyznę podającego się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

– Początkowo na jej telefon stacjonarny zadzwonił nieznajomy podający się za listonosza. Prosił by 89-latka nie wychodziła z mieszkania, gdyż chce jej dostarczyć listy polecone. Po chwili kobieta odebrała drugi telefon. Tym razem zadzwonił do niej mężczyzna, który przedstawił się jako policjant CBŚP. Zapytał czy ktoś wcześniej kontaktował się z nią w sprawie rzekomej korespondencji z banku. Dodał, że była to próba oszustwa, a pieniądze które posiada seniorka są zagrożone – relacjonuje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z bialskiej Policji.

Wypytywanie o gotówkę

W trakcie rozmowy oszust wypytał kobietę jaką kwotę gotówki przechowuje w domu, twierdząc, że trzeba ją właściwie zabezpieczyć. Kobieta miała przekazać pieniądze „funkcjonariuszowi”, który za chwilę ją odwiedzi. Niestety 89-latka postąpiła zgodnie ze wskazówkami przekazując oszczędności nieznajomemu. Miał on w krótkim czasie je zwrócić po zrobieniu im fotografii i spisaniu numerów banknotów. Kiedy tak się nie stało 89-latka zrozumiała, że padła ofiara oszustwa. Kobieta przekazała sprawcom ponad 11 tysięcy złotych.

Apel Policji

– Ustalamy wszystkie okoliczności oszustwa oraz apelujemy o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Przypominamy! Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie informacji o miejscu gromadzenia pieniędzy, ilości kont czy wysokość zgromadzonych środków. Nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie ani też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! Apelujemy również do bliskich osób starszych – porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę. To najczęściej wystarczy, by nie paść ofiarą oszusta – dodaje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z bialskiej Policji.

10 komentarzy

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Nieodmiennie się cieszę, że ta dobra kobieta, nadmiar gotówki oddała bardziej potrzebującym niż ona sama.

  2. Brawo. Cdn ….

  3. Gdzie jest milicja?

  4. Stare a głupie…czyżby wyborca pisu..?!

  5. LISTONOSZ ZAWSZE PUKA I TO 2 RAZY XDDD

    • Cichobiorek cichodajek

      Moja była żona zaszła już po pierwszym puknięciu listonosza. Taki miała talent 😆

  6. Kolejna ofiara szczepień COVIda? Zostały 2 szare komórki, które nie mogą się spotkać by coś zaiskrzyło w mózgu.

Dodaj komentarz

Z kraju