Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na ulice Lublina wyjechała elektryczna śmieciarka. Nie zostanie jednak w mieście na stałe (foto)

Od kilku lat spółka Kom-Eko użytkuje pojazdy do odbioru odpadów komunalnych napędzane gazem CNG. Teraz do floty firmy trafiła elektryczna śmieciarka. Na razie jednak tylko na testy.

Odpady komunalne będą wywożone teraz z lubelskich osiedli za pomocą śmieciarki o napędzie elektrycznym. Użytkowanie tego pojazdu rozpoczęła właśnie firma Kom-Eko. Scania jednak nie trafiła do spółki na stałe, lecz będzie testowana. Sprawdzane będzie m.in., czy sprawdzi się w lubelskich warunkach.

Elektryczna śmieciarka na podwoziu Scania P 230 B6x2 zaprezentowana została w ubiegłym roku. Producent wystawił ją na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska PolEco w Poznaniu. Jak podkreślano, zastosowane w pojeździe nowoczesne rozwiązania gwarantują zero emisji substancji szkodliwych oraz redukcję poziomu hałasu.

Dzięki temu pojazdy komunalne mogą być bardziej przyjazne dla środowiska, jak i mieszkańców nie tracąc nic ze swojej funkcjonalności. Śmieciarka elektryczna Scania ma gwarantować również lepsze środowisko pracy kierowcy, a jej ładowanie może odbywać się zarówno ze standardowej sieci, jak i przenośnych stacji ładowania.

Od kilku lat spółka Kom-Eko użytkuje już pojazdy do odbioru odpadów komunalnych napędzane gazem CNG. Także marki Scania. Ich ładowność i pojemność jest taka sama, jak w przypadku tradycyjnych śmieciarek. Jednak w porównaniu z dotychczas użytkowanymi pojazdami, pracują znacznie ciszej, co ma istotne znaczenie podczas pracy w terenie miejskim, w godzinach porannych i nocnych. Do tego znacznie ograniczają emisję spalin do atmosfery.

19 komentarzy

 1. Naprawdę chciałbym się dowiedzieć jak jest sens elektryków jak prąd z węgla ?

 2. Czołgi! Czekamy z niecierpliwością na pierwsze elektryczne czołgi na ukrainie.

 3. Eko świry w natarciu

 4. -------------------------

  UTOPIA
  po katastrofie elektryków
  będzie holzgas który produkują tylko Niemcy
  taki jest kierunek

 5. Adam z Janowic obok Mełgwi

  Mam pytanie odnośnie śmieciarek.
  Może znajdzie się ktoś obeznany w temacie.
  Moje śmiecie odbiera firma Remondis i widzę, że żółte worki na plastik\metal wrzucają do samochodu, do którego również wysypują zawartość pojemnika na zmieszane. Wrzucają w ten sam otwór bez zmiany czegokolwiek, jedno co mi przychodzi do głowy, to że gdy jest podnoszony pojemnik, to automatycznie jest przestawiana jakaś gródź wewnątrz.
  Czy rzeczywiście jest tam jakaś automatyka, czy i tak wszystkie śmiecie lecą do jednego „wora”?

 6. Adam z Janowic obok Mełgwi

  Nosz kwa jego mać!
  znowu komentarz poleciał w psizdu!

 7. zamiast inwestować w takie cuda to powinnien być obowiązek wyposażania wszystkich śmieciarek w dodatkowe zestawy kamer i czujników wykluczających martwe pole. Ostatnio kierowcy śmieciarek rozjechali kilka osób na drogach osiedlowych.

Dodaj komentarz

Z kraju