Na osiedle i pod cmentarz. Nowa trasa autobusu ma być korzystniejsza dla mieszkańców Świdnika

Na razie autobusy kursują nową trasą w ramach testów, sprawdzane jest bowiem zainteresowanie mieszkańców poszczególnymi kursami. Jeżeli będzie ono spore, nie jest wykluczone, że pojazdy będą kursowały częściej.

Zmieniona została trasa przejazdu autobusu linii nr 35, która łączy Lublin ze Świdnikiem. Wnioskował o to Burmistrza Miasta Świdnik, gdyż to właśnie ten samorząd pokrywa koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej na tym terenie. Wiosną urzędnicy zlecili Zarządowi Transportu Miejskiego w Lublinie przygotowanie analizy napełnienia poszczególnych li­nii autobusowych, które kursują po terenie Świdnika. Chodziło o to, ilu pasażerów jeździ daną linią, w jakich godzinach podróżnych jest najwięcej, w jakich zaś najmniej a dodatkowo ile dany kurs generuje przychodów z biletów. Jak się okazało, zainteresowanie pasażerów linią nr 35 jest najmniejsze.

Kiedy z autobusów linii nr 55 miesięcznie korzystało około 25 tys. osób, to w linii nr 35 było to ok. 3,2 tys. pasażerów. To zaś przekładało się na finansowanie kursów. Jeżeli chodzi o pierwszą linię, to koszty praktycznie pokrywały wpływy z biletów, a miasto nie musiało zbyt dużo dokładać, tymczasem w przypadku drugiej linii udział miasta w jej utrzymaniu wynosił aż 93 proc. Postanowiono jednak jej nie likwidować, lecz zmienić trasę tak, aby autobus docierał tam, gdzie to tej pory mieszkańcy byli pozbawieni komunikacji miejskiej.

Od 1 listopada autobus linii nr 35 kursuje z Felina przez al. Witosa, następnie ul. Jana Pawła II wjeżdża do Świdnika potem na rondzie skręca w prawo w al. Lotników Polskich, jedzie drogą serwisową drogi krajowej S12/S17 po czym skręca w lewo, w ul. Wyszyńskiego. Dalej trasa przebiega ul. Klonową, Kusocińskiego, Racławicką, Świerkową, Partyzantów, Wojska Polskiego, Traugutta, Dworcową, Struga, Niepodległości, Kosynierów, Maczka do ul. Armii Krajowej. W drodze powrotnej, zamiast ul. Niepodległości autobus przejedzie ul. Okulickiego.

Jak wyjaśniają władze Świdnika, jest to pierwsza linia, która kursuje typowo po terenie Świdnika i zapewnia dojazd do osiedli, gdzie do tej pory komunikacja miejska nie docierała. Na początek zaplanowano po pięć kursów w każdym kierunku w dni powszednie, oraz po cztery w weekendy. Do końca roku sprawdzane będzie zainteresowanie mieszkańców tą linią. Jeżeli będzie ono spore, nie jest wykluczone, że autobus będzie kursował częściej.

(fot. lublin112)

Zobacz również

5 komentarzy

  1. Powinni to zlikwidować, a w zamian zostawić rozkład 55 z dnia wczorajszego (1 listopada) – co pół godziny, od 6 rano i byłoby świetne połączenie z Lublinem, o stałych porach. Rozkład łatwy do zapamiętania, rozwiązałby naprawdę wiele problemów.

  2. Proponowałbym lepiej zwiększyć częstotliwość linii 5 poprzez Mełgiewską bo za dużo jest kursów linii 55 a z tej strony od Zadębia zdecydowanie za mało a duża ilość społeczeństwa nie może się dostać do Świdnika mając wykupione bilety miesięczne bo na busy nie ma co liczyć!

  3. Świdnik powinien przestać udawać miasto i stać się dzielnicą Lublina.

    • Lublin powinien przestać uznawać się za miasto inspiracji i zaakceptować swoją rolę jako większy Radom

  4. Polonista gawędziarz

    Odkąd pamiętam to na cmentarz woził karawan.
    Teraz można się tam dostać autobusem…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności