Może pracować pod wodą i w kosmosie. Lubelscy naukowcy stworzyli prototyp nowego silnika (zdjęcia)

Naukowcy z lubelskiej uczelni wymyślili, opracowali i stworzyli silnik bezszczotkowy, który ma szansę zrewolucjonizować tego typu urządzenia. Nie dość że jest tańszy w produkcji, lżejszy, to również pobiera mniej prądu.

W czwartek na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej odbyła się prezentacja prototypu bezrdzeniowego i bezszczotkowego silnika prądu stałego CLBLDC. Stworzył go dr inż. Przemysław Filipek z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i Mechatroniki wraz ze swoimi studentami. Nowy silnik jest przełomowy, gdyż nie posiada stalowego rdzenia, przez co jest lżejszy i wydajniejszy niż obecnie stosowane silniki bezszczotkowe. Co ważne, silnik jest również o wiele tańszy od obecnie stosowanych.

Z uwagi na brak stalowego rdzenia, nie ma możliwości korodowania urządzenia. Dzięki temu może ono być wykorzystywane do pracy pod wodą lub w warunkach dużej wilgotności. Lubelski wynalazek jest także bardziej efektywny energetycznie. Posiada wszystkie zalety silnika bezszczotkowego, zaś jego przewagą jest dużo prostsza konstrukcja, mniejszej o 25 proc. masa, prostsze sterowanie oraz mniejszy o ok. 15 proc. pobór prądu. To oznacza, że może znaleźć zastosowanie w zasilanych bateriami np. rowerach i hulajnogach elektrycznych.

Bezszczotkowe silniki elektryczne wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia, od zabawek, poprzez sprzęt AGD i elektronarzędzia, po automatykę przemysłową. Silniki te są niezastąpione np. w napędach dronów, technologii kosmicznej i górnictwie, przemyśle samochodowym, maszynowym, modelarstwie i w wielu innych. Obecnie stosowane silniki cechuje jednak duży pobór energii oraz skomplikowane sterowanie.

(fot. J. Krzysiak SAF)

Zobacz również

8 komentarzy

 1. Brawo, tylko aby posłużyło to Polskiej gospodarce a nie sprzedane, wtedy bedzie wiecej niż tylko brawo

  • Jasne… będzie jak ze światłowodem, niebieskim laserem, grafenem i wieloma innymi…

   • Wiemy, wiemy – zarobiły na tym zagraniczne koncerny bo komu, jak komu, ale Polakom sie nie opłaciło.

 2. No i pięknie, no i brawo!
  Szkoda tylko że zanim ów silnik trafi do produkcji a następnie do wspomnianych rowerów, hulajnóg, łodzi podwodnych, kopalni, aplikacji kosmicznych, dronów czy zabawek, szeroko pojęta biurokracja zmitręży tyle czasu że już dawno będą dostępne lżejsze, sprawniejsze, mniejsze, tańsze i lepsze silniczki choćby z Chin, Indii czy innego Aliexpresu.

 3. Tylko patrzeć jak jakaś prężna firma wykupi patent i schowa do sejfu . Za silna i dobra rzecz dla tylu zakładów na świecie . Z większością takich wynalazków tak postępują .

  • Apostazy Pierdółko, brat Eustachego (też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

   Trudno sie z taką skrajnością zgodzić, ale tak może być !!!

 4. pozostaje jeszcze kwestia wytrzymałości tego tworzywa i odprowadzania ciepła, za wikipedią: Dodatkowo konstrukcja silników BLDC umożliwia zastosowanie szczelniejszych obudów, gdyż ciepło z cewek może być odprowadzane bezpośrednio poprzez obudowę, co eliminuje konieczność zapewnienia cyrkulacji powietrza.

 5. Gratuluję! Życzę Państwu wdrożenia pomysłu do produkcji, najlepiej w przemyśle.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7978zł -0.09%
  • GBP 5.2235zł -0.27%
  • EUR 4.5481zł -0.14%
  • CHF 4.1279zł 0.2%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja