Sobota, 04 maja 202404/05/2024
690 680 960
690 680 960

Mocne uderzenie organów ścigania w przestępczość seksualną wymierzoną w dzieci. Wśród ofiar pedofilów były nawet niemowlęta (wideo, zdjęcia)

44 podejrzanych, 82 przeszukania na terenie niemal całego kraju, zabezpieczonych około 350 nośników cyfrowych, na których ujawniono ok. 15,5 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci, to efekt kilkudniowych działań policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości we współpracy m.in. z prokuraturą i Europolem.

Działania wymierzone w pedofilów prowadzone były przez szereg jednostek prokuratury na terenie całego kraju. Postępowania te były koordynowane przez Departament ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej. W toku tych śledztw funkcjonariusze policji z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wykonali czynności analityczne i operacyjne, dzięki którym zidentyfikowano sprawców przestępstw pedofilskich, a także zabezpieczono materiały niezbędne dla dalszych czynności procesowych.

Istotne informacje, które pomogły prokuratorom i policjantom zatrzymać podejrzanych, pochodziły ze współpracy z Europolem, Facebookiem, Google oraz amerykańską organizacją non profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

Zatrzymania i areszty

Do realizacji procesowych przystąpiono w ostatnim tygodniu października na terenie 14 województw. Na polecenie prokuratorów 300 policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dokonało 82 przeszukań oraz zatrzymań 44 osób w wieku od 18 do 66 lat. Podczas przeszukań zabezpieczono 350 różnych nośników o dużych pojemnościach. Już wstępna analiza pozwoliła na ujawnienie około 15,5 tysiąca nielegalnych plików zarówno zdjęć, jak i filmów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Wśród ofiar pedofilów były nawet dzieci w wieku niemowlęcym oraz kilkuletnie.

Na podstawie przeprowadzonych działań oraz ustaleń wynikających z oględzin zabezpieczonego materiału 44 osobom przestawiono zarzuty rozpowszechniania lub posiadania treści ukazujących seksualne wykorzystywanie dzieci. W 9 przypadkach sądy zastosowały tymczasowe aresztowanie.

Wśród osób, wobec których zastosowano izolacyjny środek zapobiegawczy są m.in.: 38-letni mężczyzna, który kilkanaście lat temu doprowadził do innej czynności seksualnej dwie dziewczynki w wieku 4 i 5 lat, oraz 53-latek, który w 2020 roku skończył odbywanie kary 5,5 roku pozbawienia wolności za doprowadzenie małoletnich do innych czynności seksualnych.

Modus operandi sprawców

Część plików pochodząca z nośników podejrzanych była zaszyfrowana, będą one poddawane po odszyfrowaniu dalszym oględzinom. Jak ustalono, rozpowszechnianie materiałów odbywało się bardzo różnymi kanałami, również na zamkniętych grupach o charakterze międzynarodowym oraz przy użyciu szyfrowanych komunikatorów.

Udaremnienie kolejnych przestępstw

W wyniku zatrzymań i aresztowań udało się zapobiec poważnym przestępstwom o podłożu seksualnym. M.in. podczas przeszukania u jednego z podejrzanych zabezpieczono korespondencję, z której wynika, że chciał uzyskać zaufanie 10-letniego chłopca w celu jego późniejszego wykorzystania seksualnego. Mężczyzna ten w 2020 roku skończył odbywanie kary pozbawienia wolności m.in. za przestępstwo podobne, gdzie ofiarą był jeszcze młodszy chłopiec.

W części spraw konieczne okazało się przeprowadzenie dalszych czynności i zbadanie kolejnych rozwojowych wątków. Z uwagi na dobro postępowań na obecnym ich etapie prokuratura nie udziela dalszych informacji.

Departament do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji w Prokuraturze Krajowej

Dostrzegając nowe zagrożenia związane ze stałym wzrostem ilości spraw z zakresu cyberprzestępczości, które stanowią już około 20% wszystkich spraw prowadzonych w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury, 3 sierpnia 2022 r. w Prokuraturze Krajowej został utworzony Departament do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji,  do którego zadań należy m.in. nadzorowanie i koordynowanie postępowań przygotowawczych w sprawach o poważne przestępstwa popełnione z wykorzystaniem Internetu oraz zaawansowanych technologii i systemów komputerowych prowadzonych przez prokuratury regionalne, okręgowe i rejonowe.

Dodać należy, że budowa struktur do walki z cyberprzestępczością w Prokuraturze została zainicjowana już w 2016 roku, kiedy to zaczęto tworzyć działy do spraw cyberprzestępczości w prokuraturach okręgowych i regionalnych oraz wyznaczać koordynatorów spraw z tego zakresu.

 

(fot. PK\źródło PK\fot. wideo CBZC)

13 komentarzy

  1. Brawo! Tylko nie do zk tylko od razu w piach .
    Najskuteczniejsza formą leczenia pedofilii

  2. biskupi w żałobie, pisali do Jarka, ale on tak samo załamany…

  3. Celebryci mogą zacząć się bać

  4. pół unii europejskiej musielibyście zamknąć

  5. Bardzo dobrze. Żaden klecha nie może czuć się bezkarny.

  6. Akurat księża to najmniejszy procent tego procederu.

  7. Spora część tych zatrzymanych ukazuje słabą stronę polskiego wydziału penitencjarnego.
    Dlaczego są oni wsadzanie z alimenciarzami i podatkowymi.
    Wpuścić ich na normalny kryminał, tam będą mieli większe szanse na prawdziwą resocjalizację ?

  8. I po co tak szumnie ogłaszać sukces skoro sądy stwierdzą że to nic strasznego i po okazaniu skruchy uniewinnią.

  9. Za nim cie klecha obrucil to wcześniej był kolega albo wujek .