Mijają dwa lata wojny w Ukrainie. W Lublinie odsłoniono tablicę upamiętniającą przyznanie Miastu Lublin odznaczenia „Miasto Ratownik” (zdjęcia, wideo)
13:58 24-02-2024 | Autor: redakcja

W Lublinie trwają obchody 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie. Z tej okazji przed południem odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej przyznanie Miastu Lublin odznaczenia „Miasto Ratownik”. W wydarzeniu udział wzięli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Anna Radwan-Röhrenschef, prezydent Krzysztof Żuk, przedstawiciele władz Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego, a także Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie.
Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy upamiętniającej przyznanie Miastu Lublin odznaczenia „Miasto Ratownik”. Medal ten w 2023 roku wręczył Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Prezydentowi Miasta Lublin Krzysztofowi Żukowi, w podziękowaniu za wszechstronną pomoc i solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności. W wydarzeniu udział wzięli mieszkańcy Lublina, a także przedstawiciele społeczności ukraińskiej mieszkającej w Lublinie.
Po przemówieniach prezydenta Krzysztofa Żuka, przedstawicielki Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Anny Radwan-Röhrenschef, ambasadora Ukrainy Vasyla Zvarycha, wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch odczytał list Marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Następnie uczestnicy przeszli na ul. Spokojną, gdzie odbyło się uroczyste podniesienie flag Ukrainy i Polski przed siedzibą Konsulatu Generalnego Ukrainy.
Lublin z tytułem „Miasto Ratownik”
Prezydent Ukrainy w kwietniu 2023 roku uhonorował Miasto Lublin za wszechstronną pomoc i solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności. Lublin stał się jednym z głównych ośrodków, w których ukraińscy uchodźcy szukali i szukają schronienia. W 2022 r. ponad 2 mln uchodźców zatrzymało się tutaj przejazdem, a około 165 tys. mieszkańców Ukrainy spędziło w Lublinie przynajmniej jedną noc. Szacuje się, że w momencie ich największego napływu na terenie miasta przebywało ponad 68 tys. ukraińskich obywateli.
Tytuł Miasto Ratownik ustanowił Wołodymyr Zełenski, jako symboliczne podziękowanie dla miast partnerskich, które są zaangażowane w niesienie pomocy Ukrainie i jej obywatelom w związku ze zbrojną inwazją Rosji. Obok Lublina, tytuł ten otrzymały również: Rzeszów, Przemyśl i Chełm.
Galeria zdjęć





A ukraińcy świętują… dziwne to ale co ja się znam…
Świętują że już 2 lata w konia robią nas i jeszcze im obroty 3 krotnie wzrosły bo nie ma lepszego interesu jak wojna.
świętuje się raczej rocznicę zakończenia – ale jaka wojna takie święto
A za Wołyń przeprosili?
wUkraina nic mi nie dała, teraz mi zabiera a zabierze jeszcze więcej. Także nie ma co świętować.
Poczekaj z narzekaniem aż przyjdzie wojsko rosyjskie
Jaka jest różnica miedzy wojskiem Rosyjskim a Ukraińskim ?
Jak by miało wejść to by nikogo nie pytało…. Droga Pani
Chyba Lublin-Miasto sponsor.
W Ukrainie? Przecież tak się mówi po rosyjsku. Tekst pisał Rosjanin?
Dokładnie.Mowimy poprawnie NA Ukrainie
Raczej analfabeta
bedzie tego cyrku
ukrainizacja konsekwentnie postępuje….
Trwa scalanie nas w jedną masę…. czy Polacy będą pod banderzydowskim nadzorem? A może już są?
Polakom polecam m.in. ksiązki (byłego ambasadora) Krzysztofa Balińskiego.
Są też liczne wykłady w sieci, na judetubie.
Szkoda ze takiej tablicy nie można odsłonić na Ukrainie za Wołyń… Ale co ja się tam znam….
Jak widać to że jesteśmy miastem ratownikiem nic nie da bo po dzisiejszych wypowiedziach ukraińskich politykow oraz mediow na temat blokad z zboza z naszej strony to jesteśmy stawiani na równi z ruskim najeźdźcą… A nasi politycy są wpisywani na dziwne listy.
Może ci POlitycy pojechali na granicę i zobaczyli co tam się dzieje. Szok jak ci ludzie są odklejeni od rzeczywistości. Pamiętajmy o tym w czasie głosowania w wyborach!