Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Mijają dwa lata wojny w Ukrainie. W Lublinie odsłoniono tablicę upamiętniającą przyznanie Miastu Lublin odznaczenia „Miasto Ratownik” (zdjęcia, wideo)

W sobotę przed lubelskim Ratuszem odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej przyznanie Miastu Lublin odznaczenia „Miasto Ratownik”. Medal ten w 2023 roku wręczył Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Prezydentowi Miasta Lublin Krzysztofowi Żukowi, w podziękowaniu za wszechstronną pomoc i solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności.

W Lublinie trwają obchody 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie. Z tej okazji przed południem odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej przyznanie Miastu Lublin odznaczenia „Miasto Ratownik”. W wydarzeniu udział wzięli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Anna Radwan-Röhrenschef, prezydent Krzysztof Żuk, przedstawiciele władz Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego, a także Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie.

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy upamiętniającej przyznanie Miastu Lublin odznaczenia „Miasto Ratownik”. Medal ten w 2023 roku wręczył Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Prezydentowi Miasta Lublin Krzysztofowi Żukowi, w podziękowaniu za wszechstronną pomoc i solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności. W wydarzeniu udział wzięli mieszkańcy Lublina, a także przedstawiciele społeczności ukraińskiej mieszkającej w Lublinie.

Po przemówieniach prezydenta Krzysztofa Żuka, przedstawicielki Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Anny Radwan-Röhrenschef, ambasadora Ukrainy Vasyla Zvarycha, wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch odczytał list Marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Następnie uczestnicy przeszli na ul. Spokojną, gdzie odbyło się uroczyste podniesienie flag Ukrainy i Polski przed siedzibą Konsulatu Generalnego Ukrainy.

Lublin z tytułem „Miasto Ratownik”

Prezydent Ukrainy w kwietniu 2023 roku uhonorował Miasto Lublin za wszechstronną pomoc i solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności. Lublin stał się jednym z głównych ośrodków, w których ukraińscy uchodźcy szukali i szukają schronienia. W 2022 r. ponad 2 mln uchodźców zatrzymało się tutaj przejazdem, a około 165 tys. mieszkańców Ukrainy spędziło w Lublinie przynajmniej jedną noc. Szacuje się, że w momencie ich największego napływu na terenie miasta przebywało ponad 68 tys. ukraińskich obywateli.

Tytuł Miasto Ratownik ustanowił Wołodymyr Zełenski, jako symboliczne podziękowanie dla miast partnerskich, które są zaangażowane w niesienie pomocy Ukrainie i jej obywatelom w związku ze zbrojną inwazją Rosji. Obok Lublina, tytuł ten otrzymały również: Rzeszów, Przemyśl i Chełm.

22 komentarze

  1. Szkoda tylko że Lublin ratuje Ukraińców a swoich niszczy .

  2. Z tego co się orientuję inwazja Rosji na ukr. Rozpoczęła się w 2014 roku. Więc jakie 2 lata? Tj. przedmówcy piszą od kiedy świętuje się rozpoczęcie wojny? Może to jednak taka okazja do świętowania bo od tego momentu ukr. Urosła do rangi potentata na skalę światową.
    Czyj żołnierz podnosi ukr. flagę na zdjęciu?
    Ukr. to wróg, żeby było jasne.

  3. Co za wstyd

  4. Raczej „miasto frajer”.
    media skutecznie manipuluja jak to ukraina poszkodowana i jak im trzeba pomagac, a firmy z zachodu (Usa) maja w tym swietny interes

  5. WSTYD! A MY PATRIOCI NAZYWANI JESTEŚMY NAZISTAMI W 11 LISTOPADA – WSTYDZCIE SIE ! NASI PRZODKOWIE PRZEWRACAJA SIE W GROBACH, WIELU UCIEKAJACYCH Z RZEZI WOLYNSKIEJ OSIADLO WLASNIE W LUBELSKIM. A TERAZ DOSTAJA OD WLADZ DODATKOWY NOZ W PLECY

  6. Ukraińcy nas nienawidzą, oni uważają że ich ziemie etniczne sięgają aż do Krakowa, że miasto Kraków nie jest polskie.

Dodaj komentarz