Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkasz w Lublinie? Jak myślisz, co jest po drugiej stronie kuli ziemskiej

Być może nigdy nie zastanawialiście, co znajduje się po drugiej stronie kuli ziemskiej, pod waszymi stopami. Dla ułatwienia podamy, że to będzie w linii prostej ponad 12 tys. kilometrów stąd. Sprawdziliśmy dla Was, gdzie leży punkt antypodalny dla naszego miasta.

Czy chodząc po Lublinie, albo jakimś innym miejscu w naszym regionie, zastanawialiście się, co znajduje się pod Waszymi stopami, ponad 12 tys. kilometrów stąd w linii prostej, po drugiej stronie naszego globu? Ten punkt, który jest dość daleko od nas, a jest przeciwległy dla miejsca w którym się znajdujemy to punkt antypodalny – to jeden z dwóch przeciwległych punktów na średnicy. Punkt antypodalny jest często nazywany antypodą.

Termin „antypody” pochodzi od liczby mnogiej „antypody”, które tradycyjnie oznaczały w Europie regiony położone po drugiej stronie Ziemi, takie jak Oceania (zwana „Antypodami” lub położona „na Antypodach”). „Antypody” pochodzi od greckiego wyrażenia dosłownie oznaczającego „przeciwległe stopy” (ludzie tam mieszkający mają chodzić „do tyłu”, ponieważ znajdują się po drugiej stronie globu).

Co ciekawe, na Ziemi tylko 4% powierzchni ziemi ma punkty antypodalne, oba położone na powierzchniach lądowych (tj. 14% z nich). W 46% przypadków oba punkty antypodalne znajdują się na oceanach. Pozostałe 50% jest mieszanych. Istnieje archipelag Wysp Antypodów, położony na południu Nowej Zelandii, nazwany tak, ponieważ znajdują się w regionie antypodalnym Wielkiej Brytanii (a dokładniej na antypodach Gatteville-le-Phare w pobliżu Cherbourg-en -Cotentin we Francji).

Co znajduje się pod naszymi stopami stojącymi w Lublinie, po drugiej stronie Ziemi? Otóż, gdybyśmy chcieli się przewiercić w to miejsce, natrafilibyśmy na wody Oceanu Spokojnego Południowego. Najbliższy ląd znajdowałby się na wyspie Chatham. To największa z wysp niewielkiego archipelagu Chatham, należącego do Nowej Zelandii. Aby obliczyć dokładną odległość między dwoma punktami antypodalnymi na Ziemi, można skorzystać z różnych metod. Jednak dla Lublina, który ma ten punkt w pobliżu Nowej Zelandii, możemy przyjąć, że średnica Ziemi wynosi około 12 742 kilometrów. Dlatego też droga od Lublina przez środek Ziemi na jego przeciwną stronę wynosiłaby również około 12 742 kilometrów. To oczywiście jest tylko przybliżona wartość. Na tej stornie – https://www.antipodesmap.com – możecie wpisać nazwę swojego miasta, aby sprawdzić, co znajduje się po drugiej stronie Ziemi.

23 komentarze

  1. Jak myślisz, co jest po drugiej stronie kuli ziemskiej.
    Wiem !!! Wiem !!! Już wiem !!!
    Na 112 Lublin, napisali !!!

  2. Kuli ziemskiej? To ziemia nie jest płaska?

    • Szkoda, że nie jest płaska, możliwe byłoby użycie krótszego wiertła niż to prawie 13 kilometrowe, żeby se polukać co jest po drugiej stronie.

    • Ziemia nie jest płaska! Zobacz jak ścierają się buty. Jest wklęsła

  3. chyba każdy wie że po drugiej stronie jest klęcznik do którego dudu jeżdzi z tfuskiem

  4. Ten artykuł odmienił moje życie, już teraz wiem żeby nie zaglądać na tę stronę …tyle się autor na produkował i stwierdza że po drugiej stronie jest woda. No masakra!

  5. Cztery słonie na wielkim żółwiu w oceanie wielorybów.

  6. Ciekawy artykuł Dzięki

  7. Lepiej nie wierćcie tej dziury na skróty, bo się przez nią woda z Pacyfiku do nas wleje i cały Lublin zatopi.

    • Ale jakby tak tą dziurę zrobić trochę większą to wraz z tą wodą z Pacyfiku na Zalew Zemborzycki przypłynąłby jaki lotniskowiec… a jakby już był to można by tą dziurę zaszpuntować, albo jaki zawór wstawić.

  8. Niektórzy są przekonani, że żyjemy wewnątrz kuli. Na YT można znaleźć filmy na ten temat. „Niebocentryzm w audycji teoria chaosu”.

  9. 12 tys. kilometrów to i tak mniej niż 60 tysięcy peelenów kwoty wolnej od podatku, która już za chwilę zostanie wprowadzona. 😆 podobnie jak benzyna za 5,19, odchudzenie rządu, koniec rozdawnictwa i aborcja na życzenie. 😆

Dodaj komentarz

Z kraju