Miał żal do sądu? Mężczyzna, który podpalił się w Świdniku, wcześniej usłyszał wyrok

Trwają czynności mające na celu ustalenie dokładnych przyczyn desperackiego kroku 49-letniego mężczyzny, który dzisiaj przed południem podpalił się przed sądem w Świdniku. Mężczyzna był jednym z oskarżonych i w tym sądzie został skazany.

Niedługo po tym, jak opublikowaliśmy informację o podpaleniu się mężczyzny przed Sądem Rejonowym Lublin-Wschód przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Świdniku, otrzymaliśmy informacje dotyczące możliwych przyczyn tego desperackiego kroku 49-latka. Mianowicie mężczyzna wraz ze swoimi rodzicami, został wcześniej skazany za stosowanie przemocy, czynną napaść na funkcjonariuszy i kierowanie wobec nich gróźb pozbawienia życia. Wszystko miało miejsce w Pliszczynie w gminie Wólka.

W lutym 2016 roku 75-letni Jan P. wraz ze swoją żoną wracał z kościoła. Małżeństwo podwoziło też swoją sąsiadkę. Dojeżdżając do swojej posesji kierowca zatrzymał się na ulicy, aby mieszkająca w sąsiedztwie kobieta mogła wysiąść. Następnie ruszył i skręcił w bramę. Kiedy wjechał na podwórko zauważył, że tuż za nim podąża policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zarzucili 75-latkowi, że ruszając nie zachował ostrożności, nie włączył kierunkowskazu oraz skręcając od razu w lewo, zajechał policjantom drogę.

Dalej wersje obu stron były sprzeczne. Starsze małżeństwo, jak też ich syn twierdzili, że wywiązała się kłótnia w wyniku której policjanci zareagowali agresją używając wobec nich siły fizycznej i gazu pieprzowego. Z kolei funkcjonariusze tłumaczyli, że zostali zaatakowani w trakcie interwencji. Faktem było to, że jeden z policjantów odniósł obrażenia. Miał m.in. uraz barku którego doznał od uderzenia grabiami. Z kolei u 75-latka interwencja zakończyła się złamaną nogą i podbitym okiem.

Przeprowadzone później czynności, zarówno przez wydział kontroli, jak też prokuraturę wykazały, że policjanci bronili się przed atakującymi ich domownikami, dlatego też zareagowali stosując siłę fizyczną oraz środki przymusu bezpośredniego. Postępowanie wobec mundurowych zostało umorzone, zaś śledczy sporządzili wobec małżeństwa i ich syna akt oskarżenia. Sąd uznał, że są oni winni zarzucanych im czynów i wydał wyrok skazujący.

Z przekazanych nam informacji wynika, że 49-latek nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Sądził, że wyrok będzie korzystny dla nich i nie mógł się z nim pogodzić. Około godziny 10:30 stanął na trawniku przed wejściem do sądu, wyciągnął pojemnik z łatwopalną cieczą, oblał się nią a następnie podpalił. Po chwili mężczyzna zaczął zdzierać z siebie płonące ubranie. W tym momencie na krzyki świadków zareagowali policjanci i pracownicy sądu. Dogaszony został ogień a mężczyznę nakryto kocem termicznym.

Jak nam wyjaśniał jeden z mężczyzn, którzy brał udział w akcji ratunkowej, desperat zachowywał się spokojnie. Nie krzyczał, nie było też od niego czuć alkoholu. Poparzony 49-latek został przetransportowany do Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Z przekazanych nam informacji wynika, że mężczyzna był przytomny i jego stan jest stabilny.

W miejscu zdarzenia przez kilka godzin policyjni technicy zabezpieczali pozostawione ślady. Śledztwo w tej sprawie wszczęła również prokuratura. Dokonano już pierwszych przesłuchań jak również zabezpieczono nagrania kamer sądowego monitoringu. Zarówno policjanci jak też śledczy na chwilę obecną nie chcą wypowiadać się na temat powodów, którymi kierował się desperat. Tak samo jeżeli chodzi o związek pomiędzy sądowym wyrokiem i miejscem samopodpalenia. Jak usłyszeliśmy, wszystkie możliwe powody będą szczegółowo analizowane a następnie sprawdzane.

(fot. swidnik.pl)

Zobacz również

56 komentarzy

 1. Pamiętam tą sprawę …z powodu takiej błahostki takie konsekwencje …Ludzie jeżdżą pijani i są bezkarni a tu zrobili jakieś szaleństwo .Zamiast przyjąć mandat to wdali się w bijatykę z policjantami a policja też się nie popisała bijąc się z babką i dziadkiem . Z takiego powodu oblewać się benzyną ? , nie wiem niektórym ludziom to jest po prostu za dobrze w życiu i sami zwiększają problemy .

  • Panie Ziobro , wysłać kontrolę do tego sądu . Za dużo ludzi skarży się na ten wydział .

   • Ten wydział nie funkcjonuje zbyt dobrze od ponad 10lat właśnie z tego powodu, że stołki obsadzone są ludźmi o mentalności Pana Ziobry – swój swojego nie ruszy.

    • Myśl myślenie nie boli. W sądzie w Świdniku wszyscy sędziowie policjanci i prokuratorzy balują na tych samych imprezach . Więc co się dziwić ręka rękę myje to jest klika pokroju rudego złodzieja .

    • Zawsze tam nikt nikogo nie ruszał,nawet jak Ziobry nie było głąbie i dlatego chcieli zrobić reformę niezawisłych

   • Zgaszam się z tym. Miałem podobną sytuację, gdzie widziałem, jak na parkingu kobieta celowo uszkodziła moje auto, bo chodniki nie były odśnieżone, na policji przyznała się do tego, ale sąd uznał, że jednak nie widziałem. Sprawa oczywiście umorzona. A babsko do dzisiaj chodzi i śmieje mi się w twarz. Bo ja nie mam znajomej sędziny w tym sądzie – jak sama stwierdziła… Inne postępowanie (zniesławienie, gdzie oskarżony sam przedstawił nagranie, na którym wyraźnie słychać obelgi i biegły to potwierdził), które w procesie odwoławczym sędzia SO określił, że tę sprawę musiał prowadzić sędzia o zerowej wiedzy, skoro oddalił pozew i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. A to zapewne najdelikatniejsze rodzynki z tego sądu…

  • Bądźmy obiektywni, nawet jak policja wjedzie za mna na moja dzialke, a mieli podstawy, bo byly zlamane przepisy ruchu drogowego, to kto biegnie na nich z grabiami? Zastanowmy sie! Sami sobie zgotowali takie piekiełko!!!

   • A może syn widział jak policja bije jego ojca(miał złamaną nogę) to w przypływie emocji tak zareagował? Nie powiesz mi, że w takiej sytuacji stałbyś spokojnie.

    • Z relacji wynika ze to oni grabiami zaatakowali, nie wierzę ze policja ot tak rusza z wkręcaniem rok do ludzi po 70…

     • przemyk stachowiak -bezkarnosc calkowita

      no to jestes czlowiekiem malej wiary
      a co gorsza malej wiedzy
      przypomne tuszowanie sprawy stachowiaka

  • A nie mówiłem? Zwykła obyczajówka, ale zaraz połowa wpisów przypina tej tragedii powody polityczne.

   • Z z relacji policji to 75 latka chciała zaatakowała policjanta grabiami jestem ciekawy jak ta starsza pani mogla zrobic krzywde młodym „sprawnym” policjantom

 2. A co na to powie tych dwóch policjantów

  • Teraz gdy w policyjnym państwie „demokratury” zwiększono „pole do popisu” policjantom to na pewno będzie ciekawie..

   • A czy ta cała akcja pobicia rozegrała się na terenie posesji tych ludzi? Wystarczyło ich nie wpuszczać, niech sobie kombinują nakaz albo wzywają na komisariat o ile mają jakieś namacalne dowody, inaczej to słowo przeciw słowu…

 3. Policjanta byka, wytrenowanego za publiczne pieniądze, zdającego testy sprawnościowe zwolniłbym dyscyplinarnie. Dlaczego?
  Wyrośnięty byk nie podołał ” geriatrii”

 4. Przepraszam, ale zamilczę, bo złamana noga o niczym nie świadczy. Nagranie z interwencji jest, czy nie wyposażeni?

  • zapewne kamerka była zepsuta, ech szkoda pisać, kiedyś dziadek Piłsudski miał sposób na takie układy…

  • Zerknij kiedy interwencja była. Wtedy jeszcze nikt nie wspominał o jakichkolwiek kamerkach u funkcjonariuszy, nie mówiąc już o ich noszeniu. Niektórzy policjanci też lubią pokazać kto rządzi żeby była na wierzchu ich racja. Widać to też po programach w tv. Można było wezwać na komendę, wniosek do sądu skierować a nie trenować na dziadku. Po co takie zabiegi? Jakiś wielki dziadek przestępca był? Policja powinna być dla ludzi, ale jeszcze długo to się nie zmieni. Z drugiej strony dziadkom pewnie też nic nie brak było – mogli odpuścić i złożyć skargę na czynności. Po co kopać się z koniem? Jedni drugich warci i tyle.

   • To teraz sobie wyobraź co będzie teraz gdy policji zwiększono „możliwości”…
    Mówiłem: „przyzwyczajajcie się robaki ludzkie bo to dopiero początek „wolności” styropianowej…

   • Jest nagranie z końcówki interwencji, gdzie policjant powiedział; ,,my i tak to nagrywamy”, więc jeśli nie ma nagrania, to jak ocenić słowa policjanta?

 5. Jacy wzorowi policjanci 🙂 Medale im dać. Nie jedna sprawa już obnażyła patologię panującą w tej formacji. Nie zdziwiłbym się gdyby interwencja wyglądała zupełnie inaczej niż opisywali to funkcjonariusze. Dlatego ów Pan w poczuciu ogromnej krzywdy, słysząc wyrok skazujący za coś czego nie zrobił dokonał próby samospalenia.

 6. Skoro się nie spodziewał, to dlaczego przyniósł łatwopalną ciecz? Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie?

  • Myślenie masz jak wałęsa z małej litery. A może to było już po sprawie stacji paliw jest pełno . Widać że Gimnazjum kończyłeś wykształcenie komorowskiego też z małej.

 7. Bedzie więcej...

  Kiedyś najbardziej znany lubelski adwokat powiedział mi jedno…. „niewygrasz Pan z układem policja-sędziowie” …. nie ma szans…. Pan zawsze na straconej pozycji jest….

 8. Miał m.in. uraz barku którego doznał od uderzenia grabiami …………delikatny ten policjant .

 9. Kasta rządzi ! Nie masz znajomości nie wygrasz ! Sąd ,policja, lekarze ( nawet laborantki ) i adwokaci jadą na jednym wózku . Ile jest takich nie sprawiedliwych wyroków , nawet nie mamy pojecia . Jeżeli są to nie zbyt surowe wyroki to nie bierzemy adwokata bo jego koszt zaczyna się od 5 tyś. zł .

 10. Szkoda strzępić ryja na takich stróżów prawa. Coś jak **.

 11. Oto Polska wlasnie,wart Pac palaca……Dziki kraj,dzikie obyczaje a juz 1000 lat probuja wprowadzac chrzescijanstwo…..wszyscy dalej wierza w Peruna,a do kosciola jezdza dla picu..

 12. Obejrzyj materiały z TVN, Polsat to będziesz wiedział za co został skazany, bidulka.

 13. Kiedy w końcu społeczeństwo zrozumie, że do sądu nie idzie się po sprawiedliwość tylko po wyrok.

  • przemyk stachowiak -bezkarnosc calkowita

   no wlasnie staruszki i syn robili tam za batmanow podobno wobec judoki

 14. Jakim prawem policjanci wjechali na prywatną posesję bez pozwolenia właściciela? Uważają że jeżeli oni reprezentują prawo to im wszystko wolno?! Bez nakazu lub bez pozwolenia właściciela do bramy dalej nie mają prawa wchodzić a już nie wspominając o tym żeby wjechali !!!!! Teraz zacznie się właśnie z takimi „szeryfami” jak za dyskusję zbędną (wg uznania policjanta)dostaniemy 500 zł mandatu jeżeli policjant będzie wredny to nawet nie mamy prawa wytłumaczyć się a już nie wspomnę że wykłócić się o prawdę!!!!!

 15. Oczywiście milicja nie winna nie ma sprawiedliwości w tym kraju

 16. Informacja nieścisła – to starsza pani wyszła z urazem nogi, a dziadek z podbitym okiem. Co do interwencji, to myślę, że gdyby starsi państwo grzecznie przyjęli pouczenie lub mandat, nie doszłoby do awantury. Nie wierzę, że policja od razu użyła siły. Pan Jan i jego żona skrzywdzili siebie i syna. Mam nadzieję, że wyjdzie z tego cało.

 17. Czytam te komentarze i…. czemu nikt nie zauważył, że : skoro emeryt wjechał na posesję to jakim cudem odbyła się owa „interwencja”??? Jak to jest że sędzia nie dopytał funkcjonariuszy co robili na prywatnej posesji??? Jakim prawem wtargnęli na prywatny teren i użyli przemocy wobec właścicieli!!! Wykroczenie drogowe którego byli ponoć świadkami w żadnym razie nie upoważnia Policjanta to wtargnięcia na teren prywatny! Gdyby nie wtargnęli i wystawili wezwanie na komendę nie byłoby sprawy…
  Widziałem podobną sytuację, tylko tam policjanci nie odważyli się wejść na posesję -być może dlatego że byli na niej mężczyźni powyżej 180 cm wzrostu i nie emeryci.
  Niezależnie od wyroku sądy policjanci powinni być wydaleni ze służby za złamanie obowiązującego prawa i zastosowanie siły wobec emerytów na ich własnym terenie.

  • Dawno nie czytałem takich głupot. Mogę robić, co chcę, a potem uciec na własne podwórko i twierdzić, że jestem rustykalny. Głupota na tym forum ma się dobrze.

 18. Przede wszystkim na jakiej podstawie wjechali na czyjąś posesję bez najkazu? To jest wtargnięcie. W USA już by po kulce zebrali.

  • *nietykalny zamiast rustykalny. Przekonanie, że na swojej zagrodzie jestem równy wojewodzie, bez względu na swe zachowanie, prowadzi do takich dramatów. Nie wierzę, że policja ot tak, dla przyjemności, zaatakowała biednych niewinnych staruszków. Jakiś powód użycia siły był. I nie psioczcie tak na policję. Zapłaciłem parę mandatów, ale nie twierdzę, że cała policja jest be. Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby nie było policji. Zwłaszcza w naszym pięknym kraju, w naszym społeczeństwie, w którym jest tylu kandydatów na „wojewodów”.

 19. Lubelski Koziołek

  Bark sobie uszkodził jak dziadkowi oko podbijał.
  Nie ma znaczenia co się wydarzyło, ‚prawdą najprawdziwszą’ jest zawsze wersja policjanta.
  On nie kłamie. Nigdy.
  W końcu to pan władza.

  • przemyk stachowiak -bezkarnosc calkowita

   fakt wladza w polsce nigdy nie klamala
   tylko zawsze mijala sie z faktami i prawda
   na niekorzysc obywateli a ku chwale i bezkarnosci biurw urzedniczych i aparatu stalinowskiej represji

 20. Gdyby w samochodzie zamiast starszych państwa pasażerami byli,, młode karki”, to,, dzielni” stróże prawa interwencji by nie podjęli. Samo życie niestety.

 21. Niezły pieniacz, wie jak zainteresować opinię publiczną. Odnoszę wrażenie, że mają to rodzinnie. Moja prawda i koniec tak ma być, nie ma żadnych innych wartości, nie liczy się Sąd, Policja, Człowiek. Inaczej byście mówili jak by Wam taki kierowca spowodował wypadek i trzeba było z pół roku w szpitalu poleżeć, to wtedy by było, gdzie Policja, gdzie Sądy i po 65 roku życia powinni zabierać prawo jazdy. Ludzie odrobinę obiektywizmu.

  • W tych pięknych okolicznościach przyrody..

   Niektórym nie powinni prawa jazdy wogóle dawać, obowiązkowy test na inteligencję przy egzaminie. ;d Wtedy wielu młodych gniewnych co piszą po 65 roju zabierać prawo jazdy wogole by tego prawa jazdy nie dostało ;d.

  • Sama prawda. Nic dodać, nic ująć.

 22. W tych pięknych okolicznościach przyrody..

  Policja zobaczyła dziadka za kierownicą i sobie pomyśleli, a co tam 200 zł piechota nie chodzi. Tylko nie wzięli pod uwagę, że dziadek przedwojenny i nauczony z władzą sobie radzić. A potem takie dramaty, bo nie ważne jaka prawda musi się tylko stan kasy zgadzać.

 23. Wy się amerykańskich filmów naoglądaliście , zapamiętajcie sobie policja nie potrzebuje nakazu by wjechać na posesję !

 24. Skoro jest zdolny do takich zachowań to co musieli wyprawiac u siebie na podwórku. Uwierzytelnil że wyrok był słuszny. Jest nieobliczalny.

 25. To całe sondownictwo to się nadaje na h…j i w kosmos tak samo jak 85 procent policjantów.

 26. Z drugiej strony powinien odpowiadać za narażenie innych ludzi na niebezpieczeństwo przez swoją głupotę mógł poparzyć innych. Zamknąć go w psychiatryku.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9573zł 1.16%
  • GBP 4.9536zł 0.71%
  • EUR 4.4347zł 1.11%
  • CHF 4.119zł 1.37%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online