Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Małe Centrum Nauki SOWA w Bychawie otwarte (wideo, zdjęcia)

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek otworzył 27. Małe Centrum Nauki SOWA. Nowa Strefa Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni będzie funkcjonowała w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie.

Odkrywanie i rozwijanie talentów

– Chodzi o to, aby stworzyć przestrzeń do odkrywania talentów, które dzieci i młodzież mają. Często jest tak, że talenty są ukryte i nieodkrywane, a żeby je szlifować, to należy je najpierw odkryć – mówił minister Przemysław Czarnek. Szef MEiN zwrócił uwagę, że Małe Centra Nauki SOWA są inicjatywą, której celem jest przybliżanie reguł, jakie funkcjonują w przyrodzie, a także zachęcenie młodych ludzi do odkrywania i poznawania świata.

Minister Edukacji i Nauki przypomniał, że jest to już 27. Małe Centrum Nauki SOWA, a do końca roku ma powstać jeszcze sześć takich stref. Obecnie jest prowadzony nabór na utworzenie w kolejnych dwóch latach osiemnastu placówek.

– Obok „Laboratoriów Przyszłości”, które za chwilę będziemy organizować w szkołach ponadpodstawowych – w technikach i liceach – SOWA to jest ta przestrzeń dla naszych dzieci, dla naszej młodzieży do pożytecznego spędzania czasu i odkrywania talentów, byśmy mogli te talenty szlifować – dodał minister.

SOWA w Bychawie

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Bychawie powstała na terenie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie. W placówce jest dostępnych 17 interaktywnych eksponatów. Dzięki nim zwiedzający mogą poznawać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak: ruch, światło, ludzki organizm. Z kolei przestrzeń warsztatowa (Majsternia) służy swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Łączny koszt użyczonego sprzętu to ponad 1 mln zł.

Małe Centra Nauki w regionach

Małe Centra Nauki SOWA – Strefy Odkrywania, Wyobraźni, Aktywności to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach. Powstają one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. W każdej placówce można zwiedzać interaktywną wystawę oraz uczestniczyć w doświadczeniach i eksperymentach naukowych.

Utworzenie kolejnych 18 placówek – nabór do 3 października

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie projektem Małych Centrów Nauki SOWA w regionach uruchomiono nowy nabór. W konkursie zostanie wyłonionych kolejnych 18 instytucji, które w latach 2024-2025 otworzą nowe Małe Centra Nauki SOWA (po osiem rocznie).

W naborze mogą uczestniczyć instytucje naukowo-oświatowe, np. domy kultury, biblioteki, mediateki czy muzea. Każda z instytucji zobowiązuje się do przyjęcia Małego Centrum Nauki SOWA na pięć lat.

Łącznie w ramach przedsięwzięcia w latach 2021-2025 powstanie 50 małych Centrów nauki SOWA.

 

(źródło MEiN)

9 komentarzy

  1. Panie Czarnek, następny raz do Bychawy przyjedziesz z żoną, a nie jako minister. Kres twojego rządzenia nadchodzi…

  2. Gdzie reszta otwieraczy.Nie dojechali?

  3. Piękne zdjęcie grupowe próżniaków żyjacych na koszt cebulaków.

  4. Oczywiście i jest cZarnek otwieracz Lubelszczyzny ps.Sowa to chyba tam nagrywali PO

  5. A gdzie ksiundz?????

  6. Super inwestycja za przeszło 1 mln. zlotych. Na 30 takich instalacji w Poksce jedna trafiła do Bychawy. Z Sowy będą magli korzystać ucznoowie ze wszystkich szkół Gminy Bychawa jak i sąsiadujących gmin gdyż jest to pierwsza Sowa w woj Lubelskim

  7. Ja tylko pytam szkołę wygaszają a sowa na Woli po co czy Bychawa nie ma BCK czy też innych miejsc lepiej zorganizowanych dla wszystkich . Patrzę i nie wierzę jak to uczniów już nie trzeba nabór wstrzymany szkoła z takimi tradycjami do likwidacji bo pewnie teren atrakcyjny a Sowa się otwiera wstyd ale jaka reklama polityczna . Strasznie mi wstyd że wieloletni nauczyciele musieli odejść bo nie ma pracy nikomu nie zależy żeby szkoła się rozwijała a przecież nacisk na powrót szkół zawodowych ale tu od wielu lat nie ma szkoły tak owej . Nie pozdrawiam inicjatywa bezcelowa w tym miejscu a szkoda bo było to przecudowne i tętniące życiem miejsce które większość absolwentów tak pamięta . Z wielką dumą sluchalam opowieśći że skończyłem Hubala od ludzi w starszym wieku z drugiego końca Lubelszczyzny którzy byli dumni że to właśnie tu się uczyli a teraz co można o tym miejscu powiedzieć że jeszcze jest ale ile????

Dodaj komentarz

Z kraju