Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Lublin od lat skupia się na dbałości o środowisko naturalne”. Miastu przyznano Europejską Nagrodę Energetyczną

Lublin, jako jedno z trzech polskich miast, otrzymał Certyfikat European Energy Award (EEA), przyznawany europejskim gminom zaangażowanym w tworzenie i wdrażanie lokalnych polityk energetycznych, klimatycznych i transportowych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Wręczenie certyfikatów odbyło się dzisiaj wczoraj w Warszawie podczas uroczystego spotkania organizowanego przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A.

– Miasto Lublin, we wszystkich obszarach swojej działalności, od lat skupia się na dbałości o środowisko naturalne, zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju oraz osiąganiu efektywności energetycznej. Wdrażane przez nas rozwiązania są ekologiczne i mają realny wpływ na coraz lepsze funkcjonowanie całego miasta. Z wielką satysfakcją przyjęliśmy zatem wiadomość o przyznaniu Lublinowi Europejskiej Nagrody Energetycznej. Jest to potwierdzenie wysokiej jakości realizowanych w naszym mieście działań z zakresu polityki energetyczno-klimatycznej – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Europejska Nagroda Energetyczna (European Energy Award – EEA) to kompleksowy system zarządzania jakością i certyfikacji dla gmin zaangażowanych w zrównoważoną politykę energetyczną, klimatyczną i transportową. Obejmuje on działania w 6 obszarach: rozwój i planowanie przestrzenne, budynki i obiekty gminne, zaopatrzenie w energię i zagospodarowanie odpadów, mobilność, organizacja wewnętrzna oraz komunikacja i współpraca.

Certyfikat otrzymują gminy, których programy polityki energetycznej oraz podejmowane w ramach nich działania spełnią standardy jakości EEA. Samorządy, które pozytywnie przejdą proces certyfikacji uzyskują dostęp do zestawu sprawdzonych środków oszczędności energii i działań na rzecz klimatu. Certyfikat EEA przyznawany jest od 25 lat. System zarządzania jakością został dotychczas wprowadzony przez ponad 1400 gmin z obszaru Europy, m.in. z Austrii, Francji i Niemiec.

Proces certyfikacji był przeprowadzony w Polsce po raz pierwszy w ramach międzynarodowego projektu „IMPLEMENT”. Zakończył się on sukcesem dla trzech z sześciu miast pilotażowych, oprócz Lublina nagrodę otrzymały również Gdynia i Olsztyn.

(fot. Miasto Lublin)

7 komentarzy

  1. Babcia - słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

    Jak Lublin, jako jedno z trzech polskich miast, otrzymał Certyfikat European Energy Award (EEA), przyznawany europejskim gminom zaangażowanym w tworzenie i wdrażanie lokalnych polityk energetycznych, klimatycznych i transportowych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
    Tak np. Putin z czałą Rosją na taką nagrodę nie może liczyć.
    Przecież tyle smrodu co on wywołał na Ukrainie nie może być nagradzane.

    • Zluzuj onucę bo coś krew nie dochodzi

      • Babcia - słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

        Uprzejmie cię informuję „;)”, że od czasu jak dostałam podwyżkę emerytury, onuc nie noszę, bo stać mnie na skarpety, a nawet na rajtuzy. 😆

  2. Kpina i przekłamanie. Po budowach dróg nielegalne składowanie odpadów w postaci ziemi, gleby, kamieni. Wielkie hałdy NIELEGALNYCH odpadów czekają sobie. Nielegalny tor rowerowy w Rezerwacie Stasin. Zorganizowana i nieopanowana emisja zanieczyszczeń z kominów, posesji tworzą co roku śmiercionośny smog, który zabiera więcej istnień niż covid-19.

  3. ktoś jeszcze ogarnia ten … no właśnie co? bo mi słowa brakło, na pewno nic pozytywnego nie miałem na myśli …

  4. Lansu ciąg dalszy, a jaka jest polityka miasta desperacji w wymienionych zakresach każdy widzi. Tj. każdy oprócz KAPE, której przedstawiciele przyznali nagrodę chyba na podstawie informacji zawartych w broszurkach wydawanych przez UM.

  5. Zachód przyznaje nagrody bo kupujemy ich pseudoekologiczną technologie i nabijamy im kase…. Media rozpowszechniają informacje o przekroczonych normach… A ja się pytam- co się stało z DZIURĄ OZONOWĄ którą tak nas straszyli 20 lat temu.? Dalej łykajcie info z mediów o klimacie.