Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie firmy podejrzane o zmowę przetargową. Przedsiębiorcy ustalali, kto wygra i za jaką cenę

Siedem firm usłyszało zarzuty uzyskania w niedozwolony sposób zamówienia na budowę lub przebudowę elementów infrastruktury sieci elektroenergetycznych. Przedsiębiorcom grożą kary do 10 proc. ich rocznego obrotu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie sprawdzające przetargi, jakie w 2017 r. ogłosiła spółka PGE Dystrybucja. Chodzi o budowę i przebudowę elementów infrastruktury sieci elektroenergetycznych. W trakcie czynności wyszło na jaw, że w 11 przypadkach wykryto szereg wątpliwości co do prawidłowego ich przebiegu.

Kontrolerzy wykryli, że startujący w tych przetargach przedsiębiorcy mogli podzielić pomiędzy sobą poszczególne postępowania. Wskazano, że każdorazowo przed rozpoczęciem elektronicznej aukcji ustalali, który z nich wygra. Natomiast zadaniem pozostałych uczestników aukcji było złożenie pozornych ofert, aby wywołać wrażenie istnienia konkurencji w przetargu.

Nieprawidłowości dotyczą dziesięciu przetargów na budowę punktów rozłącznikowych sterowanych radiowo, oraz jednego, związanego z kompleksową przebudową sieci elektroenergetycznej kolidującą z budowaną wówczas drogą ekspresową S17 w okolicach Garwolina. Ich łączna wartość wyniosła ok. 9 mln zł.

Zarzuty w tej sprawie p5rzedstawiono siedmiu przedsiębiorcom. Wśród nich są dwie firmy z Lublina: EnergoTech oraz Przedsiębiorstwo Techniczno-Usługowe Elektra. Pozostałe podmioty to: ZPUE z Włoszczowy, Ekto z Zaścianek, Elmo z Żelkowa – Kolonii, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Farad” z Józefowa oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Kurpiewski” z Łomży.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję przedsiębiorcom grożą kary do 10 proc. ich rocznego obrotu. Sprawą zajmują się również organy ścigania.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

 

15 komentarzy

  1. A co ze zmową paliwowo-węglowo-energetyczną, taka jest dozwolona i bezkarna tak ?

  2. Każdemu złodziejowi ucinać ręce i wypalać na czole złodziej wtedy w Polsce będzie dobrze.

  3. Nic nowego, zrobili to po unijnemu jak w „unii” pseudo europejskiej.A jak masz kasę to grożą Ci % ,a nie lata w pasiakach.

  4. A co z cenami prądu i paliwa?
    Złodzieje z PiSu nietykalni???

  5. no i dobrze karac

  6. A to nowość. U łysego wygrywa firma najtańsza, na koniec okazuje się najdroższa i najdłużej budująca 😀

  7. to niech UOKIK przyjrzy się przetargom na odbiór śmieci w całym województwie. Mafia śmieciowa już dawno podzieliła się terenem działania.

  8. sprawidliwość

    jak to w PISie a jakby co to inni też kradli to i nam wolno

  9. Zrobili to co robi się w całej UE. Te wszystkie przepisy to pozory.
    Cała zachodnia Europa tak robi. Ameryki nie odkryli

  10. Teraz niech sluzby sprawdzą jak były pozyskiwane grunty pod budowę linii energetycznej 400 kV lublin Chełm budowanej przez PSE I API. Przy tym to niejedna fortuna powstała. Gdzie była prokuratura CBA CbS I inne?