Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelski zakład segregacji i recyclingu otrzymał spore dofinansowanie. Na wysypiska trafi mniej śmieci

O 30 tys. ton rocznie ma zostać ograniczona masa odpadów składowanych na wysypiskach dzięki inwestycji, jaka została zrealizowana przy ul. Metalurgicznej w Lublinie. NFOŚiGW dołożył do zakładu blisko 16 mln zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał lubelskiej spółce Ekopak dofinansowanie w wysokości 15,7 mln zł. Środki te zostały przeznaczone na pokrycie części kosztów budowy i uruchomienia zakładu kompleksowej segregacji i recyclingu opakowań, jaki powstał przy ul. Metalurgicznej. Instalacja pozwala na uzyskanie znacznie wyższego poziomu odzysku i recyklingu zbieranych selektywnie folii, tworzyw sztucznych, papieru, tektury i metali.

Zakład ma wydajność ponad 30 tys. ton rocznie. Inwestycja obejmowała roboty budowlane i instalacyjne, dodatkowo skonstruowano linię sortowniczą wyposażoną w niezbędne urządzenia technologiczne. Zamontowano również nowoczesny system wykrywania pożaru, dezodoryzacji powietrza, monitoringu oraz wagę najazdową. Całość wyposażono także w ładowarkę, wózek widłowy elektryczny oraz kontenery.

Jak wskazują przedstawiciele NFOŚiGW, do tej pory w województwie lubelskim funkcjonowały głównie niewielkie instalacje do sortowania odpadów opakowaniowych. Mają one niską przepustowość, gdyż opierają się na technologii manualnego sortowania, a tym samym nie są w stanie zapewnić wystarczającej wydajności i poziomu odzysku surowców. Lubelski zakład, w wyniku przetwarzania odpadów na linii, z ogólnego ich strumienia wysegregowuje surowce możliwe do powtórnego wykorzystania. Z pozostałych odpadów produkowane jest paliwo alternatywne, w całości przekazywane uprawnionym odbiorcom w celach energetycznych.

Jak wyjaśniał podczas uruchamiania zakładu prezes Kom-Eko Marcin Benbenek, inwestycja ma być narzędziem do osiągnięcia w mieście i całym województwie wymaganych przepisami, bardzo ambitnych i trudnych do osiągnięcia, poziomów recyklingu. Bez tego typu zakładu samorządy nie byłyby w stanie osiągnąć wymaganych wskaźników recyklingu, co skutkowałoby finansowymi karami.

Dzięki tej inwestycji odnowiony został również budynek dawnej fabryki Ursusa wraz z przyległymi terenami. Poprawiono stan dróg, parkingów, a także elewację biur i hali produkcyjnej. W wyniku współpracy z MPWiK dokonano przeglądu i naprawy sieci kanalizacyjnych na tym terenie.

Lubelski zakład segregacji i recyclingu otrzymał spore dofinansowanie. Na wysypiska trafi mniej śmieci

Lubelski zakład segregacji i recyclingu otrzymał spore dofinansowanie. Na wysypiska trafi mniej śmieci

(fot. EKopak)

5 komentarzy

  1. A spalarnia gdzie, w POpie.

  2. … dajcie im jeszcze milion na oświetlenie , bo teraz jest ciemno w tej hali , ogólnie to haos i bałagan , niech może będzie tam jako taki porządek

  3. Cię choroba...

    Przepraszam bardzo. Jaki stan dróg??? Wylane parę metrów asfaltu a parkingi jakie były takie zostały. Kurz i brud. Samochody białe z kurzu. A przepraszam gdzie mpwik poprawił w wyremontował kanalizację??? Byli 2 razy i nic nie zrobione. Źródełko szambowe wylewa się z kanalizacji non stop. Śmierdzi szambem nagminnie!!! Piękna wizytówka przed wjazdem do sortowni. Same zapachy. Żyć nie umierać!!! UWAGA PRZY OPADACH DESZCZU DEKIEL Z KANALIZACJI W GÓRZE. ZAPRASZAMY DO KOMEKO!!!

  4. Czym większy deszcz tym szybciej spływa kiełbi już nie ma i o okonia trudniej .

  5. Co to za artykuły reklamowe na temat kom-eko i jej spółki? A to, że na dachu mają fotowoltaikę a to dopłaty. A to, że przez kom-eko szambo wybija jak są opady deszczu to zero wiadomości. Pojedź panie na teren byłego Ursusa i zrób zdjęcia zrobionych dróg, a potem pisz. Jak to w tym powiedzeniu, w… byłeś i … widziałeś. Jakoś o firmie PKR nic nie piszecie, a też się rozwija.