690 680 960

Kurz, pył i hałas, czyli uciążliwe prace na stacji Lublin Główny. Mieszkańcy piszą w tej sprawie do PKP PLK

Mieszkańcy budynków znajdujących się w sąsiedztwie stacji PKP Lublin Główny zaalarmowali nas o problemie dotyczącym przeprowadzanych prac przy remoncie linii kolejowej. Ja mówią, kurz, pył i hałas nie pozwalają im normalnie funkcjonować.

Za ogrodzeniem hałda kamieni, cały dzień hałas i wszędzie unoszący się pył, na to skarżą się do PKP PLK S.A. mieszkańcy bloków w rejonie ul. Nowy Świat, sąsiadujących ze stacją Lublin Główny.

Jak przekazali nam mieszkańcy, uciążliwe dla nich prace prowadzone były także po godzinie 22, co uniemożliwiało normalne funkcjonowanie, przede wszystkim z powodu hałasu. Do tego dochodzi pył i kurz wdzierający się do mieszkań i co chwilę pokrywający zaparkowane pojazdy, a także gromadzący się na oknach i balkonach.

– Nie można otworzyć okna, samochody i mieszkania są całe zakurzone, a co najgorsze w powietrzu czuć jakiś dziwny zapach i ciężko się oddycha. W nocy ponownie były wykonywane prace zakłócające cisze nocną. Kilku sąsiadów wezwało policję, ale nic oni nie zrobili. Wcześniej taka sytuacja też się powtarzała. Nasz zarządca wystosowała pismo o ustawienie kurtyn wodnych na czas prowadzenia prac przez PKP oraz o szanowanie ciszy nocnej, ale nie ma odzewu. Szukamy pomocy. Mamy już dość budzenia się o 1-2 w nocy i słuchania ogromnego hałasu. To młode osiedle, gdzie w większości są młodzi ludzie z małymi dziećmi i paranoja polega na tym, że plac zabaw jest obok hałdy kamieni. Dzieci się bawią i musza uciekać z placu zabaw, bo chmara kurzu leci na nie – czytamy w przesłanej do nas wiadomości.

Mieszkańcy skarżą się, że prace zaczynają się po godzinie 5 i prowadzone są także w dni wolne. Hałas jest tak duży, że nie można normalnie korzystać z placu zabaw. Jak twierdzą przedstawiciele Wspólnoty Mieszkaniowej składowane materiały mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców okolicznych budynków.

O sprawie poinformowaliśmy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz przedstawiliśmy problemy z jakimi borykają się mieszkańcy bloków przy ul. Nowy Świat.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zobowiązały wykonawcę do realizacji robót w sąsiedztwie bloków mieszkalnych wyłącznie w godzinach 6-22. Szeroki zakres prac wymaga zgromadzenia na placu budowy niezbędnych materiałów, takich jak nowy tłuczeń (kamienie), który po ułożeniu nie tylko będzie absorbował wibracje podczas przejazdu pociągu, ale i ograniczy hałas generowany przez pociągi. Modernizacja stacji obejmuje również wymianę wyeksploatowanych podkładów kolejowych. Do czasu ich utylizacji wykonawca składuje je tymczasowo na terenie stacji. W celu zminimalizowania uciążliwości dla okolicznych mieszkańców, utylizacja materiałów pochodzących z rozbiórki torów nastąpi w możliwie najkrótszym czasie. Ze względu na krótkotrwały i przejściowy charakter wskazanych niedogodności nie przewidujemy budowy ekranów akustycznych, kurtyn wodnych lub innych urządzeń ochrony przed hałasem lub zanieczyszczeniami – poinformowała nas Magdalena Janus rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Prace na stacji w Lublinie są realizowane w ramach największego projektu z Krajowego Programu Kolejowego o wartości ponad 3,5 mld zł. Linia nr 7 między Lublinem a Warszawą to strategiczny szlak kolejowy dla województwa lubelskiego.

– W ramach inwestycji powstaną nowe perony, przejście podziemne, tory i urządzenia sterowania ruchem. Po modernizacji podróż najszybszym pociągiem między Warszawą i Lublinem zajmie około 1,5 godziny. Szybkie połączenie Lublina z Warszawą zwiększa szanse na przyciągnięcie nowych inwestorów i przyśpieszenie rozwoju lokalnej gospodarki. Lepiej wyposażone stacje z dodatkowymi torami zagwarantują sprawną obsługę składów towarowych i punktualny przejazd pociągów aglomeracyjnych i dalekobieżnych – wyjaśnia Magdalena Janus.

(fot. nadesłane)

38 komentarzy

  1. Radzę tym którzy tutaj się wypowiadają, aby najpierw 10 razy przemysleli co piszą bo zachowają się jak te małe pieski co ujadaja, a nie wiedzą po co… Po pierwsze chodzi o to aby zachować ciszę nocna podczas prac, to że jest to pkp nie uprawnia ich do tego że mogą hałasować cała noc – roboty budowlane jak każde inne. Po drugie hałda powinna być zabezpieczona kurtynami wodnymi podczas prac – jest to standardowa procedura przy tego typu pracach. Więc jeżeli ktoś nie ma zielonego pojęcia niech się nie wypowiada bo opluwac przez internet to każdy potrafi…a poza tym sam hałas pociągów, jak to nie którzy piszą, w ogole nie pszeszkadza, wręcz jest o wiele ciszej niż przy nie jednej ulicy. I oczywiście remont jest jak najbardziej potrzebny i nikt tego nie neguje, ale pewne zasady wszystkich obowiązują bez wyjątku. Pozdrawiam

  2. Ludzie czytajcie ze zrozumieniem. Po pierwsze nie chodzi o hałasy pociagów bo ich wogole nie słychać, ale kurz czy pyl jaki podczas prac unosi się w powietrzu jest naprawdę uciążliwy. Zanim wypowiecie się na forum przemyślcie durne komentarze bo albo żal tyłki wam ściska ze przeplaciliście za mieszkania i dusicie się w 40m2 z sąsiadami posiadającymi ich okno w okno zero prywatności albo z nudów wypisujecie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli