Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej oskarżony o mobbing. „To straszne, co przeżyłyśmy”

Sześć osób jest pokrzywdzonych w sprawie mobbingu, o jaki oskarżony został kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Trawnikach. Pracownice twierdzą, że to co przeżyły przez ostatnie lata było straszne. Kierownik zapewnia zaś, że nie ma sobie nic do zarzucenia, a wszystko to jest zemstą.

Do Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Świdniku trafił akt oskarżenia przeciwko kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Trawnikach, któremu śledczy zarzucili mobbing wobec podwładnych. Sprawa dotyczy okresu od października 2015 do kwietnia 2019 r. W tym czasie mężczyzna, poprzez nadużywanie swojego stanowiska, miał złośliwie i uporczywie naruszać przepisy prawa pracy. Wobec pracownic miały być kierowane niewybredne uwagi dotyczące ich kompetencji zawodowych, kobiety miały być nadmiernie obciążane obowiązkami, przy czym wiele z nich dotyczyło zadań niezwiązanych z zakresem ich obowiązków. Do tego doliczyć należy ciągłe podnoszenie głosu i krzyki w ich kierunku.

Jak ustaliliśmy, pokrzywdzonych w sprawie jest sześć osób, powołano też 25 świadków. Część z kobiet już nie pracuje w Ośrodku Pomocy Społecznej. Jak nam wyjaśniano, zwolniły się, gdyż „nie mogły wytrzymać psychicznie ciągłego gnębienia i poniżania”. Na każdym kroku miał być na nich podnoszony głos, czy też ciągle grożono im zwolnieniem z pracy m.in. za nieprawidłowe wykonywanie obowiązków. Tymczasem jak usłyszeliśmy, najpierw pracownice otrzymywały polecenia wykonania danej rzeczy, zaś później karano je za to upomnieniami czy też odebraniem premii. Tak samo pracownice miały być obwiniane za błędy popełnione przez kierownika.

Pracownice dodają, że sprawa była wielokrotnie zgłaszana do Urzędu Gminy, który sprawuje nadzór nad Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Problem poruszany był też na sesji Rady Gminy, jednak bez żadnego skutku. Sprawa ruszyła z miejsca dopiero po tym, jak zgłoszono ją na policję. Później śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa w Świdniku. Co więcej, taka sama sytuacja miała występować w poprzednim miejscu zatrudnienia kierownika, w gminie Wólka. Jako świadkowie zgłosili się również tamtejsi pracownicy, lecz ich zeznań nie włączono do akt, gdyż sprawa dotyczy tylko zdarzeń do jakich miało dochodzić w Trawnikach.

Sam kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Trawnikach wyjaśnia, że przepisy prawa pracy są przez niego przestrzegane, a cała sprawa jest zemstą pracowników po tym, jak rok temu nałożył na jednego z nich karę upomnienia. Jej celem miało być skłonienie do rzetelniejszego wykonywania obowiązków, a zwłaszcza wydawanych poleceń służbowych. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, a pokrzywdzone zapewniają, że wszyscy świadkowie są za nimi, kierownikowi grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

(fot. archiwum)

Zobacz również

38 komentarzy

 1. Gratuluje odwagi, takie rzeczy trzeba zgłaszać. Najgorsze jest że mobbing jest wszechobecny, ludzie tego nie zgłaszają bo boją się stracić pracę

 2. To nie jest dziwne że ich deczko ustawiał do pionu bo opieszale wykonywały pracę . Mało która kobieta jest bystra , lekkiego życia on z nimi nie miał bo nie dość że tępe to jeszcze pyskate były. Mam nadzieję że zostanie uniewinniony bo to dusza człowiek.

  • jak facet ma nerwice to niech zmieni branżę i idzie do roboty do lasu i się wyciszy. Wymaga szacunku to niech zacznie szanować innych. Doigrał się młot i tyle w temacie. Nikt nie ma prawa tak postępować, a ludzie muszą przestać się bać.

  • zbyszku często z opsu korzystasz

  • korzystasz często z ops zbyszku

 3. I się Zbyszek nazywa ładnie się pisze o sobie

 4. Mieszkanka Gminy Trawniki

  Znam Panie osobiście z OPS w trawnikach bardzo pracowite i uprzejme.
  A komentarz ;ZBYSZEK; jest po prostu chamski i arogancki. I proszę nie mierzyć kobiet swoją miarą.

 5. Roobin(nie hoody)

  No i tu kłania się przynależność do jakigoś związku zawodowego. Nie twierdzę, że ma być jakaś określona organizacja. Nie musiało dojść do interwencji prokuratury( sprawa karna), może wystarczyło by, aby Państwowa Inspekcja Pracy przyjrzała się tym praktykom.
  W pojedynkę, lub nieliczną grupą niewiele można zdziałać, układy robią swoje.
  Nie oceniam człowieka, bo go nie znam, ale skoro doprowadził pracowników do takiej desperacji, to coś w tym jest.

 6. A może te panie właśnie dla tego były uprzejme i pracowite bo je pan kierownik do roboty gonił ? Ponad dwadzieścia lat temu miałem dziewuchę która praktyki odbywała w instytucji o podobnym charakterze na terenie Lublina i nieraz czekałem tam na nią aż skończy pańszczyznę. Napatrzyłem się tam trochę na sposób funkcjonowania tego typu instytucji państwowych i jeżeli tu było podobnie to mówiąc szczerze nie dziwię się temu człowiekowi że potrafił do roboty pogonić. Nie chcę oceniać tych pań bo nie wiem jak było i może faktycznie kobiety „złote” a chłopina grubo przesadzał ale po tamtych „obrazkach” mam spory dystans do pracy urzędników państwowych bo napatrzyłem się na którym miejscu był petent ….

 7. To nie tylko jeden taki OPS w lubelskim, gdzie nie szanuje się pracownika. Pracodawca żyje w przekonaniu, że ma jołopów od czarnej roboty i nigdy nic nie potrafią dobrze zrobić. Drze mordę- brak szacunku. Ale kiedy komuna nie przestanie rządzić to dalej tak będzie. Stare pokolenie ma inne wizje. Nie pomaga z potrzeby serca, która powinna być w ludziach wykonujących tą pracę, lecz żyje w przekonaniu skąpstwa- tak jakby dawał ze swojej kieszeni. Istna tępota i znieczulica.

 8. Sąd oceni mam nadzieję jak było.Jeżeli zarzuty się potwierdzą należy pozbawić dożywotnio możliwości pełnienia funkcji kierowniczych plus stosowna kara z k.k.

 9. Mieszkanka Gminy Trawniki

  Wstyd dla gminy i dla Pana Wójta. Znam sprawę i pracowników i to wszystko jest prawda. wielokrotnie pracownicy chodzili w tej sprawie do poprzedniego Wójta i do obecnego i nic z tym nie zrobiono.

 10. Niech wypowiedzą się petenci ! jaka jakość usług była

 11. Cieee chorrroba !!

  Tak se czytam i czyyytam… i widzę, że gorszy sort, tak normalnie, po polsku, podzielił sie na tych mądrych i głupich. A wszyscy, chcą się wzajemnie pozagryzać. Z byle powodu.

 12. – Ja rozumiem, że w trakcie trwania postępowania nie można nikogo zwolnić. Ale chociaż zawiesić w obowiązkach? Doskonale wiemy, że kierownik ma wykształcenie prawnicze i wie doskonale jak się z tego wywinąć jednak na wójcie spoczywa odpowiedzialność wyprostowania tego. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić jak pracownicy się teraz czują. To nie praca to terror. Panie Wójcie ogromny wstyd. Dopuszczając tą osobę do pracy powinna się zapalić lampka alarmowa, mając na uwadze jego opinie z poprzedniego zakładu. Mimo tego, nawet w tej sytuacji nie można liczyć na Wójta. Jeszcze raz wstyd.

 13. tuj
  Jeżeli chodzi o Panią Anie to byla fajną, konkretną, osobą zawsze stawala w obronie innych,ci ktorym znalazła za skórę to osoby, które oszukiwaly. Nie bala się mówić co mysli.Sam nie raz słyszałem zalenie, osób które ,,za dużo,, piją ze zabrala im pieniądze i dala im na sklep. Podejrzewam,ze tobie też zaszla za skórę. A poprzednik nie był taki zły, wprawdzie też zwolnił Panią s, ale z tego co wiem to chodzilo o jakieś matactwa a po resztą tamta byla nie mila, i odczuwalo sie jej wyższośc wobec osob, które przychodzili,więc to nie bylo jak ktoś napisał. Dobrze ze Pani zgłosiła na policje
  Komentujesz jako Trawniczanin

 14. nie można zrozumieć z twojego maila

 15. Pani *** niech lepiej opowie jak to po objęciu tymczasowej funkcji kierownika traktowała swoich dotychczasowych współpracowników. Zawsze jak chciałem załatwić jakąś sprawę liczyłem na to, że jej nie spotkam bo zaraz będą krzyki i traktowanie z góry. Była nieuprzejma. Wszyscy to wiedzą, zresztą były skargi z tego co wiem. Pozostali pracownicy byli w porządku, zawsze można było porozmawiać, coś ustalić. Mimo, iż czasami dostawałem odmowe. Oczywiście po przyjściu p.*** sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej. Współczuję tym pracownikom i nawet tej pani ***, zawsze jak byłem widać było napiętą sytuację i strach w oczach. Rotacja pracowników była spora więc chyba z tego powodu.

 16. Z tego co wiem pracownicy sami chcieli, zeby pani A byla tymczasowo kierownikiem, wiec najpierw pogadaj z nimi, byla po prostu stanowcza, od jednej z pracownicy dowiedzialem się że wcale nie chciala, ale oni sami ją prosili. Skargi na wszystkich byly . Na Panią A też ale zawsze zwiazane bylo to zwiazane z jej pracą, bo nie chciala dawac osobom leniwym i pijacym zasiłków, wymagala od nich jakiś dzialan. A krzyczała😂, ona zawsze głośno mówiła i każdy o tym wiedzial, a popatrz na Ciebie krzyczała, jestem ciekawy czy od Ciebie też czegoś wymagała. Sprawa z tą Panią Beatą umorzona, ale podpis sfalszowała trzeba rzeczy po imieniu nazwac

  • jakaś pani A czy D nie daje tych pieniędzy ot tak ,stoją za nią przepisy,tu widzę sami beneficjenci piszą,i dobrze pijakom i leniom nic się należy ,tym którzy dzieci bez liku narobili też nie,pieniądze w urzędzie się nie mnożą tak jak oni,a na chlanie to mają nie?

 17. Nie dajcie się oszukać, jak zatrudniano kierownika, ówczesny wójt i jego zastępca tj. obecny wójt gminy musieli jako pracodawcy zasięgnąć informacji o tej personie. Wójtowie znają się, wystarczył jeden telefon do Gminy Wólka i mieli wszelkie informacje o tym pracowniku samorządowym lol. A to że poprzednia władza pałała nienawiścią do mieszkańców Gminy zatrudniała z poza gminy, jakby nie było wykształconych ludzi na terenie Gminy Trawniki.

 18. No dobra, niech będzie. To skoro idziemy zgodnie z literą prawa to co powiesz na to, że większa część pracowników podpisywała podadnia za petentów jeżeli Ci zapomnieli się podpisać? Jak w takim razie nazwiesz sytuacje w której kierownik podpisywał się również w imieniu innych osób? To jest też fałszerstwo czy skoro to nie wypłyneło i w porę zostało zatuszowane to uznajemy że wszystko ok?
  A to, że p.Anna została wybrana na tymczasowego kierownika nie upoważniało ją do pomiatania innymi. Czy była wybrana czy nie. Czy możemy uznać że innym wolno więcej a innym mniej? Czy krzyki w przypadku pani A. są ok a w przypadku kierownika już nie? Czy zwykły obywatel nie może oczekiwac od urzędników szacunku? Co to za tłumaczenie „że zawsze głośno mówiła”. W pracy każdy powinien zachowywać się z umiarem krzyki i wszechobecne staranie zwrócenie na siebie uwagi zostawić w domu.
  Współczuję wszystkim pracownikom którzy mieli do czynienia z obecnym kierownikiem ale nie idealizujmy osób którym daleko do ideału.

 19. Z tym podpisywaniem to chyba nad wymiar, a po resztą skąd wiesz i masz takie informacje🤔czyżbyś znał to z autopsji…A podpisy nigdy nikt nic nie mówił i nie słyszałem, tylko o jednej z nich i dastala to co chciała. A Pani A nie idealizuje, kazdy ma swoje wady, jeżeli ona krzyczała to pozostali też. Nie idealizuje, każdy jest tylko człowiekiem. Ale nie raz nam d..e ratowala, zwrócić na siebie uwagę buhaha. Ty chyba coś musiałeś przeskrobac, zresztą to ty cały czas źle piszesz o niej🤔, zastanawiajace. Jeżeli miałeś problem to dlaczego ni zglosiles tego. A i tak sprawa nie dotyczy jej, nie jej przedstawili zarzuty.. wierz mi nie byla taka zła, podejrzewam że musiałeś ty zacząć.. a zresztą każdy ma swoje zdanie. Są ludzie którzy ją lubili i na odwrót. Podejrzewam ze z tobą i z każdym z nas tak jest . Idź teraz i zobacz jak Cię mają w du…

 20. to jkakiś malomiasteczkowy grajdóew, tylko ozaorać

 21. Rotacja pracownikow jest wszędzie nawet jak już inny kierownik będzie. Po jego odejściu z poprzedniej pracy była niezła wymiana. Trochę się odwleklo i czy kompetentny czy nie to zmiany włącznie z kierownictwem nowym. Nad kierownikami są wójtowie i wiadomo, że taki kierownik sam nie rządzi bo wójt może go usunąć. Środowisko jest małe i informacje szybko się rozchodzą. Są osoby z plecami, są i woły robocze. Widać po ich zachowaniu często. Dla swoich nawet godziny pracy są umowne i kasa lepsza.

 22. Drogi Trawniczaninie, czasami ciężko jest zrozumieć co piszesz. Co do informacji, jestem osobą z rodziny jednego z pracowników stąd ta wiedza. Nie miałem konfliktów z p.Anna i nie miałem potrzeby aby robić większych problemów tej osobie, mówię swoje odczucia i powtarzam opinie innych ludzi. Idąc twoim tokiem rozumowania, wg Ciebie zgodnie z literą prawa, kierownik miał podstawy do zwolnienia p.Anny i dlatego śmiem twierdzić, że jednak była problemowa. Powtarzam, na żadnego innego pracownika socjalnego nie było skarg. Zresztą nie muszę niczego udowadniać, każdy z otoczenia wie jak jest. Nie wdając się w szczegóły zwolnienia, tu nie chodzi nawet o samą p.Anne. i jej zwolnienie. Mimo braku sympatii do tej osoby liczę, że uda się jej i pracownikom stanąć solidarnie i dojść prawdy. Nikt nie zasługuje na takie traktowanie i znęcanie. „Ryba psuje się od głowy” stąd winowajcą sytuacji jest jest instytucja wójta, czy obecnego czy byłego, który nie zwracał uwagi na prośby i doniesienia od pracowników. To mój ostatni komentarz, życzę wszystkim pracownikom dużo sił do walki i w całej tej sytuacji pogody ducha i wiary w wygraną.

  • Juz chyba wiem, pani A i inne pracownice mowily o jednej pani która tam nie pracuje, ze jej nie lubiala, zresztą ten kto pisal skargę na nia do lublina też niech się niechwali, ze to właśnie byla pracownica jej to pisala haha. A skargi zostale uznane za zasadne, chciała ludzi do pracy wysłać i się im to nie spodobalo, a innym znowu że prawdę napisala

  • to sam kierownik pisze,bo tez nie można nic zrozumieć z tego maila

 23. A i nie gadaj glupot, bo ja tez je znam i bardzo dobrze ich rodziny. Tylko jedna osoba mogla tak powiedzieć ale to na zlosc

 24. To jeżeli jesteś rodziną to dlaczego nie wiesz ze odeszła za porozumieniem stron🤔, wszyscy pracownicy o tym wiedzieli, no i wpadłeś

 25. Oskarżenie kogoś o mobbing nie jest trudne gorzej z udowodnieniem !!
  Pracodawca ma prawo zwrócić uwagę pracownikowi, wymagać pracy zgodnie z zakresem czynności , upominać itp
  Panie powinny wiedzieć, że to one będą musiały udowodnić że tak było.

  Sąd bardzo dokładnie bada te sprawy…oby Panie się nie pogubiły w zeznaniach.
  Oby nie stało się tak że zgodnie z art. 212 kk Panie odpowiedzą za swój czyn !!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9217zł -0.9%
  • GBP 4.9563zł 0.05%
  • EUR 4.4443zł 0.22%
  • CHF 4.0948zł -0.59%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online